DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
APPLE CEOSU; OLED EKRANLAR BERBATAPPLE CEOSU; OLED EKRANLAR BERBAT

Tarih: 2013-02-14

 

Apple CEO’su Tim Cook, Goldman Sachs Teknoloji ve İnternet Konferansı’nda OLED ekranlar hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Samsung’un öncü olduğu OLED panel üretiminde son dönemde LG cephesinde de kayda değer gelişmeler sağlandığı biliniyor. Üst seviye telefonlarının büyük bölümünde bu ekrana yer Samsung, aynı zamanda OLED ekranlı televizyon üretimini son dönemde arttırmıştı.

CEO, OLED ekranlar için “berbat” değerlendirmesinde bulunurken, renk doygunluğunun fazlasıyla abartıldığı ve bu sebeple bir dengesizliğin yaşandığı; ayrıca ekran parlaklığının yeterli sevide olmadığını açıkladı. Kimi kullanıcıların ekran boyutuna öne verdiğini sözlerine ekleyen Cook, “ Bizm için ekran boyutu değil, sunduğu görüntüleme yetenekleri önemlidir. Retina ekranlar OLED ekranlara nazaran iki kat daha parlak ve gerçekçi renkler sunuyor. Özellikle OLED ekranların mavi alt pikselinde verimlilik düşüşü olduğu ve çare olarak ise bu pikselin büyütülmesi daha kötü sonuçlara yol açıyor” değerlendirmelerinde bulundu.Cep telefonlarında işlemci güçlerini belirli uygulamalarla test ederek hangisinin daha iyi sonuç verdiğini gözlemleyebiliyoruz ancak iş ekranın sunduğu görüntüleme deneyimine geldiğinde ise burada kullanıcını göz zevki daha önemli bir detay. Kimi kullanıcılar OLED ekranlarda oluğu gibi renk doygunluğu, tam anlamıyla siyah bir görüntüleme isterken, farklı bir kesim ise renklerin gerçek ve daha parlak bir görüntü oluşturması ister. Bu noktada kamuoyunda uzun süredir devam eden tartışmaya Apple CEO’su Tim Cook’un da dâhil olduğunu görüyoruz.

Samsung’un AMOLED ekranlarda sağladığı en büyük gelişimi Galaxy  S II’nin Super AMOLED Plus panelinde görmüştük. RGB alt dizilimin yer aldığı panel, söz konusu ekran sorunlarının büyük bölümünü ortadan kaldırmıştı. Galaxy S III’te ise PenTile dizilim büyük eleştiri almıştı. Galaxy S IV cephesine baktığımızda ise 5-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü ekranda farklı bir piksel dizilin kullanılacağı belirtiliyor. Altıgen ya da baklava dizilimi olarak adlandırılan bu yeni oluşumda Samsung , daha net ve parlak bir görüntüleme deneyimi sunmayı hedefleyecek.

Kaynak: http://www.andronova.net

Bu Haber 942 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!