7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
A. IŞIK’A MALİYE ADINA TELEKOM CEVAP VERMİŞA. IŞIK’A MALİYE ADINA TELEKOM CEVAP VERMİŞ

Tarih: 2013-03-05

MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK'ın Türk Telekom'un taşınmaz satışları ile ilgili soru önergesine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile Türk Telekom'un cevap verdiği ortaya çıktı.

Ocak 2013 ayında, “Türk Telekom özelleştirmesi sonrasında çalışanların yaşadıkları sorunların araştırılarak alınacak önlemlerin belirlenmesi” amacıyla MHP Grubunun 32 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge veren MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK ve Adalet Bakanı Sadullah ERGİN tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergeleri ile medyada da yer alan iddia veya haberleri Meclis gündemine taşımaya devam etmişti. Konu ile ilgili haberimizi okumak için TIKLAYINIZ.

  MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK tarafından 7/14680 esas sayı il TBMM Başkanlığına verilen yazılı soru önergesinde yer alan sorulara;

1. Türk Telekom yetkililerinin çeşitli yayın organlarına verdikleri röportajlarında, Türk Telekom özelleştirilmesinin bir mülkiyet devri olmadığı, imtiyaz sözleşmesinin süresinin bitimi olan 2026 yılında altyapıyla birlikte Hazineye iade edileceği ifade edilmesine karşın Türk Telekom’a ait bazı taşınmazların belirtilen şekilde satış ilanlarının verilmesi Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?

2. Anılan taşınmaz satışları bakanlığınız bilgisi dahilinde yapılıyorsa, belirli bir sürenin sonunda geri devralınacak olan Türk Telekom’un sahip olduğu bazı taşınmazların satılması doğru mudur?

3. Bakanlığınız Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Türk Telekom arasında imzalanan İmtiyaz Sözleşmesi Türk Telekom’un gayrimenkullerinin satışına imkân vermekte midir?

4. Türk Telekom’un özelleştirilmesine yönelik sözleşmenin imzalandığı tarihten buyana hangi taşınmazlarının satışı yapılmıştır?

5. Satışı yapılan bu taşınmazların cinsleri ve satış bedelleri nasıldır? Bu güne kadar yapılan bu satışlardan elde edilen toplam gelirden Hazinenin payına düşen miktar ne kadardır?

6. Anılan taşınmazların satışında hangi yöntem veya yöntemler uygulanmıştır? Anılan taşınmazların mülkiyeti mi yoksa belirli bir süre için işletme hakkı mı devredilmiştir?

7. Mülkiyet devri olmayan bir özelleştirmede, kurumun gayrimenkullerinin satılması meri mevzuata aykırı değil midir?

8. Türk Telekom’a ait taşınmazların satışının durdurularak kurumun içinin boşaltılmasına yönelik uygulamalara son verilmesi konusunda bakanlığınızın görüşü nasıldır?

  19.Şubat.2013 gün ve 1575 sayılı Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı işaretli yazı ile Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından verilen cevap bilgilerinize sunulmuştur.

  Yukarıda yer alan açıklama biraz dikkatle okunduğunda görüleceği üzere Sayın Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK'in imzaladığı cevap metninin sadece giriş paragrafı Özelleştirme İdaresi bürokratlarınca hazırlanarak;
   Konu ile ilgili Türk Telekom, Hazine Müsteşarlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi ilişkileri kısaca anlatıldıktan sonra maalesef 
"Bu kapsamda, ÖİB ile Türk Telekom arasında hissedarlık ilişkiside bulunmadığından bahse konu soru önergesinde yer alan soruya ilişkin olarak Türk Telekom’dan alınan bilgiler aşağıda sunulmaktadır." ifadeleri ile görüyoruz ve anlıyoruz ki muhalefet partisinin önemli bir milletvekili basında yer alan bilgiler ve açıklamalar sonucu parlementoda denetim görevi yerine getirerek, TBMM Başkanlığı aracılığı ile adı Türk Telekom da olsa çoğunluk hissesi yabancı sermayeli bir gruba ait bir şirket ile ilgili bir takım sorularını Maliye Bakanı'na gönderiyor. Maliye Bakanı da bu soruları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile Türk Telekom'a yönlendiriyor.

  Sonra ne mi oluyor? Türk Telekom'un o çok değerli Direktörleri sözde gerekçe yazıyorlar. Özelleştirme İdaresine gönderiyorlar. Maalesef içimiz acıyarak belirtelim ki onlar da kendi deyimleri ile Türk Telekom’dan gelen bilgileri Sayın Maliye Bakanı’na sunarak imzalatıyorlar ve MHP Kütahya  Milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK’a gönderiyorlar.

  Böylelikle, özelleştirilerek de olsa yabancı sermayeye geçmiş bir A.Ş. ile ilgili kamuoyunca endişe duyulan, bu nedenle çok ciddi sorulara cevap arayan bir milletvekiline cevapları, söz konusu şirket hazırlıyor. Tıpkı mahkemede savcının yerine sanığın iddianame hazırlaması gibi... Aradaki diğer kurum ve bürokratlar da suya sabuna dokunmadan hazır cevabı alıp Maliye Bakanına imzalatınca herkes görevini yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

  Ayrıca Türk Telekom'un herhalde işine gelmemiş olacak ki soruların bir çoğuna cevap verilmediği gibi verilen cevaplarda da yapılan uygulamaların yerindeliği bazı mahkeme kararları ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Yüksek yargıda yapılan son düzenlemeler sonucunda alınan bir takım hukuki(!) kararlar ile yapılan icraatların haklılığını gösteremeyeceği gibi hala içerisinde kamu hissesi olan bir şirkette kamu adına denetim görevinde bulunanların sessizliklerini korumaları, devleti yönetenlerin denetim mekanizmalarını çalıştırarak sonuçlarından kamuoyuna doyurucu açıklama yapmamaları endişelerimizde haklı olduğumuzu göstermektedir.

  Verilen bu cevapların kamuoyu vicdanını rahatlatmaya yetmeyeceğine inanıyoruz.

  Telekomcular Derneği olarak ısrarla sormaya devam edeceğiz.

  “Daha önceki tespitlerimiz sonucunda sorduğumuz soruların yanı sıra tarihe not düşmek adına, Türk Telekom’un sattığı gayrimenkul dökümü ile bunların açık ve kapalı alanları hangi büyüklükte olup satış bedelleri hangi kriterler ölçü alınarak belirlenmektedir? Madem Türk Telekom’un yaptığı bu satışlar usule uygundur, o halde sadece sahibinden satılık ibaresi ve bir telefon numarası ile kimliğini ne sebeple gizli tutma ihtiyacı duymaktadır?”

  Ama bütün bu sorulara hep Türk Telekom yönetimi cevap hazırlayacaksa gelecek cevap zaten şimdiden belli değil midir...

 

Bu Haber 3408 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!