Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
ÖNCE UYARIP SONRA DOLANDIRIYORLARÖNCE UYARIP SONRA DOLANDIRIYORLAR

Tarih: 2013-02-11

 

2010 yılında aramalara kapatılan 900’lü hatlar, telefon abonelerini “dolandırıcılara karşı uyararak, dolandıran hat”lar olarak yeniden ortaya çıktı. Türk Telekom, yeni nesil 900’lü hatların ‘0 212’ alan koduyla başlamasına rağmen, bu hattın kendilerine ait olmadığını, söylüyor.

CEP telefonu abonelerine çıkartılan kabarık faturalar yüzünden 2010 yılında tüm aramalara kapatılan 900’lü hatlar, gizemli olarak yeniden ortaya çıktı. Üstelik bu kez, erotik sohbetlerle değil, son dönemlerde yaygın olarak gerçekleştirilen “dolandırıcılıklara karşı uyaran, dolandırıcılık hattı” olarak geri döndü. Daha birkaç yıl öncesine kadar ocakları söndüren 900’lü hatların aramalara kapatılmasının ardından oluşturulan bu yeni nesil 900’lü hatlar, paralı hatlar yerine bu kez Türk Telekom’un standart görüşme tarifeleri üzerinden faturalandırılan 0212 alan kodlu numaraları kullanıyor. İşin gizemi de tam bu noktada ortaya çıkıyor.

BİZE AİT DEĞİL AÇIKLAMASI

Çünkü, “0 212” alan koduyla başlayan numaralar, aslında Türk Telekom’un dakikasını 9 kuruştan ücretlendirdiği, gece aramalarında herhangi bir ücret yansıtmadığı standart tarife kapsamında yer alıyor. Cep telefonu aboneleri de mevcut paketleri dahilinde bu numaraları herhangi bir fark ödemeden arayabiliyor. Bu açıdan bakıldığında son derece masum bir hat olarak görülebiliyor. Ancak, bu numaralar arandığında arayan abonelerin hatta kaldıkları süre boyunca mevcut dakikalarının hızla eridiği görülüyor. 

Türk Telekom, 0212 alan koduyla başlamasına rağmen bu hattın kendilerine ait olmadığını, kime ait olduğunu araştırmak için de BTK’nın ya da savcılığın izni olması gerektiğini söylüyor.  Bu bilmece, abonelerin cep telefonlarına yapılan bir arama çağrısıyla başlıyor. Genellikle telefona yanıt verilemeyen geç saatler seçiliyor. Okuyucularımızdan Hüseyin Movit’te olduğu gibi cep telefonu bir kere çaldırılıp, kapatılıyor. 0212’yle başlayan bu numara geri arandığında “Bu bir yasal uyarıdır” cümlesiyle başlayan bant kaydı devreye giriyor. Dakikalarca aralıksız tekrarlanan bant kaydında “Bu yasal uyarı sizi uyarmak için yapılmıştır. Hiç bir kamu görevlisi, Türk polisininin, emniyet amirinin, hakiminin, savcısının, yüzbaşısının ismini kullanarak, para ya da kontör göndermenizi, bankamatiklere gitmenizi istemez. Sizi arayan kişiler ısrarla telefonunuzu kapatmamanızı isteyeceklerdir. Bu sizleri dolandırmaktır. Bu tip aramalara kanmayın. Hemen 155’i arayın” uyarısı yapıyor ama hazırladıkları bant kaydıyla arayanları dakikalarca telefonda tutmaktan geri kalmıyor. Bu arada, abonenin cep telefonu paketindeki dakikalarda uçup, gidiyor.

Mesajla kişisel bilgiye de ulaşıyor

YENİ nesil 900’lü hatları kullanan sadece “dolandırıcılara karşı uyaran, dolandırıcılar” değil. Aynı zamanda Bahattin Biber’in başına geldiği gibi, cep telefonu hattına bir SMS mesajı gönderilerek, kredi kartı ve kişisel bilgilerin erişiminde de kullanılıyor. Gönderilen mesajda, “Tebrikler! Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerinizden kazandığınız kunbara parapuanlar 200 TL ye ulaştı. Hemen 0212 912....’i arayın’’ deniliyor. Geri arama yapıldığında da iş dolandırıcıların maharetine kalıyor.


Erhan ÇELEBİ-hurriyet.com.tr

 

Bu Haber 1163 defa okunmuştur.
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
MOBİL KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNC
ANNELER BABALAR DİKKAT!
4,5 G KULLANIMI YÜKSELİŞTE
PTT´DEN TARİHİ MASA AÇIKLAMASI
VODAFONE VAKFI DÜŞ ORTAKLARI ARI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!