DERNEK YÖNETİMİNDEN TELEKOMCULARADERNEK YÖNETİMİNDEN TELEKOMCULARA

Tarih: 2012-11-29

Yönetim Kurulu olarak görevi devralmamızın üzerinden 3 yıl geçti. Tüzük gereği 08.12.2012 tarihinde yapılacak Genel Kurul ile bayrağı yeni yönetime devredeceğiz.

Yönetim kurulumuz göreve gelince Kısa, Orta ve Uzun vadeli hedeflerini belirlemiş ve açıklamıştı. (TIKLAYINIZ.) Dönem sonunda bakıldığında, Kısa ve Orta Vadeli hedeflerimizin büyük bir bölümünü, Uzun vadeli hedeflerimizin de bir kısmının gerçekleştiğini görüyoruz.

Düzenlediğimiz üç rapor, Yönetim Kurulumuzun en önemli icraatı oldu. “Türk Telekom’dan Ayrılan Personelin Sorunları”, “Türk Telekom Özelleştirmesi-Bir Talanın Hikayesi” , “Araştırmacılar ve Sorunları” konulu raporları, Siyasi Partilere, ilgili kamu kuruluşlarına sunduk. Basın-Yayın kuruluşlarına ilettik. Bu raporlar ses getirdi.Milletvekillerinin, TBMM’ne verdikleri soru önergelerinde, araştırma önergelerinde faydalandıkları en önemli kaynak derneğimizin hazırladığı bu rapor oldu. Bir çok köşe yazarı gazeteler ve İnternet medyası  raporumuza geniş yer verdi, Siyasileri sıkça ziyaret ederek, basın toplantıları ve basın açıklamaları yaparak sorunlarımızı anlatmaya çalıştık.

Çeşitli konularda, seminerler, konferanslar toplantılar düzenledik. Anma toplantıları düzenledik. “Telekomcular Derneği Ödülleri” oluşturduk. Çeşitli dallarda 2 kez Telekomcular Derneği Ödülleri verdik.

Web sitemiz, gerek görselliği, gerekse içeriği ile etkili bir site haline geldi. İstatistiki veriler, geri bildirimler dikkate alındığında sitemiz yalnız eski Telekomcuların değil, sektör yöneticilerini ve konuya ilgili yurttaşlarımızın da ziyaret ettiği bir site artık.

Faaliyetlerimiz Medyada yer aldı. Derneğimiz ülkemizin bilinen, tanınan, çeşitli etkinliklere davet edilen, Telekomünikasyonla ilgili konularda görüşüne başvurulan bir Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

Üyelerimize hukuki sorunlarının çözümü konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Üyelerimizin ve camiamızın hukuki sorunlarını çözme konusunda bir başarı gösterdiğimizi söylemek zor. Açılan davalar bir yılan hikayesine döndü.  Usul hukukunun çıkmazları elimizi kolumuzu bağladı. Hukuk sistemimizin ne kadar yavaş işlediğini bu süreçte daha iyi anladık.

Tüm gücü üye aidatlarına dayanan, maddi imkanları sınırlı  derneğimizin üye sayısı ne yazık ki istenilen ölçüye ulaşmadığı için, maddi kaynaklarımız da sınırlı kaldı. Dolayısıyla maddi güç isteyen bazı faaliyetleri de gerçekleştiremedik.

Üç yıllık faaliyet dönemi bir dernek için çok uzun bir süre. Şunu açıklıkla ifade edelim ki, ilk iki yılda gösterdiğimiz performansı, yorgunluk, bıkkınlık, destek görememenin ve ilgisizliğin getirdiği küskünlüğün etkisiyle son yıl gösteremedik. 

Elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştık. Tabii ki, eksiklerimiz ve yanlışlarımız da oldu.

Biz göreve başlarken yaptığımız duyurularda, arkadaşlarımızın yönlendirici, yol gösterici eleştirilerine açık olduğumuzu belirttik. Bu tür eleştirileri de hep olumlu olarak karşıladık, hatalarımızı düzeltmeye çalıştık.
Hak verdiğimiz, ancak düzeltmemize imkan olmayan eleştiriler de oldu.

Örneğin;

1)    Yönetim Kurulunun, hep Türk Telekom’da yöneticilik yapmış kişilerden oluşması bir eleştiri konusuydu. Ve haklıydı. Genel Kurulda yeni yönetim oluşturulurken bu sorun mutlaka aşılmalı, her meslek grubunun yönetimde temsilinin çareleri araştırılmalıdır. Bunu sağlamak amacıyla; Yönetim Kurulu üye sayısının 7’den 11’e çıkarılması, taşrada ikamet eden arkadaşlarımızın Yönetim Kurulu'na girmelerine imkan sağlayan tüzük değişikliğinin Genel Kurulda kabul edilmesi gerekmektedir.

2)    Derneğin bir siyasi fikrin hakimiyetinde olduğu eleştirisi yaygındı.  Doğru değildi, ancak genel kabul görmüş  bir eleştiriydi. Bu yargıyı değiştirmek için çok uğraşmamıza, her siyasi görüşe aynı mesafede olmaya çalışmakla beraber, bu yargıyı değiştirebildik mi bilmiyoruz. Ama, Derneğimizin, “Ülkenin Bölünmez Bütünlüğü”, “Özelleştirmedeki hataların ortaya konulması”, “Milletimizi millet yapan ortak değerlere bağlılık”, “Türk Telekom’da yapılan yanlışların ortaya konması” konularında hassas olması gerektiği konusundaki inancımızı hep muhafaza ettik. Bu konularda duyarlı olmayı da siyasette tavır koymak olarak değerlendirilemeyeceğine inandık. Yeni Yönetim Kurulu oluşturulurken bu yanlış algının düzeltilmesine çalışılmalıdır.

3)    Hukuki sorunlar konusunda da yoğun eleştiri aldık. Bunların büyük çoğunluğu da, eleştirileri yapanlar açısından  haklıydı. Ancak, bu sorunların büyük bölümü de, yasalardaki boşluklar, açılan ilk bireysel davalarda yapılan hataların içtihat haline gelmesi, hukukun yavaş işlemesi ve davaların usul hukukunun çıkmazlarına takılması gibi bizimle doğrudan ilgili olmayan nedenlere dayanmaktadır. Ayrıca konuya daha vakıf olan, Hukukçu ve Personelci meslektaşlarımızın, yönetimde görev almamaları, yönetime destek olmamaları da konuya yeterince önemin verilememesine neden olmuştur. Yeni yönetimde, hukukçu ve personelci arkadaşlarımızın görev alması gerektiğini düşünüyoruz.

Öte yandan; Yaptığımız olumlu işlerde, bir teşekkürü çok gören, bizlere destek vermeyen arkadaşlarımız, eleştiride sınır tanımadılar. Bazen eleştiri ölçüsünü çok çok aşan, hakarete varan mesajların muhatabı olduk. Sinirlerimiz bozuldu, çalışma şevkimiz kırıldı.
Bazen arkadaşlarımızın öyle talepleri, öyle eleştirileri oldu ki, beklentiler arasında  konusuna hakim profesyonel personel çalıştıran, yüz binlerce lira bütçesi olan Derneklerin yapamayacağı işleri bizden talep ettiler.

İşin ilginç yanı eleştirenlerin büyük çoğunluğu derneğe üye olmayanlardı.

Ama Türk Telekom, Derneğimiz aleyhine 50 Bin TL’lik tazminat davası açınca, yapacağımız bir şey var mı diyen olmadı. Hatta, bu dava kaybedilirse üye olarak kendilerine rücu edilir kaygısıyla  dernekten istifa eden arkadaşlarımız oldu.

Bütün bunlar da bizim çalışma şevkimizi kırdı.

Biz bir dönemi tamamladık. 8 Aralık’da yeni bir yönetim oluşacak.

Dernekçilik gönül işi… Ancak istekli, gayretli insanlar tarafından yürütülebilir…

Biz diyoruz ki; eleştirenler de elini taşın altına koysunlar. Derneğe üye olarak, aday olsunlar…

Bu düşünceler ışığında her üyemizi 8 Aralık’da yapılacak Dernek Genel Kurulu'na katılmaya, eleştirilerini, taleplerini orada dile getirmeye davet ediyoruz.

Muhtemelen duymuşsunuzdur ama bir de bizden okuyun istedik

Eskiden Hintli bir ressam varmış. Bu ressamın çok yetenekli bir de çırağı varmış. Ressam bir gün çırağından bir resim yapmasını ve kalabalık bir meydan üzerine bu resmi koymasını istemiş.

 -Yanına da kırmızı kalemle ve “gördüğünüz hataları kalemlerle işaretleyin” yazan bir not koy. Demiş. Çırak da ustanın dediğini aynen yapmış.

Ertesi gün resmini almaya gittiğinde resmin üzeri bir sürü kırmızı işaretle doluymuş. Üzülmüş haliyle. “Hiçbir zaman iyi bir ressam olamayacağım” demiş kendi kendine ve resmi ustasına geri götürmüş.

"Şimdi resmi tekrar meydana götür ama bu sefer resmin yanına boyalar ve fırçalar koy." Bir de “Bu resimde kırmızıyla işaretlenmiş hataları düzeltiniz” yazan bir not bırak demiş, Usta ressam bu defa. Çırak da aynen ustasının dediğini yapmış.

Ertesi gün resmini almaya giden çırak çok şaşırmış. Çünkü resim olduğu gibi duruyormuş. Ne boyalara, ne fırçalara, ne de resme  kimse dokunmamış bile. "Yapılan işi eleştirmek, hataları parmakla göstermek, kırmızıya boyamak kolaydır. Ama nasıl düzeltileceğini herkes bilmez. Doğrusunu yapmaya herkes cesaret edemez. Zordur."  Demiş Usta.

Oturduğu yerden ahkam kesmenin çok kolay olduğu, ama iş bir şeyler üretmeye geldiği zaman ortada kimsenin olmadığı ortamların ve kişilerin yerini, üreten, yapıcı eleştirilerle boyayarak düzelten kişilere bırakacağı günlerin gelmesi dileği ile.

 

Bu Haber 3079 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!