TÜRK TELEKOM KAYNIYORTÜRK TELEKOM KAYNIYOR

Tarih: 2013-01-30

Türk Telekom 2006’dan beri sürdürdüğü ve neredeyse geleneksel hale gelen TEŞVİK uygulamasına bir yenisini ekledi. Aralık 2012 ayında yeni bir teşvik kararı aldı. Emekliliği dolduran her personel emekliliğe zorlanıyor. Emekli olmak istemeyenler de sürgün ile tehdit ediliyor.

Bu konuda çok sayıda telefon ve e-posta mesajı aldık. Kimisi şikayet ediyor, kimisi akıl danışıyor, kimisi yardım, destek istiyor. Hatta yeterince ilgi göstermediğimizi belirterek bizleri bile protesto edenler var. Şikayetler hem Türk Telekom yönetiminden hem de işçi sendikasından..

Bugün  de Derneğimize “Türk Telekom’da çalışan Türkiye Haber İş Sendikası’na üye işçiler” imzalı bir mektup geldi. 

Haber-İş Sendikasının sayın yöneticilerine sesleniyoruz; Özelleştirme sürecinde üzerinize düşeni yapamadınız… Sayı azalır, memur statüsünde olanlar giderse biz daha güçlü oluruz, dediniz. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Bari bu sefer üzerinize düşeni yapın…

Konuyu kapsamlı olarak açıklayan, sendikaya önerilerde bulunan bu mektubu bilginize sunuyoruz.

“Türkiye’nin en değerli şirketinde personel depremi yaşanıyor. Özelleştirme süreci sonrası temelleri atılan personel yapılandırılmasında yeni bir aşamaya geçildi. Kısa zaman sonra taşeron çalışanı sayısı kurumun asli personel sayısının üzerine çıkacak.

Özelleştirme öncesi 75 bin olan personel sayısı 25 binler civarına düşürüldü ve şimdilerde uygulanan politikayla bu sayı daha da aşağılara düşürülecek. Kurum tam bir kaynayan kazan gibi.Tüm personel sıranın kendilerine geleceği kaygısını taşıyor. Hem psikolojik ve hem de fiili baskı, mobbing uygulamalarını aratır hale geldi.

Türk Telekom’u en değerli şirket durumuna getiren personelin kıyımı için her yolu deneyen yönetim tüm taleplere de kulaklarını tıkamış durumda pervasızca planını uyguluyor.

YA İŞTEN AYRILIN YA TACİZİ KABUL EDİN!

Türk Telekom’un yıllardır uyguladığı teşvik uygulaması (emekliliğini dolduranlar için) bu yılda hayata geçirildi. Adı üstünde teşvik uygulaması çalışan arkadaşlarımızın insiyatifine bırakıldığı için kimi çalışanlar emekliğe ayrılmadan çalışmaya devam edebiliyorlardı. Ancak özellikle yeni genel müdür atamasından sonra teşvik zorunlu hale getirildi, hatta teşvik almayan çalışanların iller arası sürgünleri çıkarılmaya başlandı. Çalışanlara yönelik ağır bir mobbing uygulamasına başlandı. Çalışanlara yönelik ikna odaları kurularak işten ayrılmaları aksi halde her türlü tacizi kabul etmeleri istendi.

Hızını alamayan işveren emekliliğini hak etmemiş (8-10 yılı kalmış) personele dahi aynı saldırılarda bulunmaya başlamış, yaşadığı şehirlerden başka illere sürgünler hızlanmıştır. Aile birliği tanımı ayaklar altına alınmış, çocuklar okullarından eşler işlerinden koparılmıştır. Kısacası tam bir personel kıyımı yaşanmaktadır.

Bütün bunları personel giderleri ve performansa bağlayan yönetim devasa reklam bütçelerini ve AB normlarındaki personel istatistiklerini görmezden gelmektedir.

SENDİKAYA ÇAĞRI

Olayın en önemli ve esas boyutuna gelirsek;

Mart 2013 Türk Telekom ile T Haber İş Sendika’sı arasında toplu sözleşme tarihidir. Burada bir taşla bir kaç kuş vurulmak istenmektedir;

 -Personel tasfiyesiyle bir yetki tartışması yaşanması

-İşten çıkarma ve sürgünlerde hedef tutturulursa üyelerle sendika arasında güven bunalımı yaratılması

-Bu güven bunalımıyla birlikte taşeronun tüm birimlere sokulması (yeni taşeron yasasının getireceği katkılarla birlikte) Kaldı ki; yerellerde taşeron firmalarla akçeli ilişkileri olan yöneticiler olduğu herkesçe bilinmekte.

-Türk Telekom içindeki iktidar savaşlarında mevzi kazanmak.

Sürgünlerin personel ihtiyacından ve norm kadro uygulamasından kaynaklandığı savunması yapan işverene bir cevap vermek gerekir diye düşünüyoruz. Bursa’dan 5 işçinin Kütahya’ya Kütahya’dan da 5 işçinin Bursa’ya sürgünü de bu savunuyu çürütmüş oluyor. Sürgünlerin ağırlıkla Güneydoğu Anadolu’dan yapılması da ayrıca düşünülmesi gereken bir konu.

Şimdi bu yazıyı yazan biz işçiler olarak,

Haber İş sendikamızın genel merkezinden isteğimiz şunlardır;

Artık bir sendika gibi davranın ve gereğini yapın. Söylediğiniz biçimde bu işin diyalogla çözülmeyeceği ortadadır.

Somut olan ise eylemdir. Genişletilmiş başkanlar kurulunuzu toplayıp tüm temsilcilerle birlikte genel müdürlük önünde eylem planınızı açıklayın.

Posta ve Türksat işçilerini de katarak hep birlikte tüm illeri eylem alanına çevirin.

İş bırakma eylemleri örgütleyin, 44 gün grev yapan sendika bütün bunları hayata geçirebilir.

Konfederasyonumuz Türk-İş’i harekete geçirin,

Tüm sendikalarla birleşin ama önce yönetim olarak birliğinizi sağlayın.

Bütün bunları sağlarsanız başaramayacağınız hiç bir şey olmaz. 

Tüm Türkiye’den Türk Telekom’da çalışan Türkiye Haber İş Sendikası’na üye işçiler”

 

Bu Haber 8129 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!