BTK İNCELEME BAŞLATTIBTK İNCELEME BAŞLATTI

Tarih: 2012-11-24

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Phorm Solutions şirketi hakkında inceleme başlatma kararı aldığını duyurdu. Kurumun internet sitesinde yer alan açıklama şöyle.

“PHORM SOLUTIONS Firması ile ilgili, Medyada Çıkan Haberler Hakkında Basın Açıklaması   Türkiye’de bir İnternet Servis Sağlayıcısı ile ortak çalışmalar yürüten Phorm Solutions firmasının, internet kullanıcılarının trafiklerini takip ettiği, kişisel bilgi güvenliğini ve gizliliğini ihlal ettiği konusunda son zamanlarda gerek yazılı medya kanallarında gerekse sosyal medya ortamlarında çeşitli haberler yer almıştır.

Kişisel bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması hususu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bilgi teknolojileri ve iletişim sektörüne ilişkin olarak düzenlemiş olup, Kurum tarafından yapılan düzenleme ve denetleme faaliyetleri bu çerçevede gerçekleştirilmektedir.

Phorm Solutions firmasıyla ilgili söz konusu iddialar üzerine Kurumumuzca başlatılan çalışmalar,  söz konusu firmanın yurt dışında gerçekleştirdiği faaliyetler, anılan faaliyetlere ilişkin olarak alınan Kararlar da dahil olmak üzere, konu bütün yönleriyle değerlendirilerek sürdürülmektedir.  Sayın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, bu konuyu hassasiyetle takip etmekte ve Kurumumuzca da aynı hassasiyete paralel bir şekilde çalışmalar devam etmektedir.

Bu kapsamda yapılan çalışmaların neticesine göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından gerekli işlemler tesis edilecek ve konuyla ilgili kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

BTK’nın açıklamasında Phorm ile işbirliği yapan TTNet’ten hiç bahsedilmemesi ilgi çekici bulundu.

Bilindiği üzere, TTNet ile Phorm işbirliğinin sakıncaları Başta Alternatif Bilişim Derneği ve  Derneğimiz olmak üzere bazı Sivil Toplum Kuruluşlarınca Dile getirilmiş, CHP İzmir Milletvekili Erdal AKSÜNGER de konu üzerinde hassasiyetle durmuş, konuyu basın açıklamaları ile gündemde tutmuş ve sektördeki STK temsilcileri ile birlikte TBMM’de  bir toplantı yapmıştı. MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr Alim Işık da konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşımıştı.

BTK’nın Konuyu incelemeye almasında Başta Alternatif Bilişim Derneği olmak üzere, bizim de aralarında olduğumuz STK’ların ve konuyu sürekli gündemde tutan milletvekillerinin  önemli payının olduğunu düşünüyoruz.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak için sitemizde yayınladığımız  şu haberleri de okuyabilirsiniz.

ALTERNATİF BİLİŞİM UYARIYOR: İZLENİYORSUNUZ
 RÖNTGENCİ FİRMA ŞiMDİ TÜRKİYE’DE!

AB’DE YASAKLANAN ŞİRKET TTNET İLE ANLAŞTI

 CHP MLV. ERDAL AKSÜNGER’İN BASIN TOPLANTISI

TTNET HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

15 STK İLE TBMM´DE İDİK

ALİM IŞIK´TAN TTNET İÇİN SORU ÖNERGESİ

 

 

Bu Haber 1519 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!