KAMU KURUMLARI TELEKOM’UN 12YIL GERİSİNDEKAMU KURUMLARI TELEKOM’UN 12YIL GERİSİNDE

Tarih: 2012-12-03

İki gün önce ajanslar bir haber geçti. Haberde; vatandaşlara  gönderilen  resmi yazılarda ’Rica ederim’ yerine ’Saygılarımla’ veya ’İyi dileklerimle’ ifadelerinin kullanılacağı ifade ediliyordu.  

Oysa Türk Telekom bu uygulamaya 2000 yılında geçmişti. Türk Telekom 2000 Yılında yayınladığı bir tebliğ ile müşterilere yazılan yazılarda, kesinlikle “rica ederiz” ifadesinin kullanılmayacağı, bu tür yazıların "saygılarımla" kelimesiyle sonlandırılması gerektiği belirtilmiş, düzenlenen eğitim programlarında bu konuya ağırlık verilmişti. Hazırlanan "Kurumsal Kimlik Kılavuzu"nda yazışma örneklerine yer verilmişti. Ayrıca “Türk Telekom’da Değişen Pazarlama Anlayışı”, “Karikatürlerle Türk Telekom’da Değişen Müşteri Anlayışı” kitaplarında da bu konuya geniş vurgu yapılmıştı.

Bu da gösteriyor ki çoğu konuda olduğu gibi, Türk Telekom kamu kuruluşu olduğu dönemde de, diğer kamu kuruluşlarından 10-15 yıl öndeydi. Çoğu konu dedik de; PTT/Türk Telekom araç kiralama uygulamasına  1980’lerin sonlarında başlamıştı. Diğer kamu kuruluşları bu uygulamaya 2000’lerin başında başladılar. Keza, araç tanıma sistemine ilk geçen kamu kuruluşu Türk Telekom idi. Gelir paylaşımlı bina yapımı , yazışmalarda bilgisayarın ağırlıklı kullanımı, müşteri şikayet yönetimi, e-ticaret vb. .. Ve hepsinden önemlisi çalışma anlayışı, görevi benimseme, kurumsal bağlılık gibi pek çok konuda Türk Telekom diğer kamu kuruluşlarından yıllarca öndeydi…

Bu farkı, başka kamu kuruluşlarına geçenler daha iyi görüyorlar… Pek çok arkadaşımızdan, “…. Kurumunda çalışıyorum, Burası Türk Telekom’dan en az on yıl geri..” şeklinde yakınmalar alıyoruz.

Türk Telekom’un bu farklığını kim yarattı? Tabii ki çalışanları… Ama ne yazık ki, bu farkı ne Türk Telekom’un eski ve yeni yöneticileri, ne Devlet Personel Başkanlığı, ne de Nakledildikleri kurumların yetkilileri göremedi… Onbinlerce beyin, kalifiye işgücü heba edildi..

Biz yine konumuza dönelim. Ajansların konuya ilişkin haberi şöyle;

“ Başbakanlık, resmi yazışmalarda uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik taslağında son aşamaya geldi. Taslak haline getirilen yönetmelik son olarak görüş alınmak üzere diğer bakanlıklara gönderildi. Devlet bürokrasisinde yazışmaların elektronik ortama aktarılmasından dolayı, yazışma usul ve esaslarının yeniden belirlendiği yönetmelik birçok yeniliği de beraberinde getirecek. Taslağa göre vatandaşlara gönderilen resmi yazışmalarda yer alan ve alt kademeyi ifade eden ’Rica ederim’ sözü kullanılmayacak. Onun yerine ’Saygılarımla’, ’İyi dileklerimle’ ifadelerine yer verilecek. Ancak taslakta kurumlar arası yazışmalarda askeri bürokrasiye son verilmedi. Taslağın 14. maddesinde kurumlar arasında veya kurumların kendi iç birimleri arasında önemli bir problem haline gelen, resmi yazışmaların ’Arz ederim’ veya ’Rica ederim’ şeklinde bitirilmesiyle ilgili husus düzenleniyor.”

Bu Haber 2941 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!