"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ALİM IŞIK BU SEFER KİRALAMALARI SORDU!ALİM IŞIK BU SEFER KİRALAMALARI SORDU!

Tarih: 2013-01-15

Alim Işık, Türk Telekom’da yaşanan kiralamaları Meclis gündemine taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde, “Türk Telekom özelleştirmesi sonrasında çalışanların yaşadıkları sorunların araştırılarak alınacak önlemlerin belirlenmesi” amacıyla MHP Grubunun 32 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge veren MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergeleri ile medyada da yer alan usulsüz kiralama iddia veya haberleri Meclis gündemine taşımıştır.

Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından, şimdiye kadar bazı taşınmazlarının rayiç bedelleri altında kiralanarak kamunun zarara uğratıldığı iddialarının kamuoyunda ciddi rahatsızlıklara yol açtığını belirten MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’e şu soruları yöneltti ve cevap istedi:
“Türk Telekom’un özelleştiği tarihten buyana hangi gerekçelerle kaç gayrimenkulü kiralanmıştır? Kiralaması yapılan söz konusu gayrimenkullerin kiralama yıllarına göre dağılımı nasıldır? Kiralanan bu gayrimenkullerin bulundukları illere göre cinsleri ve büyüklükleri nasıldır? Söz konusu taşınmazların kiralanması hangi usullerle ve hangi bedeller üzerinden yapılmaktadır? Anılan taşınmazların kiralanmasında uygulanan kira bedelleri ve kiralama süreleri, kimler tarafından ve nasıl belirlenmektedir? Anılan taşınmaz kiralamalarından şimdiye kadar Türk Telekom’un kasasına giren toplam para tutarı ne kadardır? Anılan taşınmazların piyasa rayiç bedellerinin altında bedellerle ve uzun sürelerle kiralandıkları iddiaları doğru mudur? Çok yıllık kiralamalarda yıllık hangi kira artış oranları kullanılmaktadır? Birçok taşınmazın kiralanmasında yıllık kira artışı uygulanmayarak kamunun zarara uğratıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızın şimdiye kadar kiralanan Türk Telekom taşınmazlarının kiralanmasında usulsüzlükler tespit edilmesi ya da gelen şikâyetler nedeniyle açtığı iptal davaları var mıdır? Varsa bu davalar hangileridir ve nasıl sonuçlanmışlardır? Açılan davalar nedeniyle Hazinenin ne kadar zararı olmuştur? Bu zarar nedeniyle sorumlular hakkında nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır?”

Türk Telekom’un şimdiye kadar bazı taşınmazlarının usulsüz kiralanarak kamunun zarara uğratıldığı iddialarına son olarak bir yenisinin daha eklendiğini, “Bir Telekom rezaleti daha” başlığı ile bazı medya organlarına da yansıyan Sivas il merkezinde, Valilik binasının hemen arkasındaki bir binayı tam 20 yıllık süre için bir yandaşa, AKP'nin eski il yöneticisi olan bir şahsın şirketine kiraladığının belirtildiğini, zemin ve iki bodrum dışında yedi katlı ve toplam 3.019 metrekare olduğu belirtilen söz konusu binanın aylık 4.000 TL karşılığında 2032 yılına kadar kiralandığı iddialarıyla ilgili olarak MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’e şu soruları da yöneltti ve cevap istedi:
“Anılan kiralama konusunda Bakanlığınızdan herhangi bir izin istenmiş midir? İstendi ise ne zaman istenmiş, bu talebe kim tarafından ve hangi tarihte onay verilmiştir? İstenilmemiş ise anılan binanın kiralanması için gerekli onay kim veya kimler tarafından ve ne zaman verilmiştir? Anılan kiralama için yerel veya ulusal basına ihale ilanı verilmiş midir? Verildi ise kim tarafından, hangi gazetelere ve ne zaman ilan verilmiştir? Anılan kiralama işine ilişkin ihale ne zaman, hangi usulle ve nerede yapılmıştır? İhaleye kimler katılmış ve hangi teklifler verilmiştir? Anılan kiralamanın kamuoyundan gizlendiği ve kiralayan kişiye ait şirketin sözleşme tarihinden sadece iki gün önce kurulduğu iddiaları doğru mudur?”

Kiralayan kişinin, düşük kira karşılığında anılan şirketin yetkililerine rüşvet verdiği iddialarının doğru olup olmadığını soran MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’e şu soruları da yöneltti ve cevap istedi:
“Telekom yönetiminin devir sözleşmesi 2026 yılına kadar geçerli olduğu halde 20 yıllık süre ile Mart 2032'de sona erecek olan kiralama sözleşmesi nasıl değerlendirilecektir? Anılan kiralama işleminde 20 yıl boyunca hiçbir artış yapılmayacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise böyle bir kiralama işi bakanlığınızca nasıl değerlendirmektedir? Yıllarca kira artışı olmadan yapılan bu kiralamanın, kamuoyunda yarattığı ancak bir menfaat ilişkisi sonucu olabileceği yönündeki haklı endişeler nasıl giderilecektir? Kiralama işini alan kişinin bir parti yöneticisi olduğu iddiaları doğru mudur? Anılan kiralama işleminin iptal edilerek yeniden yapılacak gerçekçi bir değer tespiti sonucunda, herkese açık bir ihale yoluyla tekrarlanması sağlanabilir mi?”

Bu Haber 1158 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
EMO; OGER´İN HİSSE REHİN İŞLEMİ
TELEKOM´DAN FUTBOL FEDERAS
AVEA 90 MİLYON AVRO KREDİ ALDI
TELEKOMDA AKDI FESH|
OGER TELEKOM’UN BORCU T.T.’U ETK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!