7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
T.TELEKOM´UN ALTYAPISI ORTAK KULLANILACAKT.TELEKOM´UN ALTYAPISI ORTAK KULLANILACAK

Tarih: 2013-01-06

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de genişbant internet alt yapısının büyük bölümünün kullanım hakkına sahip Türk Telekom'un, fiziksel şebeke altyapısından diğer servis sağlayıcıların da yararlanabilmesine ilişkin düzenlemeyi yakında uygulamaya koyacaklarını belirterek, "Genişbant internet altyapısına mükerrer yatırım dönemi kapanıyor" dedi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), İnternet erişiminin yaygınlaştırılması ve alternatif şebekelerin geliştirilmesi konusunda gerekli çalışmaları sürdürdüğünü bildirdi. Genişbant internet hizmetlerinde altyapı eksenli rekabetin artırılması konusunda da düzenleme hazırlıklarının bulunduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, altyapı eksenli rekabetin gelişimi için, Türkiye geneline yayılmış Türk Telekom'un fiziksel altyapısının ortak kullanımının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Altyapı eksenli rekabet sayesinde, internet servis sağlayıcıları diğer şirketlere ait altyapıları kullanabileceklerini vurgulayan Yıldırım, böylece bütün internet servis sağlayıcılarının aynı şartlar altında rekabet edebilme imkanına kavuşacağını söyledi.

-"Türk Telekom'un da altyapısı ortak kullanılacak"-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Türk Telekom'un, 2005 yılında 55 hissesinin blok satışı yolu ile özelleştirildiğini, Türk Telekom ile imzalanan İmtiyaz Sözleşmesiyle de ana telekomünikasyon şebekesinin işletim hakkının 2026 yılına kadar Türk Telekom'a devredildiğini hatırlattı. Türk Telekom'un söz konusu altyapı üzerinden tüketicilere hizmet sunduğunu ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Türkiye'de genişbant internet altyapısına mükerrer yatırım dönemi kapanıyor. Türkiye'de genişbant internet altyapısının büyük bölümünün kullanım hakkına sahip Türk Telekom'un, fiziksel şebeke altyapısından diğer servis sağlayıcıların da yararlanabilmesine ilişkin düzenlemeyi yakında uygulamaya koyacağız. Bu sayede mükerrer yatırımların da önüne geçilecek. Her gün görmeye alıştığımız kazı çalışmaları da en aza indirilerek kaynak israfı önlenecek. Bu sayede tüm internet servis sağlayıcıları aynı altyapı üzerinden internet hizmeti verebilecek. Vatandaşımızın internet hizmeti alacağı işletmeci sayısı artacak, rekabet artacak. Böylece vatandaşımız daha kaliteli hizmeti daha hızlı alacak."

Bu Haber 1771 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!