6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
AVEA 7 DALDA REKOR KIRDIAVEA 7 DALDA REKOR KIRDI

Tarih: 2013-02-20

9'uncu yaşını rekor verilerle kutlayan Avea, 2012'de abone sayısını 13.5 milyona çıkardı. 756 milyonluk yatırım yapan Avea'nın geliri 3.4 milyar TL oldu. Avea CEO'su Akdemir, "Yakında TT'nin amiral gemisi olacağız" dedi.

19 Şubat 2004'te kurulan Avea, 9'uncu yaş gününü 7 farklı rekorla kutladı. En yüksek toplam gelirin yanı sıra abone ve mobil internet gelirlerinde de en yüksek rakamları yakalayan Avea, akıllı telefon penetrasyonu, mobil internet kullanıcısı, abone sayısı ve EBITDA rakamlarında rekor verilerle yılı kapattı. Avea CEO'su Erkan Akdemir, Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ettiklerini vurgulayarak, "Geçen yıl 756 milyon TL'lik yatırımımız oldu. Yatırımların gelire oranı itibarıyla Avea kendi sektöründe hem dünyada hem de Türkiye'de çok yüksek bir orana ulaştı. 2012'de sektörde bu oran yüzde 14 iken, Avea'da yüzde 22" diye konuştu. Akdemir'in verdiği bilgiye göre 2012 yılı finansal sonuçlarıyla Avea'nın toplam gelirleri son 2 yılda, yüzde 31'lik artışla 3 milyar 475 milyon TL'ye, EBITDA'sı ise yüzde 46 artışla 486 milyon TL'ye yükseldi.

ABONE SAYISI 13.5 MİLYON

"2012'yi 7 rekorlu muhteşem bir finalle kapattık" diyen Akdemir, finansal sonuçlarla ilgili şu bilgileri verdi: "728 bin net abone kazanımıyla müşteri sayımızı 13.5 milyona çıkardık. 2012'deki ortalama 341 dakika abone başına konuşma süresiyle Türkiye'nin en çok konuşturan operatörü olduk. Avea'nın abone başına geliri (ARPU) ise 21.6 TL'ye çıkararak en yüksek gelir seviyesine ulaştı. Son 2 yılda yüzde 339 gibi rekor bir artışla mobil internet gelirleri 392 milyon TL'ye çıktı." Akdemir, 2010'da yüzde 11 olan akıllı cihaz penetrasyonunun 2012'de yüzde 24'e yükseldiğini de sözlerine ekledi.

TÜRK TELEKOM'UN AMİRAL GEMİSİ AVEA OLACAK

Avea, Türk Telekom (TT) Grubu gelirlerinin yüzde 32'sini gerçekleştiriyor. Akdemir, bu rakamın yakın zamanda yüzde 50'lere ulaşacağını ve grubun "amiral gemisi" haline geleceklerini söyledi. TT Grup CEO'su Hakaam Kanafani de, "Avea'nın başarıları ve elde ettiği etkileyici sonuçlar bizleri çok heyecanlandırıyor. Sektörde 3'üncü olup böyle sonuçlar elde eden başka bir firma yok" diye konuştu.

AVEA INTOUCH 2 GELİYOR

Avea inTouch 2 modelini pazara sunma hazırlığı yaptıklarını anlatan Akdemir, "2012, M2M alanında da en'lerimizin yılı oldu. En büyük araç takip ve mobil sağlık projesini gerçekleştirdik. Enerji konusunda da çalışma başlatacağız" dedi.

Bu Haber 1524 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!