Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOMDA DEĞİŞİMTÜRK TELEKOMDA DEĞİŞİM

Tarih: 2013-01-30

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Çokişler'le beraber basın kuruluşlarını ziyaret etmeye başlayan Tahsin Yılmaz Türk Telekom’un durağanlaşan alt yapı yatırımlarına hız verileceğini açıkladı.

Dünyadaki teknolojik gelişim hızının her geçen gün ivmesini arttırdığını söyleyen Yılmaz şöyle konuştu

"Özellikle iletişim dünyasında bugünün en hayret verici gündem bile yarın 'eskimiş' oluyor... Sektörün, özellikle Türkiye gibi ülkeler için önemi büyük. Özellikle genç nüfus, Türk iletişim sektörünün en önemli dinamiği. Bu sektörün başlıca oyuncularından Türk Telekom gelecek 5 yıla hatırı sayılır yatırım rakamlarıyla hazırlanıyor.

Şirket sadece geçen yıl, 2.4 milyar dolar konsolide yatırım açıkladı. 

Bu yıl da benzer yatırım planladıklarını söyleyen Türk Telekom CEO'su Tahsin Yılmaz, yatırım planları açısından fiberoptike ayrı bir başlık açıyor:

'Biz altyapı ve fiber dönüşümüne 2012'de başladık. Bu proje devam edecek. Hedefimiz. 2015-2016 gibi altyapımızda fiber yatırımlarını tamamlamış olmayı hedefliyoruz."

ERİŞİMİN ARDINDAN İÇERİK...
Türk Telekom'un Avea'nın yüzde 90 hissesine sahip olduğunu hatırlatan Tahsin Yılmaz Türkiye'de telefon, internet, IPTV erişim hizmetleri sunduklarını yakın zamanda yeni bir hedefe doğru koşacaklarını söyleyerek bu konuda şunları söyledi: 
"Dijital Plan dediğimiz yeni bir projemiz var. Erişim hizmetlerini zaten sunuyorduk. Fakat şimdi yeni servislerimiz olacak. Şöyle bir ipucu verelim; Mesela Google'ı düşünün. Hiçbir altyapı yatırımı yapmıyor. Operatörlerin altyapılarını kullanıyor. İnternete erişimi olan müşteri Google hizmetlerini kullanıyor. Bizim de dijital plan adı altında bunun gibi hizmetlerimiz olacak. Burada ciddi boşluk var. Youtube iki yıl kapalı kaldı, devlet muhattap bulamadı."

PERFORMANS ARTACAK
Tahsin Yılmaz Hazine'nin elindeki yüzde 6,68'lik Türk Telekom hisselerinin satışı konusunda şöyle konuştu: 
"Hisse satışı konusunu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yürütüyor. Burada biz yöneticilere düşen görev şu, değerli bir şirket olsun ki hissemizin değeri yukarda olsun, devletimiz kazansın. Yöneticiler olarak performansı artırıp şirket değerini yüksek tutmaktan başka yapacağımız birşey yok.'

ALT YAPIDAN BEDELSİZ YARARLANMANIN SONU GELDİ

Şu an tüm dünyadaki operatörlerin bu iş planını tartıştıklarını söyleyen Tahsin Yılmaz: 

Altyapıya bir kuruş yatırım yapmadan, bir kuruş da vermeden hizmetlerini bu altyapı üzerinden pazarlıyorlar' diyerek başka bir noktaya da dikkat çekiyor: 'Bugün size internet hizmeti veriyorum, bu hizmet karşılığında da belli bir para alıyorum. Bugün sabit internette ortalama abone başı kullanım aylık 26 GB'lar seviyesine geldi.

Bundan 4 yıl önce rakam 5 GB'lar seviyesindeydi. Muazzam bir artış var. Yurtdışı çıkışını da biz veriyoruz. 1.2 terabit hızında kapasite var. Biz bunu yakın zamanda tekrar artıracağız. İnternet trafiği arttıkça yurtdışıyla iletişim de artıyor. İnternet trafiği artıyor ve artmaya devam edecek. Bunun altyapı yatırımlarına ise biz operatörler katlanıyoruz.

Fakat bu OTT player (Over The Top: Google, facebook, twitter vs.) dediğimiz şirketler hiçbir katkı sağlamadan buradan yararlanmaya devam edecek. Bu artık sürdürülebilir durumda değil.

Sektörde sürdürülebilir büyümenin önemine de dikkat çeken Yılmaz, yatırım planlarının sadece altyapı ve fiber alanında olmadığını da şu sözlerle anlattı:

'İnternet hizmetlerinde perakende penetrasyon oranını artırma gayretindeyiz.

Hedefimiz oranı Avrupa seviyesine getirmek. Avrupa'da her 100 haneden 60-65'inde sabit internet hizmeti var. Türkiye'de şuan bu rakam yüzde 40-45lerde. Aslında fena değiliz bu oranda. Ama Avrupa'nın bazı ülkelerinde bu oran yüzde 75'e kadar çıkmış. Gelecek dönem planlarıyla ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşan Tahsin Yılmaz, penetrasyon hedefine ulaşmak için kendi ifadesiyle 'giriş bariyerlerini' kaldırmaya çalıştıklarını söyledi 

 
Bu Haber 1834 defa okunmuştur.
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
TURKCELL VE TOBB´DAN KADIN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!