"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
BİLİŞİM SUÇLARI, DİĞER SUÇLARIN ÖNCÜSÜBİLİŞİM SUÇLARI, DİĞER SUÇLARIN ÖNCÜSÜ

Tarih: 2013-01-08

 

EMNİYET Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Dairesi Başkanı Ömer Tekeli, bilişim suçlarının genel itibariyle başka suçların öncüsü konumunda olduğunu söyledi.

Ömer Tekeli, vatandaşların yeni teknolojilere çok çabuk adapte olup yoğun ve yaygın bir şekilde kullanmaya başladıklarını belirterek, teknolojinin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla özellikle bilişim sistemlerinin kendisinin suçluların direkt hedefi haline geldiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra eskiden de geleneksel olarak işlenen birçok suç türünün teknolojinin araç olarak kullanımıyla birlikte işlenmeye devam ettiğini beliren Tekeli, “Yani teknoloji bazı suçların direkt amacı olarak, bazı suçlar da ise araç olarak kullanılmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak suç bu ortamlara kaymakta ya da soruşturma aşamasında delillerin yine dijital ortamlarda bulunma oranı her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda teknoloji kullanılarak işlenen suçlarla mücadele edebilmek için bizler de gelişen teknolojiye ayak uydurmak, günceli takip etmek durumundayız” dedi.

“İNTERNET YAYGINLAŞTIKÇA MAĞDUR SAYISI ARTIYOR”

Diğer taraftan insanlık olarak tüm bu faydaların yanı sıra birçok yeni risk ve sorunla da bu dönemde yüzleşmek zorunda kalındığını belirten Tekeli, şöyle devam etti:  “Bu risk ve sorunların en önemlilerinden bir tanesi de bilişim suçlarındaki artıştır. İnternetin her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması bu konudaki mağdur sayısını da artırmaktadır. Kişisel ve özel bilgiler de dahil olmak üzere tüm verilerin dijitalleştirilerek çevrimiçi olarak hizmete sunulduğu, bankacılık hizmetlerinin internet ortamından verilmeye başlandığı, birçok kurumsal hizmet ve olanakların internet üzerinden sağlanmaya başlandığı bu dönem bilişim suçlarının gelecekte de günümüzde olduğu kadar revaçta olacağının göstergesidir.”

Akademisyenlerin bilişim suçlarına “geleceğin suçu” gözüyle baktığını ifade eden Tekeli, bilişim suçlarının modern teknolojilerin zafiyetlerinden yararlanarak bu teknolojileri hedef alan veya bu teknolojilerin sağladığı hız, kolaylık, sınır aşan ve gizlilik imkânlarından ve yaygın kullanımından faydalanarak işlenen suçlar olduğunu hatırlattı.

“KURUMLAR ARASI KOORDİNASYON ÖNEMLİ”

Adlî sistemin önemli bir parçası olan polis tarafından yürütülen siber aleme ilişkin hukukun korunması, yasaların tatbik edilmesi ve yasaları ihlal edenlerin tespit edilerek yargı mercilerinin önüne çıkarılması görevinin siber güvenliği tamamlayan önemli bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Tekeli, “Saldırının şekline ve saldırıya uğrayan kuruma göre erken uyarı sistemleri noktasında iyi durumda olan kurumların olduğunu söyleyebilirim. Bu bağlamda her şeyden önce tüm kurumlar siber saldırılara karşı önleyici yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Gereken önlemlerin alınmasına rağmen siber saldırı gerçekleşiyorsa bununla mücadele için ilgili kurumlarla azamî koordinasyon ihtiyacı hasıl olmaktadır. Koordinasyon ne kadar iyi ise başarı da o oranda iyi olacaktır” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLAR TEHLİKENİN FARKINDA OLMALI”

“Vatandaşların teknoloji ve bilişim suçları konusundaki bilgisini yeterli görüyor musunuz?” sorusuna Tekeli, “Bu alan ülkemiz için hakikaten yeni bir alan sayılabilir. Vatandaşlarımızın bu hususlar üzerinde yeterli bilgiye sahip oldukları maalesef söylenemez. Vatandaşlarımız bu noktada öncelikle tehlikenin farkında olması lazım. Bizler merkez ve il birimlerimiz sayesinde gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse eğitim kurumlarında farkındalıklar oluşturmaya ve bu alanda güvenli bir şekilde dolaşmalarına imkân sağlamak istiyoruz.” karşılığını verdi

Bu Haber 916 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!