BİLİŞİM SUÇLARI, DİĞER SUÇLARIN ÖNCÜSÜBİLİŞİM SUÇLARI, DİĞER SUÇLARIN ÖNCÜSÜ

Tarih: 2013-01-08

 

EMNİYET Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Dairesi Başkanı Ömer Tekeli, bilişim suçlarının genel itibariyle başka suçların öncüsü konumunda olduğunu söyledi.

Ömer Tekeli, vatandaşların yeni teknolojilere çok çabuk adapte olup yoğun ve yaygın bir şekilde kullanmaya başladıklarını belirterek, teknolojinin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla özellikle bilişim sistemlerinin kendisinin suçluların direkt hedefi haline geldiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra eskiden de geleneksel olarak işlenen birçok suç türünün teknolojinin araç olarak kullanımıyla birlikte işlenmeye devam ettiğini beliren Tekeli, “Yani teknoloji bazı suçların direkt amacı olarak, bazı suçlar da ise araç olarak kullanılmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak suç bu ortamlara kaymakta ya da soruşturma aşamasında delillerin yine dijital ortamlarda bulunma oranı her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda teknoloji kullanılarak işlenen suçlarla mücadele edebilmek için bizler de gelişen teknolojiye ayak uydurmak, günceli takip etmek durumundayız” dedi.

“İNTERNET YAYGINLAŞTIKÇA MAĞDUR SAYISI ARTIYOR”

Diğer taraftan insanlık olarak tüm bu faydaların yanı sıra birçok yeni risk ve sorunla da bu dönemde yüzleşmek zorunda kalındığını belirten Tekeli, şöyle devam etti:  “Bu risk ve sorunların en önemlilerinden bir tanesi de bilişim suçlarındaki artıştır. İnternetin her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması bu konudaki mağdur sayısını da artırmaktadır. Kişisel ve özel bilgiler de dahil olmak üzere tüm verilerin dijitalleştirilerek çevrimiçi olarak hizmete sunulduğu, bankacılık hizmetlerinin internet ortamından verilmeye başlandığı, birçok kurumsal hizmet ve olanakların internet üzerinden sağlanmaya başlandığı bu dönem bilişim suçlarının gelecekte de günümüzde olduğu kadar revaçta olacağının göstergesidir.”

Akademisyenlerin bilişim suçlarına “geleceğin suçu” gözüyle baktığını ifade eden Tekeli, bilişim suçlarının modern teknolojilerin zafiyetlerinden yararlanarak bu teknolojileri hedef alan veya bu teknolojilerin sağladığı hız, kolaylık, sınır aşan ve gizlilik imkânlarından ve yaygın kullanımından faydalanarak işlenen suçlar olduğunu hatırlattı.

“KURUMLAR ARASI KOORDİNASYON ÖNEMLİ”

Adlî sistemin önemli bir parçası olan polis tarafından yürütülen siber aleme ilişkin hukukun korunması, yasaların tatbik edilmesi ve yasaları ihlal edenlerin tespit edilerek yargı mercilerinin önüne çıkarılması görevinin siber güvenliği tamamlayan önemli bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Tekeli, “Saldırının şekline ve saldırıya uğrayan kuruma göre erken uyarı sistemleri noktasında iyi durumda olan kurumların olduğunu söyleyebilirim. Bu bağlamda her şeyden önce tüm kurumlar siber saldırılara karşı önleyici yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Gereken önlemlerin alınmasına rağmen siber saldırı gerçekleşiyorsa bununla mücadele için ilgili kurumlarla azamî koordinasyon ihtiyacı hasıl olmaktadır. Koordinasyon ne kadar iyi ise başarı da o oranda iyi olacaktır” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLAR TEHLİKENİN FARKINDA OLMALI”

“Vatandaşların teknoloji ve bilişim suçları konusundaki bilgisini yeterli görüyor musunuz?” sorusuna Tekeli, “Bu alan ülkemiz için hakikaten yeni bir alan sayılabilir. Vatandaşlarımızın bu hususlar üzerinde yeterli bilgiye sahip oldukları maalesef söylenemez. Vatandaşlarımız bu noktada öncelikle tehlikenin farkında olması lazım. Bizler merkez ve il birimlerimiz sayesinde gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse eğitim kurumlarında farkındalıklar oluşturmaya ve bu alanda güvenli bir şekilde dolaşmalarına imkân sağlamak istiyoruz.” karşılığını verdi

Bu Haber 1102 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!