FATİH İÇİN DEV BÜTÇE!FATİH İÇİN DEV BÜTÇE!

Tarih: 2013-01-08

 

Hazırlıklar son aşamada.

Dünyanın sayılı eğitim projeleri arasında yer alan FATİH Projesi için 2013 yılında 1.4 milyar lira ödenek ayrıldı. Projenin ihaleleri için hazırlıklar son aşamaya geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici, kapsamı ve hitap ettiği kesim itibarıyla dünyanın önde gelen eğitim projeleri arasında yer alan FATİH Projesi kapsamında, geçen yıl 17 ildeki 52 okulda pilot uygulama yapıldığını ve 13 bin 500 tablet bilgisayar dağıtıldığını hatırlattı.

ALTYAPI KURULUMLARINA BAŞLANDI

İlk planda, 5 ve 9. sınıf öğrencilerine dağıtımı yapılan bu tabletlerden 52'sinin arızalandığını, sadece bir tabletin de kayıp olarak kendilerine bildirildiğini söyleyen Ekici, ''Tablet dağıtımı yapılan okullar arasında özel eğitim kurumu bulunmamakla birlikte projenin birinci kısmındaki 3 bin 657 okul içerisinde tüm özel eğitim okulları bulunuyor'' dedi.

Temel eğitim ve ortaöğretim okullarındaki tüm dersliklere etkileşimli tahta ve internet altyapısı, çok amaçlı fotokopi makinesi, doküman kamera, öğretmenlere ve 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere tablet dağıtımı sağlandığını belirten Ekici, ilk aşamada 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda etkileşimli tahta, yazıcı ve doküman kameraların kurulumunun gerçekleştirildiğini ve altyapı kurulumlarına başlandığını ifade etti.

NE AMAÇLANIYOR?

FATİH Projesi'nin bu kapsamda, ekonomik düzeyleri birbirinden farklı bölgelerdeki ailelerin eğitim kalitesini artırmayı hedeflediğini dile getiren Ekici, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün kitapların Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altında elektronik ortamda tüm öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulduğunu hatırlattı.

Ekici, ''FATİH Projesi 21. yüzyıl vatandaşlığı becerileri olarak tarif edilen teknoloji kullanımı, etkili iletişim, analitik düşünme, problem çözme, birlikte çalışma ve işbirliği gibi becerileri geliştirerek öğrencilerimizi edilgen olmaktan çıkaracak ve eğitimde fırsat eşitliğini geliştirecek'' diye konuştu.

SÜREÇ ETKİNLEŞECEK

FATİH Projesi kapsamında şimdiye kadar yapılan ihalelerle 3 bin 657 ortaöğretim okuluna 84 bin 921 etkileşimli tahta, 3 bin 657 yazıcı ve doküman kamera alımı, 17 ilde 52 pilot okula tablet alımı, 3 bin 657 ortaöğretim kurumunun altyapısı olmayan 3 bin 362 ortaöğretim okulunun yerel alan ağı pasif üyeler ve aktif cihazlar kurulum işi ve genişletilmiş pilot uygulama için 49 bin tablet bilgisayar alımı yapıldığını anlatan Ekici, böylelikle sağlanan teknolojik unsurların daha etkin kullanımına ilişkin sürece adım atılmış olacağını belirtti.

Bu yılın ilk çeyreğinde okulların tümü için akıllı tahta, yerel alan ağı pasif üyeler ve aktif cihazların, komuta merkezinin ve veri merkezinin kurulumu ile 11 milyon öğrenci ve öğretmeni içeren büyük tablet ihalelerine çıkılacağını kaydeden Ekici, "Türkiye'nin ve dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan FATİH Projesi planlandığı şekilde devam ediyor. Bu yıl 1,4 milyar lira bütçe ödeneği ayrılan projenin ihaleleri için hazırlıklar son aşamaya getirildi'' dedi.

Bu Haber 1040 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!