7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TELEKOM : KABLOLARI SATIYORUZTELEKOM : KABLOLARI SATIYORUZ

Tarih: 2013-03-14

 

Sabah Gazetesi tarafından birkaç gündür Türk Telekom’un yer altı şebekesini yenilemek maksadıyla, fiber kablo kullanımı sonucu atıl durumda kalan hurda bakır kabloların satışı ile ilgili haber yapılmakta. Telekomcular Derneği olarak bizler gelişmeleri ilgi ile izlemekteyiz. İstedik ki Sabah Gazetesinde yer alan bu haberler ile ilgili olarak gerek Türk Telekom gerekse ilgili tüm kesimlerin açıklamaları belli olsun. Ancak elde edilecek gelirin büyüklüğüne rağmen Türk Telekom dışında hükümet ve ilgili kamu kuruluşlarından bir açıklama gelmedi.

Türk Telekom’un taşınmaz satışları ile ilgili olarak, beş senedir muhalefet partilerinin soru önergeleri, söylemleri, bazı medya kuruluşlarının yaptıkları haberler, konu ile ilgili köşe yazıları ile Derneğimiz web sitesinde yapılan değerlendirmeler ile sorulan sorulara kayıtsız kalan, görmezden gelen Sabah Gazetesince ilk defa hurda bakır satışı ile ilgili üst üste aleyhte haber yapılmakta. Hem de hisseleri borsada işlem gören Türk Telekom’un İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (İMKB), Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bilgi verme zorunluğunu bile beklemeden. Ayrıca Danıştay kararına atıf yapılarak “Türk Telekom'un altyapısı ve gayrimenkullerinin Hazine'ye ait olduğunu" iddia ederek Türk Telekom’un kontrolünde bulunan hurda bakır kablolar ile ilgili bazı rakamsal büyüklüklere haberde yer verilerek, söz konusu bakır kablo satışından Türk Telekom’un en düşük 1.8 milyar dolar olmak üzere 10 milyar dolara kadar gelir elde edebileceği ve gelirin Hazineye aktarılması gerektiğinin vurgulandığı haber ile Sabah Gazetesinin ilk defa ülkemizin en çok reklam veren grubu Türk Telekom'un karşısında yer alması bizlere manidar görünmektedir.

Gazetede yer alan haberin sonunda yapılan tespite göre bazı art niyetli münafıklarca; “hurda kablo satışından 10 milyar dolara kadar gelir elde edilmesi iddiasına, fiber kablo yatırımları maliyetleri düşüldükten sonra, Türk Telekom’un özelleştirme kararını alarak OGER’e devrini sağlayanların, adı geçen yabancı sermayeli şirkete özelleştirme bedeli olan 6.550 milyar doların, en hafif söylem ile ihale bedelinin çok üzerinde menfaat temin ettikleri" sonucunun çıkarılması çok abartılı bir değerlendirme mi olur? Hadi biraz da siz kafa yorun...   

Telekomcular Derneği, konu ile ilgili ihtiyaç duyulan tüm verilere ulaştığında ve gerekli olduğunu düşündüğü anda değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşacaktır. Şimdilik sadece adı geçen gazetenin konu ile ilgili haberini bilgilerinize sunmak ile yetiniyoruz.

 

Metin CAN - sabah.com.tr

SABAH'ın haberi üzerine İMKB'ye açıklama yapan Türk Telekom, "Bakır kabloları satıp yerine fiber döşüyoruz" dedi. Ancak döşenen fiberin bakırdan kat kat daha ucuza mal olması yeni soru işaretleri doğurdu.

SABAH'ın "Telekom'dan maden çıktı" başlığıyla duyurduğu milyar dolarlık bakır satışına ilişkin Türk Telekom'dan açıklama geldi. Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bilgilendirme yapan şirket, kablo satışını doğruladı. Açıklama satış gelirinin Hazine'ye değil, şirketin kasasına aktarıldığını ortaya çıkardı. Satış miktarına ilişkin bilgi vermeyen şirket, "Fiber yatırımlarımız sonucunda şebekemizde bulunan bakır kabloların bir kısmı atıl hale geliyor. Kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek için atıl hale gelen bakır kabloların satışıyla fiber yatırımlarımıza kaynak oluşturuyoruz" dedi.

FİBER 100 KAT DAHA UCUZ

Danıştay'ın "satamaz" dediği altyapı için ihaleye çıkan şirket, geliri yatırımlarında kullanacağını açıklayınca akıllara bakır ile fiber kablo arasındaki maliyet farkı geldi. 35 milyon km bakır ağına sahip Türk Telekom, bugüne kadar 150 bin km fiber döşedi. Türkiye'de 1 metre bakır kablo döşemenin maliyeti 90 cent iken, aynı uzunluktaki fiber kablo 50 cente mal oluyor. Ancak asıl maliyet farkı fiber kabloların işlevselliğinde yatıyor. Bir çift bakır tel ile aynı anda 30 telefon çağrısı taşınabiliyor. Bir çift fiber telle ise taşınan telefon çağrısı 2.5 milyonu buluyor. İki kablo arasında fiziksel fark da var. 100 kilo bakırın taşıdığı datayı 1 kilo fiberle iletmek mümkün. Uzmanlara göre iki yatırım arasında 100 kata varan bir maliyet farkı söz konusu.

DANIŞTAY "SATAMAZ" DEMİŞTİ

Türk Telekom'un özelleştirme aşamasındaki Danıştay kararına göre, şirket, 21 yıllık kiralama döneminin ardından devraldığı altyapı ve gayrimenkullerin tamamını iade etmek zorunda. Şirket alım sürecinde Danıştay'ın bu kararına şerh koymuştu. Ancak 2007'de bu şerh de yine Danıştay kararıyla kaldırıldı. Yani karara göre Türk Telekom'un altyapısı ve gayrimenkulleri Hazine'ye ait.

35 MİLYON KM BAKIR

Türk Telekom'un altyapısında Osmanlı döneminde döşenmeye başlanan ve bugüne kadar gelen 35 milyon kilometre bakır kablo bulunuyor. Bu kabloların en kalınının 1 kilometresinden 4 bin 675 kilogram, en incesinden ise 6 kilogram 750 gram bakır çıkıyor. London Metal Exchange'deki (LME) spot fiyata göre (7 bin 830 dolar/ton) en ince 1 kilometrelik kablodan 52 dolar kazanç sağlanıyor. 35 milyon kilometrelik kablo ağının tamamının en ince kablodan olduğunu var sayarsak bile ortaya 1.8 milyar dolar değerinde bakır çıkıyor. Ancak sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre Telekom'un elindeki bakırın değeri 10 milyar doları buluyor. Öte yandan 2003'de tonu 2 bin dolardan satılan bakırın fiyatı 2013'te 8 bin dolara çıktı. Bu tablo da Türkiye'nin Telekom bakır altyapısından kazanacağı geliri katlıyor.

Bu Haber 3848 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!