7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIKÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK

Tarih: 2013-02-15

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ölen abonenin hattının iptal edilmesindeki bürokratik işlemlerin azaltıldığını, sadece 'ölüm belgesi'nin yeterli olduğunu duyurdu.

BTK'nın aldığı ve GSM firmalarına ilettiği kararla, artık vefat eden abonenin hattının iptal edilmesi için 'veraset ilamı, defin belgesi' şartı aranmayacak.

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte cep telefonu abone sayısında da ciddi artış meydana geldi. Yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye'de, vefat eden abonenin hattının iptal edilmesi ise oldukça zordu. BTK, kuruma gelen konuyla ilgili şikayetler üzerine önemli bir karar aldı. BTK'dan yapılan açıklamada, "Kurumumuza intikal eden çeşitli şikâyet başvurularında, abonenin vefatı halinde, aboneliğin sona erdirilmesi taleplerinin ancak, 'veraset ilamı', 'defin belgesi' ve 'tüm verasetçilere ait vekâlet belgeleri'nin ibrazı şartıyla yerine getirildiği ve bu hususun özellikle verasetçilerin çok sayıda olması halinde, büyük külfet yarattığı ayrıca hizmet alınmayan bir hat için fatura ödemesinin devam etmesi nedeniyle sorunun çözümü ve bu konudaki tüketici mağduriyetlerinin giderilmesi talep edilmiştir. 5809 sayılı Kanun hükümleri gereğince, abonelik sözleşmesinin işletmeci ile abone arasında akdedilen ve işletmecinin bir bedel karşılığında dönemsel ya da sürekli olarak bir hizmeti yerine getirmeyi veya mal teminini üstlendiği ya da her ikisini birden kapsayan sözleşmeyi ifade etmekte olduğu ve bu itibarla, abonelik sözleşmesinin tarafı olan abonenin ölümünün ispatı amacıyla iletilecek ölüm belgesinin de hattın kapatılmasını sağlamak için yeterli olacağı ve uygulamanın bu doğrultuda gerçekleştirilmesi hususları işletmecilere bildirilmiştir." denildi.

Bu Haber 2171 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!