Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
KAMU KURUMLARI TELEKOM’UN 12YIL GERİSİNDEKAMU KURUMLARI TELEKOM’UN 12YIL GERİSİNDE

Tarih: 2012-12-03

İki gün önce ajanslar bir haber geçti. Haberde; vatandaşlara  gönderilen  resmi yazılarda ’Rica ederim’ yerine ’Saygılarımla’ veya ’İyi dileklerimle’ ifadelerinin kullanılacağı ifade ediliyordu.  

Oysa Türk Telekom bu uygulamaya 2000 yılında geçmişti. Türk Telekom 2000 Yılında yayınladığı bir tebliğ ile müşterilere yazılan yazılarda, kesinlikle “rica ederiz” ifadesinin kullanılmayacağı, bu tür yazıların "saygılarımla" kelimesiyle sonlandırılması gerektiği belirtilmiş, düzenlenen eğitim programlarında bu konuya ağırlık verilmişti. Hazırlanan "Kurumsal Kimlik Kılavuzu"nda yazışma örneklerine yer verilmişti. Ayrıca “Türk Telekom’da Değişen Pazarlama Anlayışı”, “Karikatürlerle Türk Telekom’da Değişen Müşteri Anlayışı” kitaplarında da bu konuya geniş vurgu yapılmıştı.

Bu da gösteriyor ki çoğu konuda olduğu gibi, Türk Telekom kamu kuruluşu olduğu dönemde de, diğer kamu kuruluşlarından 10-15 yıl öndeydi. Çoğu konu dedik de; PTT/Türk Telekom araç kiralama uygulamasına  1980’lerin sonlarında başlamıştı. Diğer kamu kuruluşları bu uygulamaya 2000’lerin başında başladılar. Keza, araç tanıma sistemine ilk geçen kamu kuruluşu Türk Telekom idi. Gelir paylaşımlı bina yapımı , yazışmalarda bilgisayarın ağırlıklı kullanımı, müşteri şikayet yönetimi, e-ticaret vb. .. Ve hepsinden önemlisi çalışma anlayışı, görevi benimseme, kurumsal bağlılık gibi pek çok konuda Türk Telekom diğer kamu kuruluşlarından yıllarca öndeydi…

Bu farkı, başka kamu kuruluşlarına geçenler daha iyi görüyorlar… Pek çok arkadaşımızdan, “…. Kurumunda çalışıyorum, Burası Türk Telekom’dan en az on yıl geri..” şeklinde yakınmalar alıyoruz.

Türk Telekom’un bu farklığını kim yarattı? Tabii ki çalışanları… Ama ne yazık ki, bu farkı ne Türk Telekom’un eski ve yeni yöneticileri, ne Devlet Personel Başkanlığı, ne de Nakledildikleri kurumların yetkilileri göremedi… Onbinlerce beyin, kalifiye işgücü heba edildi..

Biz yine konumuza dönelim. Ajansların konuya ilişkin haberi şöyle;

“ Başbakanlık, resmi yazışmalarda uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik taslağında son aşamaya geldi. Taslak haline getirilen yönetmelik son olarak görüş alınmak üzere diğer bakanlıklara gönderildi. Devlet bürokrasisinde yazışmaların elektronik ortama aktarılmasından dolayı, yazışma usul ve esaslarının yeniden belirlendiği yönetmelik birçok yeniliği de beraberinde getirecek. Taslağa göre vatandaşlara gönderilen resmi yazışmalarda yer alan ve alt kademeyi ifade eden ’Rica ederim’ sözü kullanılmayacak. Onun yerine ’Saygılarımla’, ’İyi dileklerimle’ ifadelerine yer verilecek. Ancak taslakta kurumlar arası yazışmalarda askeri bürokrasiye son verilmedi. Taslağın 14. maddesinde kurumlar arasında veya kurumların kendi iç birimleri arasında önemli bir problem haline gelen, resmi yazışmaların ’Arz ederim’ veya ’Rica ederim’ şeklinde bitirilmesiyle ilgili husus düzenleniyor.”

Bu Haber 2882 defa okunmuştur.
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
DEVLET TELEKOM’A EL KOYSUN İSTİY
BAŞBAKAN: TELEKOM´A MÜDAHALE EDE
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!