ŞİŞECAM´A ´MOBBİNG´ DAVASI ŞİŞECAM´A ´MOBBİNG´ DAVASI

Tarih: 2013-02-20

Türkiye'nin önde gelen güçlü şirketlerinden biri Şişecam... Doğal olarak, 1983 yılından beri her kademesinde çalıştığı Şişecam Topluluğu'nda, son 5 yıl Bilgisayar Destek Hizmetleri Müdürü olarak görev alan Kemal Akgün'ü de bu sıçramayı gerçekleştiren kadrolar arasında anarız.

8.5 Yıllık Kalkınma Planı, Bilişim Suçları Yasa Tasarısı ve TSE "Ayna Komite" çalışmalarına katılan ve bilişim sektörünün duayenlerinden kabul edilen Akgün buluştuğumuzda, ne yazık ki bir başarı hikâyesi yerine, 30 Haziran 2010 tarihinde görevden el çektirilmesi sürecini anlattı.

Akgün, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ'yi; çalışanı değersizleştiren "mobbing", yani işyerinde kendisine psikolojik şiddet, baskı, kuşatma uygulandığı gerekçesiyle mahkemeye verdi ve davalar sürüyor...

Şişecam'da, Topkapı fabrikasının Eskişehir'e taşınmasıyla birlikte işten atılan işçilerin sorunları öne çıkarken, son bir yılda 300 civarında beyaz yakalı da işinden oluyordu. O kadar ki Şişecam'ın avukatı olarak iş mahkemelerinde süren davalara giren Avukat Selma Bilgin bile bu tusunaminin etkisinden kurtulamadı. İşten atılan Bilgin de şirkete "işe iade ve tazminat" davası açtı...

Şişecam ile ilişkisi kesilen her bir beyaz yakalının ayrı ayrı şirket öyküsü olabilir.

2009'da Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan'ın görevden ayrılması ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Ahmet Kırman'ın boşalan koltuğu doldurmasıyla başlayan süreçte yeni "İnsan Kaynakları" politikası olarak yorumlanabilecek bir tutum da olabilir...

Zira şirketlerde emekliliği gelen profesyonellerin yerine genç kadroların alınması, iş dünyasında bir eğilim olarak deneyimleniyor... Üzerinde durmamı gerektiren konunun boyutu bununla sınırlı olmayacak.

ÜST YÖNETİM YÖNLENDİRDİ

Yüzde 65.47'si Türkiye İş Bankası, yüzde 3.72'si Efes Holding, yüzde 3.9'u Paşabahçe Cam Sanayi, yüzde 0.05'i Anadolu Hayat ve yüzde 26.83'ü diğer ortaklara ait olan Şişecam; halka açık 5 şirketiyle kamuoyunun önünde...

İş Bankası'nın ise hisselerinin yüzde 40.73'ü İş Bankası Munzam Sandık Vakfı, yüzde 28.9'u CHP'ye ait, yüzde 31.18'i İMKB'de işlem görüyor.

Akgün, "Üst yönetim ihalenin Data Market'e verilmesi için sözlü ve yazılı olarak baskı uyguladı" iddiasını dile getiriyor. Şirketin ihtiyaç tanımına uygun olmayan bir alım gerçekleştirildiğini ve bu nedenle de zarara yol açıldığını ifade ediyor.

İHALEYİ ALAN FİRMA YABANCI DEĞİL

İlk olarak 1992 yılında kurulan ve sonradan el değiştiren Data Market'i oğlu Murat Boyla ile satın alan Aydan Boyla'nın Türkiye İş Bankası kökenli olmasına dikkat çekiyor. Basisen yalnızca bir işçi sendikası değil. İş Bankası gibi Türkiye'nin en büyük "özel bankası" ve "cam sanayiinde Avrupa'nın 2'nci, dünyanın 3'üncü firması" olan Şişecam gibi güçlü bir ekonomik organizasyonda da söz sahibi...

Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Akgün, HP temsilcilerinden Data Teknik'e verilen ihaleye itiraz ederken yalnız değil. İsmi bende saklı olan katılımcı firmalardan birinin İstanbul 8. İş Mahkemesi'ne sunulan belgelerde "Elma-elma kıyaslaması yapılmalı. Bana göre biz işi kaybetmedik, iş HP'ye kazandırıldı..." ifadelerine rastlıyoruz.

İlgili mahkeme Akgün'le ilgili kararını veriyor: "... dolayısı ile feshin geçerli nedene dayanmadığının tespitine, davanın işe iadesine karar verildi."

Dava temyize gidiyor ve Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nin 19.10.2012 tarihli kararıyla bozuluyor. Bu konu, 67 milyar liralık piyasa büyüklüğüne erişen bilişim sektöründe standartlar ve etik meselesinin çözümlenmediğini gösteriyor.

 

Serpil Yılmaz- haberturk.com

Bu Haber 4122 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!