TÜRK TELEKOM İÇİN İKİ FLASH KARAR!TÜRK TELEKOM İÇİN İKİ FLASH KARAR!

Tarih: 2013-01-11

TELEKOM'UN ARZI İMZAYA AÇILIYOR!

Türk Telekom'da halka arz için resmi süreç başlatıldı.

Hükümet, Türk Telekom'da yeni bir halka arz için düğmeye bastı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türk Telekom'un yüzde 6.68'inin halka arzı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na başvurdu. Bakanlar Kurulu'nun birkaç güne kadar imzaya açılması ve halka arzın yol haritasının çıkarılması bekleniyor.

Maliye Bakanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Türk Telekom'da halka arz için resmi süreç başlatıldı. Türk Telekom'da halen Hazine'nin yüzde 31.68 oranında payı bulunuyor. Bu yıl içinde Telekom'un yüzde 6.68 hissesi daha halka arz edilecek. Halka arz sonrasında Hazine'nin Telekom'daki payı yüzde 25'e düşecek. Kaynaklar, ÖİB'nin konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaptığını belirtti. Ulaştırma Bakanlığı'nın halka arz için Bakanlar Kurulu nezdinde girişimde bulunacağı, bu çerçevede Bakanlar Kurulu kararının birkaç gün içinde imzaya açılabileceği ifade edildi. Yetkililer, Bakanlar Kurulu kararıyla halka arzın karara bağlanacağını vurguladı.

'EN KISA SÜREDE ÇIKILACAK'

Türk Telekom'da halka arz en kısa sürede gerçekleştirilecek. Kaynaklar, bu konuda çalışmaların yapıldığını belirterek, "Belli bir takvim doğrultusunda işlemler yürüyor" dedi. Türk Telekom'un yüzde 55 çoğunluk hissesini Dubai merkezli Oger Telecom kontrol ediyor. Şirketin, yüzde 13.32'si 2008 yılında 1.87 milyar dolara halka arz edildi.

 

TÜRK TELEKOM'A REKABET SORUŞTURMASI

Rekabet Kurulu, Türk Telekomünikasyon AŞ hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Konu ile ilgili Rekabet Kurulu'nun sitesinden yapılan açıklamada şu bilgiye yer verildi: "Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin nihai kullanıcıya yönelik perakende tarifelerini, uzak mesafe telefon hizmeti işletmecilerine yönelik toptan tarifelerinin altında belirlemek suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren ve Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği tarafından yapılan şikâyet başvurusunun Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle Rekabet Kurulu yeniden değerlendirdi.

Yapılan önaraştırma sonucunda dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 03.01.2013 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamakta olup soruşturma Kanun’un bu yönde ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı."

Bu Haber 1857 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!