DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KAMU KURUMLARI TELEKOM’UN 12YIL GERİSİNDEKAMU KURUMLARI TELEKOM’UN 12YIL GERİSİNDE

Tarih: 2012-12-03

İki gün önce ajanslar bir haber geçti. Haberde; vatandaşlara  gönderilen  resmi yazılarda ’Rica ederim’ yerine ’Saygılarımla’ veya ’İyi dileklerimle’ ifadelerinin kullanılacağı ifade ediliyordu.  

Oysa Türk Telekom bu uygulamaya 2000 yılında geçmişti. Türk Telekom 2000 Yılında yayınladığı bir tebliğ ile müşterilere yazılan yazılarda, kesinlikle “rica ederiz” ifadesinin kullanılmayacağı, bu tür yazıların "saygılarımla" kelimesiyle sonlandırılması gerektiği belirtilmiş, düzenlenen eğitim programlarında bu konuya ağırlık verilmişti. Hazırlanan "Kurumsal Kimlik Kılavuzu"nda yazışma örneklerine yer verilmişti. Ayrıca “Türk Telekom’da Değişen Pazarlama Anlayışı”, “Karikatürlerle Türk Telekom’da Değişen Müşteri Anlayışı” kitaplarında da bu konuya geniş vurgu yapılmıştı.

Bu da gösteriyor ki çoğu konuda olduğu gibi, Türk Telekom kamu kuruluşu olduğu dönemde de, diğer kamu kuruluşlarından 10-15 yıl öndeydi. Çoğu konu dedik de; PTT/Türk Telekom araç kiralama uygulamasına  1980’lerin sonlarında başlamıştı. Diğer kamu kuruluşları bu uygulamaya 2000’lerin başında başladılar. Keza, araç tanıma sistemine ilk geçen kamu kuruluşu Türk Telekom idi. Gelir paylaşımlı bina yapımı , yazışmalarda bilgisayarın ağırlıklı kullanımı, müşteri şikayet yönetimi, e-ticaret vb. .. Ve hepsinden önemlisi çalışma anlayışı, görevi benimseme, kurumsal bağlılık gibi pek çok konuda Türk Telekom diğer kamu kuruluşlarından yıllarca öndeydi…

Bu farkı, başka kamu kuruluşlarına geçenler daha iyi görüyorlar… Pek çok arkadaşımızdan, “…. Kurumunda çalışıyorum, Burası Türk Telekom’dan en az on yıl geri..” şeklinde yakınmalar alıyoruz.

Türk Telekom’un bu farklığını kim yarattı? Tabii ki çalışanları… Ama ne yazık ki, bu farkı ne Türk Telekom’un eski ve yeni yöneticileri, ne Devlet Personel Başkanlığı, ne de Nakledildikleri kurumların yetkilileri göremedi… Onbinlerce beyin, kalifiye işgücü heba edildi..

Biz yine konumuza dönelim. Ajansların konuya ilişkin haberi şöyle;

“ Başbakanlık, resmi yazışmalarda uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik taslağında son aşamaya geldi. Taslak haline getirilen yönetmelik son olarak görüş alınmak üzere diğer bakanlıklara gönderildi. Devlet bürokrasisinde yazışmaların elektronik ortama aktarılmasından dolayı, yazışma usul ve esaslarının yeniden belirlendiği yönetmelik birçok yeniliği de beraberinde getirecek. Taslağa göre vatandaşlara gönderilen resmi yazışmalarda yer alan ve alt kademeyi ifade eden ’Rica ederim’ sözü kullanılmayacak. Onun yerine ’Saygılarımla’, ’İyi dileklerimle’ ifadelerine yer verilecek. Ancak taslakta kurumlar arası yazışmalarda askeri bürokrasiye son verilmedi. Taslağın 14. maddesinde kurumlar arasında veya kurumların kendi iç birimleri arasında önemli bir problem haline gelen, resmi yazışmaların ’Arz ederim’ veya ’Rica ederim’ şeklinde bitirilmesiyle ilgili husus düzenleniyor.”

Bu Haber 2699 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!