ŞİFRE OLUŞTURURKEN DİKKATŞİFRE OLUŞTURURKEN DİKKAT

Tarih: 2013-01-01

 

 

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, kullanılan her şifrenin özellikle harf, rakam ve simgelerden oluşan karmaşık bir şifre olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi. Yapılan araştırmalarda en çok kullanılan şifrenin '123456' olduğunun tespit edildiğini açıklayan emniyet, "Artık, şifreleri '123456' olarak belirlemekten kaçının" uyarısında bulundu.

Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kullanılan her şifrenin en az 6 haneli olmasına dikkat edilmesi tavsiye edildi. En çok kullanılan ikinci şifrenin '123456' olduğunun belirtildiği açıklamada, "Kullanılan şifrelerin unutulması durumunda sorulacak gizli soru ve cevapların kontrol edilerek kolay bulunabilecek cevaplar olmadığına dikkat edelim. Tüm şifrelerin birbirinden bağımsız olup olmadığının kontrol edelim. Yapılan araştırmalarda dünyanın en çok kullanılan şifresi, yine İngilizcede şifre anlamına gelen 'password' oldu. Listede ikinci sırayı kolaylığıyla ünlenen '123456', üçüncü sırayı da '12345678' aldı. Bu durum da gösteriyor ki; şifrelerimiz kesinlikle kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. Şifrelerimizde sayılar, harfler ve kullanabildiğimiz diğer karakterler de olsun. Eğlence, oyun gibi sitelerinde mail şifremizi asla kullanmayalım" ifadelerine yer verildi.

"DOĞUM TARİHİNİZİ ŞİFRE YAPMAYIN"

Güvenli kredi kartı kullanılmasıyla ilgili uyarıların da yer aldığı açıklamada, vatandaşlardan ATM'lerde kart şifresi girerken dikkatli olmaları istendi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "ATM'lerde ve pos cihazlarına şifremizi girerken elimizle kapatalım. Eğer kullanıyor isek kredi kartımızın limitini yeniden düzenleyelim. Kullanmıyor isek yurt içi ve yurt dışı sanal alışveriş kullanımına kartımızı sınırlayalım. Kredi, banka kart şifresini doğum tarihi veya tuttuğumuz takımın doğum tarihi yapmaktan kaçınalım. Kartımızı güvenmediğimiz kişilere vermeyelim, emanet etmeyelim, çalındığı veya kaybolduğunu düşündüğümüzde derhal müşteri hizmetlerini arayarak kartı kullanıma kapatalım. İnternet alışverişlerinde bankanızdan alabileceğiniz ve limitini kendinizin her defasında değiştirebileceğiniz 'Sanal kart' kullanımına başlayalım."

Kaynak: Özgür Kocaeli Gazetesi

Bu Haber 1071 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!