DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
EMEKLİYE EVDE MAAŞEMEKLİYE EVDE MAAŞ

Tarih: 2013-01-30

 

Emeklilere evde maaş ödeme uygulaması rağbet görmedi. 10 milyon 400 bin emekliden sadece 5 bin 596’sı maaşının evine getirilmesini istedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu, hiçbir şart aramadan isteyen emeklinin maaşını evinde ödüyor. Geçmişte yaşlılara sağlanan bu imkân, iki yıldır bütün emeklileri kapsıyor. Maaşı bankadan çekmenin sosyalleşme sağladığını belirten uzmanlar, emeklinin böylece arkadaşlarıyla buluşup sohbet ettiğini, bu nedenle de uygulamaya ilgi göstermediğini ifade ediyor.


Geçmiş yıllarda emeklilerin banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturması, bazı emeklilerin sıra beklerken hayatını kaybetmesi gibi görüntüler SGK’yı harekete geçirdi. Önce 65 yaş ve özürlü aylığı alanlara evlerinde maaş ödemesi başladı. Daha sonra bu uygulamanın kapsamı genişletildi. Şu anda 10 milyon 400 bin emeklinin tamamına evinde maaş ödenebiliyor. Bunun için emeklinin dilekçe ile başvurması yetiyor.

Evde emekli maaşı ödenebilmesi için SGK ile PTT arasında protokol bulunuyor. PTT, emeklilerin maaşının yanı sıra çalışanların istirahat, yol giderlerini de evlerinde ödüyor. Örneğin doğum yaptığı için çalışamayan bir bayan, raporlu olduğu döneme ilişkin geçici iş göremezlik ödeneğini evinden çıkmadan alabiliyor. Daha önce Bağ-Kur’da 65 yaş üzeri emekliler, 1 lira karşılığı maaşlarını evlerinde alabiliyordu. Emekli Sandığı’nda ise 60 yaş üzeri emekliler maaşlarını evde alırken, 65 yaş maaşı alan kişilerden ise 85 yaş üzeri olanlar veya yüzde 70 özrü bulunan kişiler aylıklarını evlerinde alma hakkına sahipti. Son iki yıldır ise bütün emekliler evde maaş hakkına sahip. SGK, evde maaş uygulamasıyla emeklileri kuyrukta bekleme, bankaya gitme gibi zahmetlerden kurtarırken hasta olan, evi uzak olan, ulaşım sıkıntısı çeken emekliler için büyük kolaylık sağlandı. Uzmanlar, emeklilerin evde maaş uygulamasına çok rağbet göstermemesinin çeşitli nedenleri bulunduğunu belirtiyor.

Maaş alınabilecek banka sayısının artırılmasına paralel olarak hizmet kalitesinin yükselmesi ve kuyrukların azalması evde maaşın tercih edilmeme nedenlerinden. Emekli maaşları uzun yıllarca sadece birkaç kamu bankası aracılığıyla ödendi. 2010’da ise 22 banka ve PTT ile protokol imzalanarak tüm bankaların emekli maaşını ödemesi zorunlu hale geldi. Emekli, maaşını istediği banka şubesinden alabiliyor. Ayrıca hâlâ çok sayıda emeklinin evde maaş uygulamasından habersiz olduğu ifade ediliyor. Maaşını evinde almak isteyen emekliye ödemeyi PTT yapıyor. Bunun için maaşını PTT kanalıyla alıyor olması gerekiyor. Bu nedenle PTT dışında herhangi bir bankadan maaş alan emeklinin ise önce PTT’ye geçmesi gerekiyor. Evde maaşta emeklinin aylığından herhangi bir kesinti de yapılmıyor.

Bu Haber 1281 defa okunmuştur.
BTK; E-DEVLETE BAKIN
CUMHURBAŞKANI UYARDI
TÜRK TELEKOM SPOR OLİMPİYATLARI
ZEYBEKÇİ: VERGİ İDARESİ ÖZELLEŞT
PTT İLE H.KALYONCU ÜNİVERSİTESİN
EY İSRAFİL NEREDESİN?
CİSCO’DAN İSTİHDAM İÇİN BAŞKANLI
19 MAYIS´TA UTANMAK
PTT YÖNETİMİ GAZİANTEP´DE
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
KIZ KURULARININ ANNELER GÜNÜ KUT
HUKUK MÜŞAVİRİ TRT´NİN 50MİLYONU
YILIN ANNESİ: GÜLTEN AKKAYA
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI KARİA YOLU
2. KİTAP GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
LADY GODİVA
GİRİŞİMCİ KADINLARA BİLİŞİM DEST
BYLOCK MESAJLARINDAN 215 BİN KİŞ
MEKTUP YAZMA YARIŞMASI SONUÇLAND
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!