DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ŞİFRE OLUŞTURURKEN DİKKATŞİFRE OLUŞTURURKEN DİKKAT

Tarih: 2013-01-01

 

 

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, kullanılan her şifrenin özellikle harf, rakam ve simgelerden oluşan karmaşık bir şifre olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi. Yapılan araştırmalarda en çok kullanılan şifrenin '123456' olduğunun tespit edildiğini açıklayan emniyet, "Artık, şifreleri '123456' olarak belirlemekten kaçının" uyarısında bulundu.

Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kullanılan her şifrenin en az 6 haneli olmasına dikkat edilmesi tavsiye edildi. En çok kullanılan ikinci şifrenin '123456' olduğunun belirtildiği açıklamada, "Kullanılan şifrelerin unutulması durumunda sorulacak gizli soru ve cevapların kontrol edilerek kolay bulunabilecek cevaplar olmadığına dikkat edelim. Tüm şifrelerin birbirinden bağımsız olup olmadığının kontrol edelim. Yapılan araştırmalarda dünyanın en çok kullanılan şifresi, yine İngilizcede şifre anlamına gelen 'password' oldu. Listede ikinci sırayı kolaylığıyla ünlenen '123456', üçüncü sırayı da '12345678' aldı. Bu durum da gösteriyor ki; şifrelerimiz kesinlikle kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. Şifrelerimizde sayılar, harfler ve kullanabildiğimiz diğer karakterler de olsun. Eğlence, oyun gibi sitelerinde mail şifremizi asla kullanmayalım" ifadelerine yer verildi.

"DOĞUM TARİHİNİZİ ŞİFRE YAPMAYIN"

Güvenli kredi kartı kullanılmasıyla ilgili uyarıların da yer aldığı açıklamada, vatandaşlardan ATM'lerde kart şifresi girerken dikkatli olmaları istendi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "ATM'lerde ve pos cihazlarına şifremizi girerken elimizle kapatalım. Eğer kullanıyor isek kredi kartımızın limitini yeniden düzenleyelim. Kullanmıyor isek yurt içi ve yurt dışı sanal alışveriş kullanımına kartımızı sınırlayalım. Kredi, banka kart şifresini doğum tarihi veya tuttuğumuz takımın doğum tarihi yapmaktan kaçınalım. Kartımızı güvenmediğimiz kişilere vermeyelim, emanet etmeyelim, çalındığı veya kaybolduğunu düşündüğümüzde derhal müşteri hizmetlerini arayarak kartı kullanıma kapatalım. İnternet alışverişlerinde bankanızdan alabileceğiniz ve limitini kendinizin her defasında değiştirebileceğiniz 'Sanal kart' kullanımına başlayalım."

Kaynak: Özgür Kocaeli Gazetesi

Bu Haber 919 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!