DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TEKNOLOJİDEKİ HIZLI GELİŞİM CEPLERİ VURDUTEKNOLOJİDEKİ HIZLI GELİŞİM CEPLERİ VURDU

Tarih: 2013-01-21

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye'de, gelişen teknolojiyle birlikte vatandaşların telefon değiştirme sıklığı da arttı.

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye'de, gelişen teknolojiyle birlikte vatandaşların telefon değiştirme sıklığı da arttı. Beş yıl önce bir telefonu ortalama 3 sene kullanan aboneler, akıllı telefonların (Smartphone) kullanıcının hizmetine sunulması, sosyal medya kullanımının artması ve özenti gibi sebeplerle bir cep telefonunu 2 senede değiştiriyor. Sektör temsilcileri gelişen teknolojiyle birlikte cep telefon değiştirme hızının daha da artacağını dile getirirken, ikinci el cep telefonu hususunda vatandaşları 'güvenlik' konusunda uyardı.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, 18 yıl boyunca yasal yollarla 160 milyon cep telefonu ithal edildiğini söyledi. Özgül, şunları kaydetti: "Yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin olduğu Türkiye'de, yıllık GSM telefon ithalat rakamı 15-16 milyon düşünülürse değişim hızının yaklaşık 2,1 sene civarı olduğu bulunur ki bu da Avrupa ortalama değerlerinin biraz altındadır. Akıllı telefonların gündeme gelmesi ile bu değer tüm dünyada olduğu gibi daha da düşecektir. Firmalar, gelişen teknolojiye sahip yeni ürünleri cazip kullanıcı paketleri halinde sunması vatandaşın tercihini, tüketimi artırıcı yönde etkilemektedir. Son yıllarda akıllı telefonların (Smartphone) kullanıcının hizmetine sunulması, nüfusun genç, yeniliğe açık, teknolojiye yatkın olması, sosyal medya kullanımının artması, Mobil ve geniş band internet hizmetlerinin servis edilmesi gibi sebeplerle telefon değiştirme sıklığı artmıştır. Beş yıl önce bir cep telefonu 3 yıl kullanılırken şimdilerde 2 yıl kullanılıyor. İşletmecilerin tüketicilere akıllı telefonları cazip kullanıcı paketleri ile birlikte değiştirme sıklığını artırmıştır. Tavsiyem; kullanıcıların ihtiyaçlarını belirledikten sonra kendisine uygun fonksiyonlara haiz telefonu en cazip konuşma paketi ile almalarıdır."
İKİNCİ EL TELEFON SİZİ ADLİYELİK EDEBİLİR
İkinci el cep telefonu piyasasının hareketli olduğunu anlatan Caner Özgül, ikinci el telefon alan vatandaşlara da uyarıda bulundu. İkinci el telefonun kişiyi adliyelik yapabileceğine dikkat çeken Özgül'e göre, ikinci el telefonu muhakkak suretle tanıdıklardan veya yakın çevreden almak gerekiyor. 
İkinci el cep telefonu piyasasının oldukça hareketli olduğunu vurgulayan Telekomcular Derneği Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Yazıcı da özellikle tezgahlarda ekmek-peynir gibi satılan ikinci el cep telefonu piyasasındaki tehlikeye dikkat çekti. 
Fatura olmadığı için ikinci el cep telefonu alan vatandaşların sıkıntı yaşayabileceklerini savunan Yazıcı, "Halk arasında 'sim kartı değiştirirsen yeterli' gibi bir anlayış var, ancak bu son derece yanlış. Çünkü; aldığımız ikinci el cep telefonunun daha önceki kullanıcısının mesleğini ve telefonda ne tür konuşmalar yaptığını bilmiyoruz. Evet sim kart değişse de telefonun imei numarası var. Gelişen teknolojiyle birlikte muhtemel bir soruşturma kapsamında tezgahtan aldığımız cep telefonu bir olaya karışmışsa imei numarasından bizim kullandığımız belirlenebilir. Fatura beyan edemediğimiz için de çok ciddi başımız ağrıyabilir. Sim kart değiştirilerek riskten kurtulmuyoruz, çok ciddi şekilde kişinin başı ağrıyabilir. O yüzden ikinci el telefonu muhakkak surette tanıdıklardan veya eş, dosttan almalıyız. BTK da konuyla ilgili bir Dizi önlem aldı. Kaçak telefon kullanan GSM numaraları açılmamak üzere kapatılıyor. Ama vatandaşlarımız ikinci el cep telefonu alırken dikkatli olmalı." dedi. 


 
Bu Haber 978 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM SPOR OLİMPİYATLARI
ZEYBEKÇİ: VERGİ İDARESİ ÖZELLEŞT
PTT İLE H.KALYONCU ÜNİVERSİTESİN
EY İSRAFİL NEREDESİN?
CİSCO’DAN İSTİHDAM İÇİN BAŞKANLI
19 MAYIS´TA UTANMAK
PTT YÖNETİMİ GAZİANTEP´DE
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
KIZ KURULARININ ANNELER GÜNÜ KUT
HUKUK MÜŞAVİRİ TRT´NİN 50MİLYONU
YILIN ANNESİ: GÜLTEN AKKAYA
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI KARİA YOLU
2. KİTAP GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
LADY GODİVA
GİRİŞİMCİ KADINLARA BİLİŞİM DEST
BYLOCK MESAJLARINDAN 215 BİN KİŞ
MEKTUP YAZMA YARIŞMASI SONUÇLAND
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
PTT ELEKTRONİK PARA İHRAÇ EDEBİL
TURKCELL DE AKK´YI KALDIRD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!