BAKAN ŞİMŞEK:KÖPRÜLER HALKA ARZ EDİLECEKBAKAN ŞİMŞEK:KÖPRÜLER HALKA ARZ EDİLECEK

Tarih: 2013-02-27

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iptal edilen köprü ve otoyol ihalesiyle ilgili halka arz çalışmasını başlattıklarını belirterek, 'Üzerinde çalıştığımız seçenek halka arz seçeneği. Bu konuda da henüz çalışmanın başındayız' dedi.

Bakan Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nca düzenlenen ''Kayıtlı Ekonomiye Geçişte Sivil Toplum Kuruluşları ile Buluşma'' konulu programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkent Gaz ihalesinin iptal olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Şimşek, 'Özelleştirme Yüksek Kurulumuzun henüz bu yönde bir kararı yok. Özelleştirme iki aşamadan oluşuyor. Teknik düzey, Özelleştirme İdaresi tarafından yürütülen bir aşama. Bir de nihai olarak Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararı. Bu yönde alınmış bir karar yok. Değerlendirme yapıldıktan sonra konuya ilişkin karar verilecek' diye konuştu.

Bakan Mehmet Şimşek, bu sene bütçede özelleştirme gelirleri anlamında son derece mütevazi bir rakam öngördüklerini ifade ederek, '2013 yılında özelleştirme gelirlerinde sadece 4 milyar liralık bir öngörümüz var. Biz yılın başında 5.2 milyar liralık bir özelleştirme gelirini hazineye aktardık. Dolayısıyla hedefi aştık. Bundan sonra özelleştirme uygulamalarının bütçeye katkısı hedeflere göre ilave bir katkı olacak. Zaten 4 milyarlık bir hedefe oranla 5.2 oranında bir gelir artırımı yapılmış durumda. Dolayısıyla bu iptalin bütçeye olumsuz bir yansıması söz konusu değildir. Ama bu sene özelleştirme uygulamaları anlamında yine de başarılı bir yıl olmasını bekliyoruz. İptal edilen köprü ve otoyol özelleştirmesi dışında birçok özelleştirme uygulamamız devam ediyor. Önemli olan o işletmelerin verimli bir şekilde, etkin bir şekilde işletilmesi. Biz özelleştirmeyi bir yapısal reform olarak gördük. Bundan sonraki uygulamalarımız da bunu esas alacaktır' şeklinde konuştu.

Söz konusu halka açılmanın kira sertifikası şeklinde olup olmayacağının sorulması üzerine de Şimşek, 'Henüz onun üzerinde çalışmalarımız tamamlanmadı. Ama halka arz çalışmasını başlattık. Bütün seçenekler masaya yatırılacak. Özelleştirme İdaremiz otoyol ve köprülerin bir şirketleşme sürecine bakacak. Daha sonra bu şirketin halka arzı gündeme gelecek. Önce bir şirketleşme süreci gerekiyor, daha sonra halka arz düşünülebilir. Üzerinde çalıştığımız seçenek halk arz seçeneği. Bu konuda da henüz çalışmanın başındayız' yanıtını verdi.

Bu Haber 906 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!