2012 YILININ TELEKOMCUSU : GÜRDAL UĞUR2012 YILININ TELEKOMCUSU : GÜRDAL UĞUR

Tarih: 2013-02-24

 

2012 yılı Telekomcular Derneği ödüllerine lâyık gördüğümüz kişi ve kuruluşları seçme nedenlerimizi bilginize sunuyoruz.

2012 yılının telekomcusu olarak Gürdal UĞUR’u seçtik.

Neden Gürdal UĞUR?

Seçici kurulumuz 2012 Yılının Telekomcusunu, 2012 yılında sanat ve edebiyat alanında başarı gösteren Telekomcular arasından seçmeye karar verdi.

2012 yılında Telekomcular, eski telekomcular çok sayıda sanatsal etkinlik gerçekleştirdiler. Resim sergisi (Nuray AKKUŞ), fotoğraf sergisi (Seçkin YALÇIN), karikatür sergisi (Harun YAVRUOĞLU)   açanlar, ödül kazananlar (Burhan AKAR -Medya Etik Konseyi/Yerel Fotoğraf Etik Ödülü ), seçkin şiirlerini şiir kitabında toplayanlar (Ekrem YÜKSEK), köşe yazıları ile ismini duyuranlar (Yunus TÜRKÖLMEZ,  Mehmet AKYÜREK, Tahsin KAYA, Alpaslan GÜZELİŞ) halk oyunlarında ve Türk Halk Müziğinde büyük başarılara imza atanlar (Abdullah GÜNDÜZ) büyük bir yerel gazetenin genel yayın müdürlüğüne getirilenler (Harun YAVRUOĞLU/Taka Gazetesi) oldu. Bunların hepsi önemli başarılardı..

Ama tüm bu başarıların yanında, ömrünü Tiyatro’ya veren, ödeneksiz, desteksiz tiyatro kurmanın, yaşatmanın tüm güçlüklerine katlanan, Tiyatro’ya aşk derecesinde bağlı, Yönetmen, Oyuncu ve Oyun Yazarı olarak önemli eserler sahneleyen Sayın Gürdal UĞUR’un, aşkı, sevdası ve başarısı vardı..

Gürdal Uğur, “Üretecek beyni, çarpacak yüreği, söyleyecek sözü olan, idealistlerin buluşma noktası” diye tanımladığı “Tiyatro Prizma”yı 2004 yılında kurdu. Tiyatro Prizma’da çeşitli oyunlar sahnelendi, ama en önemlisi şüphesiz HARMANYERİ’ydi.

Tiyatro Prizma HARMANYERİ-1915 oyunu ile Çanakkale destanını baştan sona tüm cepheleriyle adına yakışır şekilde sahneye taşımayı başardı…

4 Yılda tamamlanan Oyunun yazımı için Bölge, defalarca adım adım gezilip, incelendi. İlgili ve yetkili, yüzlerce kişiyle görüşüldü. 3000 Fotoğraf ve 17 Kaset Kamera Görüntüsü çekildi. 13 Saatlik Ses Kaydı yapıldı. 126 Kitap, 14  Site, 18 Belgesel Cd  incelendi. Araştırmalar, 21 Dvd’ ye kaydedildi. 30 kişilik kadronun görev aldığı, 20 Sahne, 10 Mekan da 70 karakterin canlandırıldığı, 32 Belge, 80 Fotoğraf, 20 Dakikalık özel görüntüyle zenginleştirilen oyunda 33 Özel Stüdyo Kaydı ve 18 Efekt kullanıldı. 120 dakika süren Harmanyeri-1915 tiyatro sahnelerinde bu özellikleri taşıyan İLK ve TEK OYUNDUR…

Zor bir yolda sebatla ilerleyen Gürdal UĞUR’u 2012 Yılının Telekomcusu olarak ödüllendirmeyi uygun gördük.

Bu Haber 1691 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!