7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
15 STK İLE TBMM´DE İDİK15 STK İLE TBMM´DE İDİK

Tarih: 2012-11-21

TBMM’de CHP Milletvekii Erdal Aksünger'in daveti üzerine, CHP Milletvekili İlhan Cihaner'in   ve  15 STK temsilcisinin katılımı ile 21.11 2012 Çarşamba günü TBMM’de gerçekleştirilen sohbet kahvaltısında Phorm ve TTNET işbirliği masaya yatırıldı. Toplantıda Derneğimizi Başkanımız Zafer TEKBUDAK temsil etti.

Konu ile ilgili bilgi veren Erdal Aksünger yapmış olduğu  konuşmada;

DPI (Deep Packet Inspection) nedir?

   DPI; Derin Veri Analizi olarak açılabilir. Geleneksel İnternet ortamında ağdaki düğümler (ya da servis sağlayıcılar) sadece paketlerin adres bilgilerini okurlar, içerikle ilgilenmezler. Bu, postaya verilen bir mektubun postane tarafından sadece zarfın üzerinin okunarak hedefteki adrese iletilmesine benzemektedir.

   Derin veri analizi sistemleri ise sadece  adresi değil, aynı zamanda içeriği de okurlar. Bu durum da bize gönderilen her zarfın postane tarafından açılıp okunmasına benzer... Nasıl ki alıcısına ulaşmadan önce zarfı açıp içine bakmak mahremiyet ihlali olarak tescillenmiş bir suçsa, DPI kullanılarak veri paketinin içeriğine bakılması da aslında suçtur.

   Bu uygulama  Google, Yahoo, Facebook gibi şirketler tarafından yapılan ilgili reklam gösterimi uygulamalarından farklıdır. Bu şirketler ücretsiz olarak verdikleri servisleri kullanmamız karşılığında, onlara verdiğimiz bilgileri kullanırlar. Bu hizmetleri kullanmayarak bunlardan kaçabilirsiniz. Fakat DPI kullanan Phorm gibi şirketler doğrudan İnternet trafiğinizi izleyip/analiz edip kullanıcıları profilleriler. Bundan kaçınamazsınız.

Phorm nedir?

   Phorm, kullanıcının web üzerindeki davranışına göre ekranında ilgi alanlarıyla ilintili reklam gösterilmesi alanında uzmanlaşmış bir şirkettir. Kullanıcıların İnternet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor.

   Bu tam olarak şu demek: Sizin gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan veya olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı ve davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor.

Nerelerde yasaklandı?

İnternette kişisel mahremiyetini ihlal eden DPI (Deep Packet Inspection) teknolojisi kullanan Phorm şirketigittiği her ülkede çeşitli rahatsızlıklara neden olmuştur.

   İnternet üzerinde çalışan yazılım ürünlerinin kişisel mahremiyet ihlallerine yol açtığının ortaya çıkmasıyla ABD’den ayrılmak zorunda kalan bu şirket 2006 ve 2007’de İngiltere’de büyük ISS’lerle iş ortaklıkları kurarak İnternet kullanıcıları üzerinde gizli deneyler yaptı. Deneylerin ortaya çıkmasıyla büyük tepki toplayan Phorm, tepkiler ve açılan davalar nedeniyle İngiltere’yi terk etti.

   Şirket daha sonra şansını Güney Kore’de denedi. Güney Kore Parlamentosunda yapılan ve Phorm şirketi ile kullandığı teknolojiyi konu alan bir tartışmadan sonra şirket bu ülkeden de uzaklaştırıldı.

   Şirket halen Türkiye, Romanya ve Brezilya gibi mahremiyet konusunda duyarlılığın az olduğunu düşündüğü ülkelerde faaliyete geçmeye çalışıyor.

AB sınırlarında faaliyeti yasaklanmıştır.

   Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’yi de içeren bir kararıyla da AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelmiştir. 6.1 milyon TTNET İnternet müşterisini ilgilendiren vahim bir durum söz konusudur.

Londra borsasında 250 milyon dolar zarar eden şirkete nasıl güvenilir?

   Phorm’un karanlık yüzü finansal raporlara da yansıyor. Londra Borsası rakamlarına göre şirket şu ana kadar 250 milyon ABD doları zarar etmiş. Bu raporlara göre hiçbir yıl kar etmemiş. Sadece 2011 yılındaki zararı 62.5 milyon dolar. Süreklilik arz eden bu zararların nasıl karşılandığı bilinmiyor. Ortakların bu büyüklükteki bir zararı sürekli olarak karşılaması da hiç inandırıcı değil.

Yasal Dayanak (Anayasa ve 5651 Nolu İnternet Kanunu)

   Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Haberleşme Hürriyeti başlıklı 22 nci maddesine göre “Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.”

   24/10/2007 tarihli Yönetmeliğe göre, “Erişim Sağlayıcıların Yükümlülükleri” başlığı altındaki 7. Madde 15/ 2 bendine göre; Erişim sağlayıcı, verdiği hizmeti kullananlara ilişkin bilgilerin başkaları tarafından elde edilmesini ilgili mevzuatta belirlenen esas ve usullere uygun olarak engeller.”

    Yine:

   06.02.2004 Tarih ve   25365 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliğin” 8, 9, 10, ve 11 nci maddelerinde belirtildiği üzere “Yasaların ve Yargı Kararlarının öngördüğü durumlar haricinde ve haberleşmeye taraf olanların tamamının izni olmadıkça veriler üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.”

Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’yı göreve davet ediyorum…

   TTNET kullanıcılarının İnternette yaptığı her hareketi izleyen, veri tasnifine tabi tutan ve ardından yurtdışındaki sunucularına gönderen ve bu verilerle ne yaptığı belli olmayan ve 6.1 milyon TTNET müşterisini ilgilendiren bu karanlık şirket konusunda Ulaştırma Bakanı ve Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumunu göreve davet ediyorum… dedi.

   Toplantıya katılan STK yöneticileri de bu konudaki kaygılarını ve önerilerini dile getirdiler.

   Toplantıya katılan dernek başkanımız Zafer Tekbudak ise yaptığı konuşmada  “ABD’deki sivil toplum kuruluşlarınca yapılan araştırmalar sonucunda teknik olarak müşteri ile, bu tip profil verilerinin eşleştirilebileceği ve kişilerin fişlenebileceği ifade edilmiştir. Bu eylem ile kişilere sistem tarafından atanan numaralarla kullanıcıların kimliklerinin eşleşmesi halinde kişilerin dini, etnik, siyasal, ahlâki, cinsel tercihleri ve sendikal bağlantıları açısından sınıflandırmalarına yarayan veriler de kolaylıkla elde edilebilir hale gelecektir. Bu verileri sınıflandırarak kaydını tutulması, TCK nun ilgili maddesi gereği kişilerin rızası olsa dahi hukuka aykırıdır." Demiştir.

   Bu şekilde önemli ve hassas bir konunun sadece CHP’nin çatısı altında olmaması ve MHP’nin de, hassasiyetine binaen bu konunun  takipçisi olması gerektiğini  belirtmiş, başta yüz binlerce üyesi olan sendikalar olmak üzere konuya hassasiyet gösterebilecek diğer STK’larında  oluşturulacak platformun çatısı altında olması ve çok fazla iştiraki olan bu platformun basın açıklaması ile bir bildiri yayınlanmasının uygun olacağı kanaatinde olduğunu belirtmiştir.

 

Bu Haber 2909 defa okunmuştur.
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!