7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ŞİMŞEK: ÖZELLEŞTİRMEDE REKOR KIRILABİLİRŞİMŞEK: ÖZELLEŞTİRMEDE REKOR KIRILABİLİR

Tarih: 2013-01-16

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu sene durumumuz özelleştirme anlamında iyi, ben ümitliyim. Bu sene özelleştirme rekor kırabileceğimiz bir yıl olabilir” dedi.

2012 yılının dünya ekonomisi ve Türkiye açısından kolay bir yıl olmadığını,

Özelleştirmede önceliklerinin yapısal reform niteliğinde olan adımların atılması olduğuna dikkati çeken Bakan Şimşek, özel sektörün daha iyi götürebileceği sektörlerin özelleştirilmesini önceliklendirdiklerini bildirdi.

Örneğin elektrik dağıtımı özelleştirmeleriyle kayıp-kaçak oranlarında ciddi azalmalar meydana geldiğini, nakit akışta problem kalmadığını anlatan Şimşek, bu yılın özelleştirme hedefleriyle ilgili şöyle konuştu:

“Bu nedenle elektrik dağıtım şebekelerinin özelleştirmelerinin tamamlanmasını önceliklendirdik. Üretim özelleştirmelerini de çok önemsiyorum. Elimizdeki termik santrallerin büyük kısmı çok eski. Şimdi özel sektörün elinin değmesi lazım. Yani gelip, yatırım yapıp, verimliliği, üretimi artıracak bir yapı. Bu da çok önemli. Dolayısıyla enerji sektörü özelleştirmeleri bu yıl yine ön planda olacak. Ayrıca BAŞKENTGAZ var, İstanbul'daki gaz dağıtımı gündemde, bunun dışında belki Milli Piyango gündemde. Yine belki bizim bazı halka açık şirketlerimizde ikincil halka arzlar gündeme gelebilir.

Ama özetle bu sene özelleştirme anlamında iddialıyız. Bir yandan gelir ayağında iddialıyız. Daha yılın ilk 1-2 gününde yılın bütün özelleştirme hedefini kapsayacak şekilde gelir aktarımı yaptık. İlk günden 4,2 milyar lirayı Hazine'ye aktardık. Bu sene durumumuz özelleştirme anlamında iyi, ben ümitliyim. Bu sene özelleştirme rekor kırabileceğimiz bir yıl olabilir. Özelleştirmede önemli olan reform ayağı, fakat gelir ayağı da Hazine'nin borçlanma gereğini azaltıyor. Bu da bütçeye yansıyor. Bunların hepsi önemli.”

Elektrik dağıtım, üretim, telekom, köprü ve otoyol gibi özelleştirmelerde mülkiyetin özel sektöre devredilmediğini, sadece işletme hakkının özel sektöre devredildiğini de vurgulayan Şimşek, “Bazen yanlış anlaşılıyor. Oysa bunların hepsi yine Hazine'nin, Türk milletinin. Biz sadece işletme hakkını özel sektöre devrediyoruz” dedi.

 

Bu Haber 935 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!