6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
ALİM IŞIK´TAN TTNET İÇİN SORU ÖNERGESİALİM IŞIK´TAN TTNET İÇİN SORU ÖNERGESİ

Tarih: 2012-11-22

 

MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde;

Son dönemde bazı medya organlarında da yer aldığı gibi; kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, yurttaşların tepki gösterdiği, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye'yi de içeren bir kararıyla AB sınırlarında faaliyetlerini yasadışı ilan ettiği “Phorm” şirketinin Türkiye'de faaliyetlerine başladığı ifade edilmiştir. Anılan şirketin, Türkiye'nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaştığı ve ardından GEZİNTİ adlı servisi başlattığı duyurulmuştur. Bütün dünyada büyük tepkiler gören ve yasal yaptırımlarla faaliyetleri engellenen anılan şirket konusunda Türkiye'deki internet kullanıcılarının kişisel verilerinin gizliliğine darbe vuracağı iddiaları ve bu konuda yapılan Bakanlığınız çalışmalarıyla ilgili olarak;

1. Anılan şirket ile Bakanlığınız arasında bir anlaşma olmuş mudur? Oldu ise hangi tarihte ve hangi şartlarla anlaşma yapılmıştır? Anlaşma kimler arasında imzalanmıştır?

2. Anılan şirketin geçmişi ve yaptığı faaliyetler hakkında Bakanlığınızca bir araştırma yapılmış mıdır? Yapıldı ise ne gibi bulgular elde edilmiştir?

3. Anılan şirketin faaliyetlerinin AB üyesi ülkelerde yasaklandığı haber ve iddiaları doğru mudur? Doğru ise anılan şirketin faaliyetleri hangi gerekçelerle yasaklanmıştır? AB ülkelerinde yasaklı bir şirketin Türkiye’de faaliyet göstermesine izin verilmesinin sebepleri nelerdir?

4. Anılan şirketin GEZİNTİ isimli uygulaması ne gibi hizmetler sunmaktadır? Bu uygulamayı kullanan gerçek veya tüzel kişilere ait bilgilerin ticari amaçlarla kullanıldığı ve bu yolla haksız kazanç elde edildiği iddiaları doğru mudur?

5. Anılan uygulama ile kişisel bilgilerin yanında gizli bilgilerin de reklam ve ticari amaçlarla kullanılmasını engellemek için Bakanlığınızca ne gibi tedbirler alınmış ve yaptırımlar uygulanmıştır?

6. Anılan şirket ve uygulamaları hakkında şimdiye kadar vatandaşlarımız tarafından Bakanlığınıza herhangi bir şikâyet ulaşmış mıdır? Ulaştı ise hangi konularda ve ne miktarda şikâyet söz konusudur? Bu şikâyetler hakkında Bakanlığınızca nasıl bir işlem yapılmıştır?

7. Anılan şirketin ülkemizdeki faaliyetlerinin durdurulması ve uygulamalarının iptal edilmesi için Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

8. TTNET’in, internet üzerinde kullanıcı aktivitesini takip eden casus yazılımlar ürettiği belirtilen Phorm şirketiyle ilişkiler için; “Gezinti, Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET tarafından PT Reklam işbirliği ile kurulan, çevrimiçi ücretsiz bir hizmettir. … Bu hizmet, belirli siteler üzerinde oluşturulan özel alanlarda veya kullanıcıların ziyaret edeceği kişiye özel sayfalarda sunulmaktadır.” şeklindeki medyaya yansıyan sıradan açıklamaları iddiaların kabulü anlamına gelmez mi?

9. TTNET tarafından vatandaşlarımıza sağlanan hizmetlerin kalitesinin artırılarak hizmet bedellerinin ucuzlatılmasına yönelik olarak Bakanlığınız 2013 yılı programı nasıldır?

Bu Haber 1608 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!