DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
FATİH İÇİN DEV BÜTÇE!FATİH İÇİN DEV BÜTÇE!

Tarih: 2013-01-08

 

Hazırlıklar son aşamada.

Dünyanın sayılı eğitim projeleri arasında yer alan FATİH Projesi için 2013 yılında 1.4 milyar lira ödenek ayrıldı. Projenin ihaleleri için hazırlıklar son aşamaya geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici, kapsamı ve hitap ettiği kesim itibarıyla dünyanın önde gelen eğitim projeleri arasında yer alan FATİH Projesi kapsamında, geçen yıl 17 ildeki 52 okulda pilot uygulama yapıldığını ve 13 bin 500 tablet bilgisayar dağıtıldığını hatırlattı.

ALTYAPI KURULUMLARINA BAŞLANDI

İlk planda, 5 ve 9. sınıf öğrencilerine dağıtımı yapılan bu tabletlerden 52'sinin arızalandığını, sadece bir tabletin de kayıp olarak kendilerine bildirildiğini söyleyen Ekici, ''Tablet dağıtımı yapılan okullar arasında özel eğitim kurumu bulunmamakla birlikte projenin birinci kısmındaki 3 bin 657 okul içerisinde tüm özel eğitim okulları bulunuyor'' dedi.

Temel eğitim ve ortaöğretim okullarındaki tüm dersliklere etkileşimli tahta ve internet altyapısı, çok amaçlı fotokopi makinesi, doküman kamera, öğretmenlere ve 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere tablet dağıtımı sağlandığını belirten Ekici, ilk aşamada 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda etkileşimli tahta, yazıcı ve doküman kameraların kurulumunun gerçekleştirildiğini ve altyapı kurulumlarına başlandığını ifade etti.

NE AMAÇLANIYOR?

FATİH Projesi'nin bu kapsamda, ekonomik düzeyleri birbirinden farklı bölgelerdeki ailelerin eğitim kalitesini artırmayı hedeflediğini dile getiren Ekici, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün kitapların Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altında elektronik ortamda tüm öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulduğunu hatırlattı.

Ekici, ''FATİH Projesi 21. yüzyıl vatandaşlığı becerileri olarak tarif edilen teknoloji kullanımı, etkili iletişim, analitik düşünme, problem çözme, birlikte çalışma ve işbirliği gibi becerileri geliştirerek öğrencilerimizi edilgen olmaktan çıkaracak ve eğitimde fırsat eşitliğini geliştirecek'' diye konuştu.

SÜREÇ ETKİNLEŞECEK

FATİH Projesi kapsamında şimdiye kadar yapılan ihalelerle 3 bin 657 ortaöğretim okuluna 84 bin 921 etkileşimli tahta, 3 bin 657 yazıcı ve doküman kamera alımı, 17 ilde 52 pilot okula tablet alımı, 3 bin 657 ortaöğretim kurumunun altyapısı olmayan 3 bin 362 ortaöğretim okulunun yerel alan ağı pasif üyeler ve aktif cihazlar kurulum işi ve genişletilmiş pilot uygulama için 49 bin tablet bilgisayar alımı yapıldığını anlatan Ekici, böylelikle sağlanan teknolojik unsurların daha etkin kullanımına ilişkin sürece adım atılmış olacağını belirtti.

Bu yılın ilk çeyreğinde okulların tümü için akıllı tahta, yerel alan ağı pasif üyeler ve aktif cihazların, komuta merkezinin ve veri merkezinin kurulumu ile 11 milyon öğrenci ve öğretmeni içeren büyük tablet ihalelerine çıkılacağını kaydeden Ekici, "Türkiye'nin ve dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan FATİH Projesi planlandığı şekilde devam ediyor. Bu yıl 1,4 milyar lira bütçe ödeneği ayrılan projenin ihaleleri için hazırlıklar son aşamaya getirildi'' dedi.

Bu Haber 874 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!