7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKİYE KKTC´DEN ÖZELLEŞTİRMEYE HIZ VERMESİNİ İSTEDİTÜRKİYE KKTC´DEN ÖZELLEŞTİRMEYE HIZ VERMESİNİ İSTEDİ

Tarih: 2012-11-15

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye katkıların devam edeceğini ancak önümüzdeki dönemde bu katkıların KKTC’deki kullanım alanlarında köklü değişiklikler olacağını kaydetti. Büyükelçi Akça, geçmişte maaş ödemelerinde kullanılan katkıların artık ağırlıklı olarak altyapının geliştirilmesi için yatırımlarda ve özel sektörün kalkındırılması, geliştirilmesi ve büyütülmesi için reel sektör desteklerinde kullanılmaya başlandığını, önümüzdeki dönemde de aynı anlayışın devam edeceğini kaydetti.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Dipkarpaz-Liman Yolu temel atma töreninde KKTC ekonomisiyle ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. “Devlet artık her alanda yatırım yapmak durumunda değildir, birçok alanda yatırımı bırakmıştır” diyen Büyükelçi Akça, havaalanları, elektrik sistemleri, telekom sistemleri ve limanların artık devlet tarafından yapılmamakta olduğunu, işletme devri suretiyle uzun süreliğine özel sektöre kiralandığını ve yatırımların da özel sektör tarafından yapıldığını kaydetti.

“Havaalanı, elektrik, telekom ve limanlar için yatırım ayrılmayacak”
Büyükelçi Akça şöyle devam etti:
“Kuzey Kıbrıs’ta da bu politikalar gereği, Türkiye’de de aynısını uyguluyoruz, önümüzdeki dönemde havaalanı için, elektrik sistemi için (skala sistemi ve iletim hariç), telekom sistemi için ve limanlar için Türkiye Cumhuriyeti tarafından herhangi bir yatırım ayrılmayacaktır. Burada artık bunların işletme hakkı devriyle yaptırılması, özel sektörün hizmetine girmesi zamanı gelmiştir. İnşallah en kısa sürede bu dönüşüm sağlanacaktır. Bu dönüşümle birlikte KKTC’deki ekonomik kalkınmanın altyapısı çok daha güçlendirilmiş olacaktır. Bu şekilde işletilen ulaştırma, elektrik ve telekom birimleriyle daha kaliteli ve daha ucuza hizmet gelecektir…” dedi.

“Bankalardaki tasarruflar yatırıma dönüştürülmeli…”
Büyükelçi Akça, KKTC ekonomisinin özel sektörle büyüyeceğini ve istihdam alanlarının da özel sektörle yaratılabileceğini belirterek, bunun için bankalardaki özel tasarrufların yatırıma yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Akça, bankalarda Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 150’si kadar tasarruf bulunduğunu belirterek, resmi kayıtlarda KKTC bankalarında 8,5 milyar TL tasarruf bulunduğunu, KKTC bankalarının aracılığıyla yurt dışında değerlendirilen tasarruflarla birlikte bu rakamın 9 milyar TL’nin çok üzerine çıktığını söyledi.

KKTC’deki tasarrufların büyük bir bölümünün tüketim kredilerinde veya devlete borç verme şeklinde değerlendirildiğini söyleyen Akça, sistemin iyileşmesiyle ve doğru yöne gidilmesiyle tasarrufların yatırıma ve işletme kredisine dönüşebileceğini kaydetti. Akça, “Bugün maalesef 9-10 milyar TL’lik tasarrufun 1 milyardan daha azı yatırım kredisi veya işletme kredisi olarak kullandırılmış durumdadır” dedi.

Güney’den alışverişler
Büyükelçi Akça, Güney Kıbrıs’ta önemli oranda harcama yapılmasının, Türkiye’den KKTC’ye kaynak gönderirken kendilerini hep tereddüde iten ve hep rahatsız oldukları bir konu olduğunu kaydetti. Akça, iki üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre, gazinolarda harcanan paralar da dahil olmak üzere Kuzey Kıbrıs’ın, karşı taraftan, Güney Kıbrıs’ın burada yaptığından 5 katından daha fazla harcama yaptığını, bu harcamaların tamamen ülke ekonomisinden çıkan bir kaçak olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs’ta harcama yapanları suçlamadığını vurgulayan Akça, konuya ekonomik realite içinde baktığını söyledi. Güney Kıbrıs’tan alışverişlerde iki nedeninin ön plana çıktığını belirten Akça, Güney’de yapılan harcamaların Rum ürünlerine değil ithal ürünlere olduğunu, bunun da KKTC’de bazı yanlışlıklar yapıldığının işareti olduğunu söyledi.

Aynı ithal malın Güney Kıbrıs’ta daha ucuza satıldığını söyleyen Akça, “O zaman bizim ithalat rejimini, limanların faaliyetlerini ve hizmet kalitesini gözden geçirmemiz gerekir” dedi. Akça, bir başka neden olarak da, Güney’deki sistemin ürün garantisini daha iyi verdiğini, Kuzey’de ise aynı servis kalitesi ve garanti sağlanamadığını, bunda da kamu kurumlarına denetlemeye yönelik büyük görevler düştüğünü söyledi.

Bu Haber 994 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!