7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İŞ GÜCÜ KULLANIMI ZAAFİYETİİŞ GÜCÜ KULLANIMI ZAAFİYETİ

Tarih: 2008-11-18

İŞ GÜCÜ KULLANIMINDAKİ ZAAFİYET Dün gazetelerden okuduğumuz bir haberde TT’ nin, 2007 yılında 1100 personel, 2008 yılında ise 2100 personeli işe aldığı bildirilmiştir. Bu haberlere göre 2007 ve 2008 yılında TT ye toplam 3200 personel alınmıştır. Türkiye’ nin 2008 rakamlarına göre %18,6 oranındaki işsizlik rakamı karşısında bu rakamların oldukça küçük olduğunu söyleyebiliriz. OECD’ nin 2008 yılında yayınladığı ‘BÜYÜMEYE GEÇİŞ 2008’ (OECD’s ‘Going for Growth 2008’ raporunda Türkiye’nin iş gücü kullanımının zayıf olduğu vurgulanarak aşağıdaki sonuca varılmıştır. ‘…Türkiye’de son yıllarda büyümede hızlanma eğilimine karşın kişi başına GSYİH’nin OECD ortalamasının oldukça altında olduğu, verimliliğin çok düşük ve İŞ GÜCÜ KULLANIMININ ZAYIF olduğu ‘ vurgulanmıştır. (Kaynak:www.izto.org.tr) İş gücü kullanımının zayıf olduğu OECD 2008 raporunda belirtilmektedir. TT den ayrılan iş gücü yaklaşık 12.000 dır. Dolayısıyla bu rakamlara göre 2007–2008 yıllarındaki personel hareketlerine göre personel verimliliği formülü aşağıdaki şekilde yazılabilir.
Bu işlemlerden doğan personel verimliliği %26 dır. Burada üzerinde en fazla durulması gereken paydadaki rakamın hızla yükselmesi ve personelin gittiği kurumlardaki verimsizliğidir.. Bu verimsizliğin oranını sitemizde ‘gittiğiniz kurumda verimli olduğunu düşünüyor musunuz?’ adlı anketimize verilen cevaplardan %89 gibi bir büyük rakama tekabül ettiğini hep birlikte gördük. Bu değeri de yukarıdaki kutudaki formüle ilave edersek.
Bulunur. 2005 den bu yana yapılan personel hareketlerindeki sağlanan iş gücü faydası 3 yılda %23 oranında olmuştur. Bu oranda TT de halen çalışmakta olan personel sayısına tekabül etmektedir. Bu çalışmamız OECD 2008 raporundaki 'verimliliğinin düşük ve iş gücü kullanımınındaki zayıflık' ifadesine uyumlu bir sonuç çıkarması açısından üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.
Bu Haber 1619 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!