Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
İŞ GÜCÜ KULLANIMI ZAAFİYETİİŞ GÜCÜ KULLANIMI ZAAFİYETİ

Tarih: 2008-11-18

İŞ GÜCÜ KULLANIMINDAKİ ZAAFİYET Dün gazetelerden okuduğumuz bir haberde TT’ nin, 2007 yılında 1100 personel, 2008 yılında ise 2100 personeli işe aldığı bildirilmiştir. Bu haberlere göre 2007 ve 2008 yılında TT ye toplam 3200 personel alınmıştır. Türkiye’ nin 2008 rakamlarına göre %18,6 oranındaki işsizlik rakamı karşısında bu rakamların oldukça küçük olduğunu söyleyebiliriz. OECD’ nin 2008 yılında yayınladığı ‘BÜYÜMEYE GEÇİŞ 2008’ (OECD’s ‘Going for Growth 2008’ raporunda Türkiye’nin iş gücü kullanımının zayıf olduğu vurgulanarak aşağıdaki sonuca varılmıştır. ‘…Türkiye’de son yıllarda büyümede hızlanma eğilimine karşın kişi başına GSYİH’nin OECD ortalamasının oldukça altında olduğu, verimliliğin çok düşük ve İŞ GÜCÜ KULLANIMININ ZAYIF olduğu ‘ vurgulanmıştır. (Kaynak:www.izto.org.tr) İş gücü kullanımının zayıf olduğu OECD 2008 raporunda belirtilmektedir. TT den ayrılan iş gücü yaklaşık 12.000 dır. Dolayısıyla bu rakamlara göre 2007–2008 yıllarındaki personel hareketlerine göre personel verimliliği formülü aşağıdaki şekilde yazılabilir.
Bu işlemlerden doğan personel verimliliği %26 dır. Burada üzerinde en fazla durulması gereken paydadaki rakamın hızla yükselmesi ve personelin gittiği kurumlardaki verimsizliğidir.. Bu verimsizliğin oranını sitemizde ‘gittiğiniz kurumda verimli olduğunu düşünüyor musunuz?’ adlı anketimize verilen cevaplardan %89 gibi bir büyük rakama tekabül ettiğini hep birlikte gördük. Bu değeri de yukarıdaki kutudaki formüle ilave edersek.
Bulunur. 2005 den bu yana yapılan personel hareketlerindeki sağlanan iş gücü faydası 3 yılda %23 oranında olmuştur. Bu oranda TT de halen çalışmakta olan personel sayısına tekabül etmektedir. Bu çalışmamız OECD 2008 raporundaki 'verimliliğinin düşük ve iş gücü kullanımınındaki zayıflık' ifadesine uyumlu bir sonuç çıkarması açısından üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.
Bu Haber 1575 defa okunmuştur.
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
TÜRK TELEKOMDA BÖLGE MÜDÜRLERİ D
GÜNEY 1 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ALKIŞ
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!