GÜNDEM DEĞİŞTİRECEK SORU ÖNERGESİGÜNDEM DEĞİŞTİRECEK SORU ÖNERGESİ

Tarih: 2013-02-07

TBMM, Türk Silahlı Kuvvetleri, Mit Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü de ilgilendirebilecek soru önergesi.

Özel hayatın gizliliği ile ilgili tartışmalar her zaman Türkiye'nin ilk sıralarında. Ancak bu kez CHP'li Öğüt'ün Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde yer alan bilgiler tüm bu tartışmaları gölgede bırakacak cinsten. 

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, pazar payının yaklaşık yüzde 90'ına sahip olan internet servis sağlayıcısı TTNet'in tüm kullanıcılarını takip ettiği ve bilgilerini kayıt altına aldığı iddialarını Bakan Yıldırım'a sordu. Soruların kaynağı ise Toronto Üniversitesi bünyesinde kurulan Citizen Lab isimli araştırma kuruluşunun ilgili raporu...

Rapora göre, gözetleme, sansür ve filtreme kapasitesine sahip "Blue Coat" araçları dünya genelinde birçok ülkede filtreleme amaçlı kullanılıyor. Blue Coat sistem araçlarından biri olan "PacketShaper" adlı ürünün ise ülkemizde TTNet tarafından kullanıldığı raporda belirtiliyor. Söz konusu sistemin sadece filtreleme amaçlı olmadığı, “WebPulse” isimle bir istihbarat hizmetiyle entegre çalıştığı da raporda yer alan bilgiler arasında. Bir başka deyişle, "PacketShaper" sistemi sadece zararlı sitelere girmeyi önlemekle kalmıyor kullanıcılarının tüm bilgilerine erişebiliyor. TTNet'in bu sistemi kullandığı dikkate alındığında, kurum abonesi olan tüm müşterilerinin kişisel bilgilerini, e-postalarını vs takip ve kayıt edebiliyor.

CHP'li Öğüt de bu bilgiler ışığında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım'a şu soruları yöneltti:

1) 5651 sayılı yasa gereği internet servis sağlayıcılarının çeşitli filtre uygulamaları kullanmaları gerektiği bilinmektedir. Hangi servis sağlayıcısının hangi filtreleme programını kullandığı bakanlığınızca bilinmekte midir; bu sistemlerin seçimi bakanlığının onayından geçmekte midir?

2) Mısır, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler dahi sadece filtreleme özelliği olan “ProxySG" sistemini kullanmaktayken Türkiye'de TTNet neden bu sistem yerine istihbarat ve fişleme amaçlı kullanılan " PacketShaper" adlı ürünü kullanmaktadır?

2) TTNet'in kullandığı sistemin kullanıcıların tüm bilgilerine ulaşıp takip edebildiği dikkate alındığında söz konusu durum, anayasal bir hak olan özel yaşamın gizliliğinin ihlali değil midir?

3) TTNet'in Türk Telekom'un bir yan kuruluşu olduğu, Türk Telekom'un da çoğunluk hissesinin İsrailli Oger firmasına ait olduğu göz önünde bulundurulduğunda, TTNet servis sağlayıcısını kullanan herkesin kişisel bilgileri yabancı ülkelerin elinde değil midir?

4) TBMM'nin kullandığı servis sağlayıcısının da Türk Telekom bağlantılı olduğu göz önünde bulundurulduğun da aynı durum vekiller ve Meclis personeli için de geçerli değil midir?

5) Türkiye'de TTNet abonesi kaç kamu kurum ve kuruluşu vardır; ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri, Mit Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi güvenlik birimleri de TTNet abonesi midir?

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, önergeye ilişkin yaptığı açıklamada ise “Bakandan gelecek cevap çok önemli zira iddialar doru ise sadece vatandaşların değil, MİT, EGM ve TSK gibi Türkiye'nin ana güvenlik kurumlarının bilgilerinin de yabancı ellerde olduğunu söylemek yersiz olmaz” dedi.

PacketShaper’ı üreten şirketin internet sitesinde ise blue coat’ın gerçek zamanlı istihbarat yazılımı olduğu belirtilerek, web sitelerinin içeriklerini bile sınırlamaya izin verdiği vurgulanıyor. Yani yazılımla herhangi bir internet sitesinin trafiği bile engellenebiliyor.


Gündem ile ilgili olarak bir kaç gün ara ile yapmış olduğumuz iki haber;

Limitsiz Sansür. TTnet e-postaları takip mi ediyor? Okumak için TIKLAYINIZ

Kişisel verilerin korunması ile ilgili CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT'ün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM'ın cevaplandırması istemi ile TBMM Başkanlığına vermiş olduğu soru önergesi. Okumak için TIKLAYINIZ.

Bu Haber 1518 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!