7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SPK´DAN TURKCELL´E ATAMASPK´DAN TURKCELL´E ATAMA

Tarih: 2013-03-12

 

SPK, Turkcell'e müdahale etti...

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell’in Yönetim Kurulu üyelerinden, Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis’i Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden alarak, yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler’i atadı.

SPK bülteninde, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin, SPK’nın ”Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’i ile belirlenen Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum amacıyla, bağımsız yönetim kurulu üye atanması ile esas sözleşme değişikliklerini yapmadığı, söz konusu gerekliliklerin yerine getirilebilmesi için Turkcell’e gerekli sürenin verildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

”6362 sayılı SPK Kanunu’nun 17. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca, Kurumsal Yönetim İlkelerinden bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi seçimine ilişkin uyum zorunluluğunun yerine getirilmesini teminen, şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis’in 6362 sayılı SPK Kanunu’nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliği görevinden alınarak, yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler’in atanmasına, yönetim kurulu üyeliğine atanan kişilerin, yerlerine usulüne uygun olarak yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da Kurulumuzca bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapmalarına, esas sözleşmesini Kurulumuzun Seri:IV, No:56 sayılı Tebliğ’i hükümlerine uygun olarak değiştirmesi için şirketin uyarılmasına, karar verilmiştir.”

Yeni Kurul’da Koç ve Güler yer alıyor

Eski bakanlardan Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler, Turkcell Yönetim Kuruluna atanan bağımsız üyeler arasında yer alıyor. SPK’nın görevden aldığı üyeler ise, Çukurova Gurubu’ndan Mehmet Bülent Ergin, Sonera Holding’ten Tero Erkki Kivisaari ve Altimo Grubu’ndan Oleg Adolfoviç Malis olarak sıralandı.

NE KADAR MAAŞ ALACAKLAR?

Turkcell yönetiminin yaptığı 2010 tarihli Genel Kurul'da alınan karara göre, eski AKP milletvekilleri Koç ve Güler ile Akça, ayda yaklaşık 20 bin Türk lirası maaş alacak.

Turkcell İletişim Hizmetleri'nin yönetiminin 29 Nisan 2010'da gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda "25 Şubat 2010 tarihinden geçerli olmak üzere ve görevleri süresince, Yönetim Kurulu Başkanı'na, yıllık net 250 bin Euro ve her bir Yönetim Kurulu Üyelerine ise yıllık net 100 bin Euro huzur hakkı ödenmesine" karar verildi. Turkcell'in resmi sitesinde duyurulan Genel Kurul Bilgileri arasında yer alan karar, Turkcell İletişim Hizmetleri'nin 2011 tarihli Faaliyet Raporu'na da yansıdı.

AK TURKCELL DÖNEMİ

Gazeteci Yavuz Semerci, SPK'nın Turkcell ataması konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Atanan kişiler arasında ikisinin siyasi kimlikleri çok ön planda olan (Hilmi Güler ile Atilla Koç) diğerinin ise kamuoyunun yakından tanımadığı bir isim olan Bezmi Alem Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Akça olduğunu dile getirdi.

SPK'nın yeni atamasının, hükümetin Turkcell'e ağırlığının koyması şeklinde değerlendirilebileceğini kaydeden Semerci, Turkcell'de yeni dönemin Ak Turkcell olarak adlandırılabileceğini söyledi.

Semerci, yabancı ortaklara Turkcell meselesinde hükümetin bakışını ortaya çok net koyan bir yaklaşım olarak nitelendirdiği kararda devletin bu işe siyasi olarak baktığını gösterdiğini ve işi şansa bırakmadığını dile getirdi.

Mehmet Emin Karamehmet'in TeliaSonera'nın yeni CEO'su ile İsveç gezisi sırasında yeni randevu istendiğinin konuşulmasının, operasyon sürerken Karamehmet'in diğer ortaklarla ilişkilerini düzene koymak istemesi olarak nitelendirdiğini kaydeden Semerci, İsveç, Finlandiya, Rus ve Türk hükümetlerinin sşirket üzerinde müthiş bir satranç oynadığını, gelinen noktada Türk hükümetinin ağırlığını koyduğunu söyledi.

Turkcell'de önemli bir diğer konunun temettü tarafı olduğuna değinen Semerci, Turkcell'de temettü dağıtımına Yönetim Kurulu'nun karar veremeyeceğini hatırlatarak son kararın Genel Kurul'dan çıkacağını belirtti.

Yönetim Kurulu'nun tavsiye kararı alacağını ve Genel Kurul çağrısı yapacağını kaydeden Semerci, Genel Kurul'da Turkcell Holding'in yüzde 51'i temsil eden kim ise temettü kararına onun onay vereceğinin altını çizdi.

Bu noktada karmaşıklığın hala devam ettiğini kaydeden Semerci, bilek güreşinin olacağını dile getirdi. Genel Kurul'da Turkcell, Alfa ve TeliaSonera'dan hangisinin temsil edeceğinin önemine dikkat çeken Semerci, Alfa'nın temsil etmesi durumunda BTK'nın devreye gireceğini bildirdi.

Birilerinin pes etmesi gerektiğini kaydeden Semerci, yol haritasında bir takım kozlar olduğunu, TeliaSonera'nın Virgin Island'daki mahkeme kararına karşın Turkcell'in Kazakistan dosyasını açabileceğini ifade etti.

Bundan sonraki süreçte Turkcell'den Yönetim Kurulu'nın bir karar alırken daha hızlı davranabileceğini bildiren Semerci, yönetim profesyonel yönetimin karar vereceği hissedarların yer almasıyla şirketin yatırım kararlarında tıkandığı noktaların aşılacağını belirtti.

Bu Haber 1684 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!