Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TEKNOLOJİDEKİ HIZLI GELİŞİM CEPLERİ VURDUTEKNOLOJİDEKİ HIZLI GELİŞİM CEPLERİ VURDU

Tarih: 2013-01-21

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye'de, gelişen teknolojiyle birlikte vatandaşların telefon değiştirme sıklığı da arttı.

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye'de, gelişen teknolojiyle birlikte vatandaşların telefon değiştirme sıklığı da arttı. Beş yıl önce bir telefonu ortalama 3 sene kullanan aboneler, akıllı telefonların (Smartphone) kullanıcının hizmetine sunulması, sosyal medya kullanımının artması ve özenti gibi sebeplerle bir cep telefonunu 2 senede değiştiriyor. Sektör temsilcileri gelişen teknolojiyle birlikte cep telefon değiştirme hızının daha da artacağını dile getirirken, ikinci el cep telefonu hususunda vatandaşları 'güvenlik' konusunda uyardı.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, 18 yıl boyunca yasal yollarla 160 milyon cep telefonu ithal edildiğini söyledi. Özgül, şunları kaydetti: "Yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin olduğu Türkiye'de, yıllık GSM telefon ithalat rakamı 15-16 milyon düşünülürse değişim hızının yaklaşık 2,1 sene civarı olduğu bulunur ki bu da Avrupa ortalama değerlerinin biraz altındadır. Akıllı telefonların gündeme gelmesi ile bu değer tüm dünyada olduğu gibi daha da düşecektir. Firmalar, gelişen teknolojiye sahip yeni ürünleri cazip kullanıcı paketleri halinde sunması vatandaşın tercihini, tüketimi artırıcı yönde etkilemektedir. Son yıllarda akıllı telefonların (Smartphone) kullanıcının hizmetine sunulması, nüfusun genç, yeniliğe açık, teknolojiye yatkın olması, sosyal medya kullanımının artması, Mobil ve geniş band internet hizmetlerinin servis edilmesi gibi sebeplerle telefon değiştirme sıklığı artmıştır. Beş yıl önce bir cep telefonu 3 yıl kullanılırken şimdilerde 2 yıl kullanılıyor. İşletmecilerin tüketicilere akıllı telefonları cazip kullanıcı paketleri ile birlikte değiştirme sıklığını artırmıştır. Tavsiyem; kullanıcıların ihtiyaçlarını belirledikten sonra kendisine uygun fonksiyonlara haiz telefonu en cazip konuşma paketi ile almalarıdır."
İKİNCİ EL TELEFON SİZİ ADLİYELİK EDEBİLİR
İkinci el cep telefonu piyasasının hareketli olduğunu anlatan Caner Özgül, ikinci el telefon alan vatandaşlara da uyarıda bulundu. İkinci el telefonun kişiyi adliyelik yapabileceğine dikkat çeken Özgül'e göre, ikinci el telefonu muhakkak suretle tanıdıklardan veya yakın çevreden almak gerekiyor. 
İkinci el cep telefonu piyasasının oldukça hareketli olduğunu vurgulayan Telekomcular Derneği Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Yazıcı da özellikle tezgahlarda ekmek-peynir gibi satılan ikinci el cep telefonu piyasasındaki tehlikeye dikkat çekti. 
Fatura olmadığı için ikinci el cep telefonu alan vatandaşların sıkıntı yaşayabileceklerini savunan Yazıcı, "Halk arasında 'sim kartı değiştirirsen yeterli' gibi bir anlayış var, ancak bu son derece yanlış. Çünkü; aldığımız ikinci el cep telefonunun daha önceki kullanıcısının mesleğini ve telefonda ne tür konuşmalar yaptığını bilmiyoruz. Evet sim kart değişse de telefonun imei numarası var. Gelişen teknolojiyle birlikte muhtemel bir soruşturma kapsamında tezgahtan aldığımız cep telefonu bir olaya karışmışsa imei numarasından bizim kullandığımız belirlenebilir. Fatura beyan edemediğimiz için de çok ciddi başımız ağrıyabilir. Sim kart değiştirilerek riskten kurtulmuyoruz, çok ciddi şekilde kişinin başı ağrıyabilir. O yüzden ikinci el telefonu muhakkak surette tanıdıklardan veya eş, dosttan almalıyız. BTK da konuyla ilgili bir Dizi önlem aldı. Kaçak telefon kullanan GSM numaraları açılmamak üzere kapatılıyor. Ama vatandaşlarımız ikinci el cep telefonu alırken dikkatli olmalı." dedi. 


 
Bu Haber 1084 defa okunmuştur.
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!