DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
2012 YILININ TELEKOMCUSU : GÜRDAL UĞUR2012 YILININ TELEKOMCUSU : GÜRDAL UĞUR

Tarih: 2013-02-24

 

2012 yılı Telekomcular Derneği ödüllerine lâyık gördüğümüz kişi ve kuruluşları seçme nedenlerimizi bilginize sunuyoruz.

2012 yılının telekomcusu olarak Gürdal UĞUR’u seçtik.

Neden Gürdal UĞUR?

Seçici kurulumuz 2012 Yılının Telekomcusunu, 2012 yılında sanat ve edebiyat alanında başarı gösteren Telekomcular arasından seçmeye karar verdi.

2012 yılında Telekomcular, eski telekomcular çok sayıda sanatsal etkinlik gerçekleştirdiler. Resim sergisi (Nuray AKKUŞ), fotoğraf sergisi (Seçkin YALÇIN), karikatür sergisi (Harun YAVRUOĞLU)   açanlar, ödül kazananlar (Burhan AKAR -Medya Etik Konseyi/Yerel Fotoğraf Etik Ödülü ), seçkin şiirlerini şiir kitabında toplayanlar (Ekrem YÜKSEK), köşe yazıları ile ismini duyuranlar (Yunus TÜRKÖLMEZ,  Mehmet AKYÜREK, Tahsin KAYA, Alpaslan GÜZELİŞ) halk oyunlarında ve Türk Halk Müziğinde büyük başarılara imza atanlar (Abdullah GÜNDÜZ) büyük bir yerel gazetenin genel yayın müdürlüğüne getirilenler (Harun YAVRUOĞLU/Taka Gazetesi) oldu. Bunların hepsi önemli başarılardı..

Ama tüm bu başarıların yanında, ömrünü Tiyatro’ya veren, ödeneksiz, desteksiz tiyatro kurmanın, yaşatmanın tüm güçlüklerine katlanan, Tiyatro’ya aşk derecesinde bağlı, Yönetmen, Oyuncu ve Oyun Yazarı olarak önemli eserler sahneleyen Sayın Gürdal UĞUR’un, aşkı, sevdası ve başarısı vardı..

Gürdal Uğur, “Üretecek beyni, çarpacak yüreği, söyleyecek sözü olan, idealistlerin buluşma noktası” diye tanımladığı “Tiyatro Prizma”yı 2004 yılında kurdu. Tiyatro Prizma’da çeşitli oyunlar sahnelendi, ama en önemlisi şüphesiz HARMANYERİ’ydi.

Tiyatro Prizma HARMANYERİ-1915 oyunu ile Çanakkale destanını baştan sona tüm cepheleriyle adına yakışır şekilde sahneye taşımayı başardı…

4 Yılda tamamlanan Oyunun yazımı için Bölge, defalarca adım adım gezilip, incelendi. İlgili ve yetkili, yüzlerce kişiyle görüşüldü. 3000 Fotoğraf ve 17 Kaset Kamera Görüntüsü çekildi. 13 Saatlik Ses Kaydı yapıldı. 126 Kitap, 14  Site, 18 Belgesel Cd  incelendi. Araştırmalar, 21 Dvd’ ye kaydedildi. 30 kişilik kadronun görev aldığı, 20 Sahne, 10 Mekan da 70 karakterin canlandırıldığı, 32 Belge, 80 Fotoğraf, 20 Dakikalık özel görüntüyle zenginleştirilen oyunda 33 Özel Stüdyo Kaydı ve 18 Efekt kullanıldı. 120 dakika süren Harmanyeri-1915 tiyatro sahnelerinde bu özellikleri taşıyan İLK ve TEK OYUNDUR…

Zor bir yolda sebatla ilerleyen Gürdal UĞUR’u 2012 Yılının Telekomcusu olarak ödüllendirmeyi uygun gördük.

Bu Haber 1481 defa okunmuştur.
KUTLU OLSUN
ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI
KİTAP SÖYLEŞİ GÜNLERİ
KONFERANSA DAVET
ÖZELLEŞTİRME VE ACI SONUÇ
DR. ÖZDEMİR KONFERANS VERDİ
POSTA MEMURLUĞUNDAN SADRAZAMLIĞA
KONFERANSA DAVET
SİBEL DURAL´A GEÇMİŞ OLSUN
HOŞGELDİN 2017
AÇIK TEŞEKKÜR
YÖNETİM KURULU GÖREV BÖLÜMÜ YAPT
GENEL KURULDA BAŞKANIMIZIN YAPT
5. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ YAPILD
TERÖRE LANET
FAALİYET RAPORUMUZ
BAŞKANIMIZLA YAPILAN RÖPORTAJ
GENEL KURUL İLANI
ATA’MIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!