7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRK TELEKOMDA DEĞİŞİMTÜRK TELEKOMDA DEĞİŞİM

Tarih: 2013-01-30

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Çokişler'le beraber basın kuruluşlarını ziyaret etmeye başlayan Tahsin Yılmaz Türk Telekom’un durağanlaşan alt yapı yatırımlarına hız verileceğini açıkladı.

Dünyadaki teknolojik gelişim hızının her geçen gün ivmesini arttırdığını söyleyen Yılmaz şöyle konuştu

"Özellikle iletişim dünyasında bugünün en hayret verici gündem bile yarın 'eskimiş' oluyor... Sektörün, özellikle Türkiye gibi ülkeler için önemi büyük. Özellikle genç nüfus, Türk iletişim sektörünün en önemli dinamiği. Bu sektörün başlıca oyuncularından Türk Telekom gelecek 5 yıla hatırı sayılır yatırım rakamlarıyla hazırlanıyor.

Şirket sadece geçen yıl, 2.4 milyar dolar konsolide yatırım açıkladı. 

Bu yıl da benzer yatırım planladıklarını söyleyen Türk Telekom CEO'su Tahsin Yılmaz, yatırım planları açısından fiberoptike ayrı bir başlık açıyor:

'Biz altyapı ve fiber dönüşümüne 2012'de başladık. Bu proje devam edecek. Hedefimiz. 2015-2016 gibi altyapımızda fiber yatırımlarını tamamlamış olmayı hedefliyoruz."

ERİŞİMİN ARDINDAN İÇERİK...
Türk Telekom'un Avea'nın yüzde 90 hissesine sahip olduğunu hatırlatan Tahsin Yılmaz Türkiye'de telefon, internet, IPTV erişim hizmetleri sunduklarını yakın zamanda yeni bir hedefe doğru koşacaklarını söyleyerek bu konuda şunları söyledi: 
"Dijital Plan dediğimiz yeni bir projemiz var. Erişim hizmetlerini zaten sunuyorduk. Fakat şimdi yeni servislerimiz olacak. Şöyle bir ipucu verelim; Mesela Google'ı düşünün. Hiçbir altyapı yatırımı yapmıyor. Operatörlerin altyapılarını kullanıyor. İnternete erişimi olan müşteri Google hizmetlerini kullanıyor. Bizim de dijital plan adı altında bunun gibi hizmetlerimiz olacak. Burada ciddi boşluk var. Youtube iki yıl kapalı kaldı, devlet muhattap bulamadı."

PERFORMANS ARTACAK
Tahsin Yılmaz Hazine'nin elindeki yüzde 6,68'lik Türk Telekom hisselerinin satışı konusunda şöyle konuştu: 
"Hisse satışı konusunu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yürütüyor. Burada biz yöneticilere düşen görev şu, değerli bir şirket olsun ki hissemizin değeri yukarda olsun, devletimiz kazansın. Yöneticiler olarak performansı artırıp şirket değerini yüksek tutmaktan başka yapacağımız birşey yok.'

ALT YAPIDAN BEDELSİZ YARARLANMANIN SONU GELDİ

Şu an tüm dünyadaki operatörlerin bu iş planını tartıştıklarını söyleyen Tahsin Yılmaz: 

Altyapıya bir kuruş yatırım yapmadan, bir kuruş da vermeden hizmetlerini bu altyapı üzerinden pazarlıyorlar' diyerek başka bir noktaya da dikkat çekiyor: 'Bugün size internet hizmeti veriyorum, bu hizmet karşılığında da belli bir para alıyorum. Bugün sabit internette ortalama abone başı kullanım aylık 26 GB'lar seviyesine geldi.

Bundan 4 yıl önce rakam 5 GB'lar seviyesindeydi. Muazzam bir artış var. Yurtdışı çıkışını da biz veriyoruz. 1.2 terabit hızında kapasite var. Biz bunu yakın zamanda tekrar artıracağız. İnternet trafiği arttıkça yurtdışıyla iletişim de artıyor. İnternet trafiği artıyor ve artmaya devam edecek. Bunun altyapı yatırımlarına ise biz operatörler katlanıyoruz.

Fakat bu OTT player (Over The Top: Google, facebook, twitter vs.) dediğimiz şirketler hiçbir katkı sağlamadan buradan yararlanmaya devam edecek. Bu artık sürdürülebilir durumda değil.

Sektörde sürdürülebilir büyümenin önemine de dikkat çeken Yılmaz, yatırım planlarının sadece altyapı ve fiber alanında olmadığını da şu sözlerle anlattı:

'İnternet hizmetlerinde perakende penetrasyon oranını artırma gayretindeyiz.

Hedefimiz oranı Avrupa seviyesine getirmek. Avrupa'da her 100 haneden 60-65'inde sabit internet hizmeti var. Türkiye'de şuan bu rakam yüzde 40-45lerde. Aslında fena değiliz bu oranda. Ama Avrupa'nın bazı ülkelerinde bu oran yüzde 75'e kadar çıkmış. Gelecek dönem planlarıyla ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşan Tahsin Yılmaz, penetrasyon hedefine ulaşmak için kendi ifadesiyle 'giriş bariyerlerini' kaldırmaya çalıştıklarını söyledi 

 
Bu Haber 1871 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!