DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BTK’DAN YENİ DÜZENLEME VE TEDBİRLERBTK’DAN YENİ DÜZENLEME VE TEDBİRLER

Tarih: 2013-01-28

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, kampanyayla taahhütlü olarak satılan cihazlarda çıkan bozukluk ve hata gibi ayıplardan işletmecilerin de sorumlu olmasına ilişkin yükümlülük getirildiğini bildirdi.

Acarer, yaptığı açıklamada, sabit ve mobil telefon, internet ve ödemeli TV gibi hizmetler için taahhütlü kampanyalara katılan vatandaşların haklarının korunmasına yönelik kurul kararı aldıklarını anımsattı.

"Taahhütlerde Yer Alan Cayma Bedelleri" konulu Kurul kararını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın tüketicilerin korunmasının gereğine işaret etmesi ve yönlendirmesi doğrultusunda aldıklarını belirten Acarer, aboneliklerini erken sonlandıran vatandaşların yüksek iptal bedelleriyle mağdur edilmesinin önüne geçileceğini söyledi.

Karar hakkında bilgi veren Acarer, kampanya kapsamında cihaz satan işletmelerin cihazdaki bozukluk ve hata gibi ayıplardan da sorumlu olacağını vurguladı.

Başta cep telefonu ve internet olmak üzere elektronik haberleşme hizmetlerinde işletmecilerin taahhütlü kampanyalar düzenlediğini hatırlatan Acarer, daha düşük ücretlerle daha fazla hizmet sunulması ve uygun fiyatlarla cihaz temini gibi avantajlar nedeniyle aboneler tarafından bu tür taahhütlü kampanyaların yaygın bir şekilde tercih edildiğini ifade etti.

Acarer, bu kampanyalarla abonelerden 6, 12 ve 24 ay gibi uzun sürelerle belirli taahhütlerin alındığını belirterek, ”Ancak taahhüdün bitiş süresinden önce sonlandırılması halinde, abonelere yüksek miktarlarda taahhüt iptal bedeli yansıtılıyor. Zaman zaman aboneler, taahhüt bitiş tarihinin hatırlanamaması, taahhüt iptal bedeli hakkında bilgilendirilmemiş olunması gibi sebeplerle yüksek iptal bedelleriyle karşılaşabiliyor ve mağdur olabiliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın tüketicilerin korunması için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtmesi üzerine bir çalışma başlattık ve Kurul olarak bu konuya ilişkin bir karar aldık” diye konuştu.

"Abone, faturalarda bilgilendirilecek”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararıyla abonelerin yaşadıkları mağduriyetlerin önüne geçmek ve tüketicileri korumak amacıyla elektronik haberleşme hizmeti veren işletmecilere yeni yükümlülükler getirildiğini açıklayan Acarer, kararın kapsamıyla ilgili şu bilgileri verdi: ”Abonenin sözleşmede belirtilen süreden önce cayması halinde abonelere uygulanan taahhüt iptal bedelleri sınırlandırılıyor. Buna göre aboneler, taahhütlerini sonlandırdıkları ay itibariyle almış oldukları indirimlerin toplam

bedelleri, kalan ayların toplam bedelleri seçeneklerinden hangisi kendileri açısından daha avantajlı ise yalnızca bu tutardan sorumlu tutulabilecek.

Kurul kararının yürürlüğe girmesiyle operatörlerin, taahhüt imzalandıktan sonra hizmet şartlarında değişiklik yapmasının önüne geçiliyor. Böylece aboneler gibi operatörler de taahhüt süresi boyunca taahhüt koşullarını en başta belirlendiği şekilde sağlamakla yükümlü olacak. Ayrıca abonelere gönderilen faturalarda, taahhüdün ne zaman biteceği ve ne kadarının tamamlandığı hakkında bilgi verilecek. Bu sayede abonelerin, taahhütlerinin bitiş tarihi hakkında her ay bilgilendirilmeleri sağlanarak ’yanlışlıkla’ taahhüdünü bozup mağdur duruma düşmelerinin önüne geçilecek. Taahhüt iptal bedeline konu olan indirimler de abonelere koyu harflerle yazılı olarak bildirilecek.” BTK Başkanı Acarer, 1 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girecek olan Kurul kararı kapsamında ayrıca, kampanyayla taahhütlü olarak satılan cihazlarda çıkan bozukluk ve hata gibi ayıplardan işletmecilerin de sorumlu olmasına ilişkin bir yükümlülük getirdiklerini kaydetti.

Bu Haber 3904 defa okunmuştur.
ÇOCUK UYUNCAKLARINDAKİ “CASUS”A
KİT’LERDE TEMEL ÜCRETLER DEĞİŞTİ
GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ?
BİR ŞERİFE VAR ONDAN İÇERİ...
FRANSA PTT´SİNDE FARKLI Bİ
HGS´Yİ 10 KAT CEZALI ÖDEME
ZEHİR ÇETESİNİN REİSİ PTT MÜDÜRÜ
KİRLETİLEN, SOLAN ADALET
PARALEL TWİTTER BİLE KURMUŞLAR
KABOTAJ BAYRAMI ve BİR ŞİİR
BTK ESKİ BAŞK. YARD. HAKKINDA İD
ELEKTRONİK CİHAZLARA TRT İÇİN E
İMTİYAZLI BÜROKRATLAR
ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKA
TATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUN
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!