DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BTK’DAN TELEKOM’A LOKUM CEZASIBTK’DAN TELEKOM’A LOKUM CEZASI

Tarih: 2013-02-20

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, 2011 yılında perakende internet satması için Türk Telekom’a izin vermiş, ancak bu iznin Danıştay tarafından iptalini müteakip, Türk Telekom’a “Lokum” satışlarını durdurması için uyarıda bulunmuştu. BTK bu uyarıyı süresi içerisinde uygulamadığı için Türk Telekom hakkında soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma sonuçlandı BTK Türk Telekom’a 2011 yılı cirosunun yüz binde beşi oranında idari para cezası kesti. 

BTK'ya perakende internet hizmeti sunmak için yaklaşık bir yıl onay bekleyen Türk Telekom, BTK'nın onayı vermesinin ardından "Lokum Internet" pazarlama ismi ile günlük internet hizmeti sunmaya başlamıştı. Rakiplerin şikayeti üzerine Danıştay bu hizmetin durdurulmasına karar vermiş, bunun ardından da BTK soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonrasından BTK, Türk Telekom'a 2011 yılı cirosu olan 7 milyar 374 milyon 599 bin 666 TL 22 Kuruş'un yüzbinde 5'i yani 368 bin 730 TL ceza kesti. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun 11 Ocak 2013 tarih ve 2013/DK-SDD/38 sayılı kararı 19 Şubat'ta BTK'nın web sitesinden kamuoyuna duyuruldu. 

Türk Telekomünikasyon AŞ (Türk Telekom)’nin perakende seviyede genişbant internet hizmeti sunmasına belirli şartlar altında izin veren 04/08/2011 tarihli ve 2011/DK-10/411 sayılı Kurul Kararı’nın, Danıştay 13’üncü Dairesi tarafından yürütmesinin durdurulmasını müteakiben konuya ilişkin yürütmeyi durdurma kararlarının gereğinin en geç 23/03/2012 tarihine kadar yerine getirilmesi hususunun Türk Telekom’a tebliğ edilmiş olmasına rağmen Türk Telekom tarafından, yetki sınırları ihlal edilerek, hizmet sunumuna devam edilip edilmediğinin tespit edilmesine ilişkin, 08/08/2012 tarihli ve 2012/DK-10/373 sayılı Kurul Kararı gereği, Türk Telekomünikasyon AŞ hakkında açılan ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen soruşturma çalışması neticesinde şirkete idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. 

Bu olay, Türkiye’de Telekomünikasyon Bürokrasisinin (BTK) de, Özel sektör anlayışı ile yöneltildiği konusunda ciddi kuşkularımız olan Türk Telekom’un da resmen çuvalladıklarının tescilidir.

Biz  Türk Telekom Lokum uygulamasını başlattığı zaman, bu uygulamanın Hakim durumu kullanmak olduğunu BTK’nın izin vermesinin hatalı olduğunu Rekabet Kurumu’nun bu hatalı uygulamayı durduracağını, Türk Telekom’un reklam kampanyaları, modem alım bağlantıları vb nedeni ile yatırımcılarını zarara uğratacağını söylemiştik.

TELKODER bu konu ile ilgili doğru bir stratei uyguladı, Rekabet Kurulu’na başvurarak zaman kaybına uğramadı, Türk Telekom’un özelleştirilmesi öncesinde Rekabet Kurulu’nun aldığı karara aykırı olduğu gerekçesiyle, Türk Telekom’un perakende internet hizmeti sunmasına izin veren BTK kararının iptali için Danıştay’a  yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı. Danıştay 13. Dairesi TELKODER’in yürütmenin durdurulması talebini haklı buldu..  Bunun üzerine BTK kararını iptal ederek, Türk Telekom’un parekende satışı durdurmasına karar verdi… Türk Telekom verilen süre içerisinde BTK’nın kararını uygulamayınca bu cezaya çarptırıldı…

BTK Rekabet Hukuku kurallarına aykırı olarak Türk Telekom’un perakende Geniş Bant Pazarlamasına izin verdiği için hatalıdır..

Keza; bu kararının Danıştay tarafından iptalinden sonra, Türk Telekom’un yaptığı reklam kampanyalarını, modem bağlantı anlaşmalarını gözetmeden makulden daha kısa süre veren BTK hatalıdır…

Türk Telekom ise, Geniş Bant İnternet pazarlamasının Rekabet Hukukuna aykırı olduğunu bilmesine rağmen bu konuda ısrarcı olarak BTK yetkililerini ikna ettiği için, Rekabet Kurumu veya Danıştay tarafından bu uygulamanın iptal edilme ihtimalinin neredeyse mutlak olmasına rağmen reklam kampanyalarına modem bağlantılarına çok büyük harcamalar yaptığı için ve düzenleyici kurul kararlarını ciddiye almadığı için hatalıdır…

   

Bu Haber 3015 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!