"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
SMART SAMENA NEDİRSMART SAMENA NEDİR

Tarih: 2013-03-21

Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki 25 ülkeyi içine alan ve Türkiye’nin de dahil olduğu SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, 2012 yılına ait Bilgi ve İletişim Teknolojileri Değerlendirme ve Sayısallaşma Çalışmasının (ICT Assesment and Digitization Study) sonuçlarını açıkladı.

Konsey, SMART SAMENA adı verilen plan dahilinde bölgeye 2020 yılına kadar bilgi teknolojileri alanında yapılacak 235 milyar dolarlık yatırımın ekonomiye 1,25 trilyon dolar katkıda bulunacağını öngörüyor.

Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi, kısaca SAMENA olarak isimlendiriliyor. Bölgede aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 25 ülke var. Yaklaşık 800 milyonluk nüfusuyla küresel gelirin yüzde 7’sinden sorumlu. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 60’ını, doğalgaz rezervlerinin yüzde 40’ını elinde tutuyor. Bölgedeki ülkelerin ekonomisindeki hızlı gelişim özellikle dikkat çekici.
Bu bölgedeki mevcut büyümeyi daha da hızlandırmak ve fırsatları daha iyi değerlendirmek için sayısallaşma büyük bir önem taşıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi SAMENA bölgesinde de sayısal teknolojiler sosyal hayatta, profesyonel iş hayatında veya eğitim alanında daha sık kullanılıyor. Kurumlar iş süreçlerini bu yeni dünya düzeni çerçevesinde yeniden şekillendiriyor, pazar yaklaşımını değiştiriyor, sayısal teknolojileri iş açısından avantaja dönüştürmek için uğraşıyor.
Sayısallaşma aynı zamanda yeni inovasyonları da beraberinde getiriyor ve ülkelerin ekonomik anlamda daha iyi rekabet edebilmesi için yeni fırsatlar doğuruyor. Bu konuda paylaşılan bazı örnekler gerçekten de dikkat çekici. Örneğin akıllı su arıtma tesislerinin su kaybını yüzde 25-50 arasında azalttığı ifade ediliyor. Singapur’da akıllı trafik kontrol sistemleriyle trafik kazaları yüzde 15, trafik sıkışıklığı yüzde 20 azalmış. ABD’de akıllı enerji dağıtım ağlarının karbondioksit salınımına etkisi yüzde 5, ki bu 53 milyon aracın yoldan çekilmesi anlamına geliyor.

SAMENA ülkeleri sıralamada geri kalıyor
SAMENA bölge ülkeleri de bu önemin ve ülke ekonomisine yapacağı katkıların farkında. Bölgedeki 15-35 yaş arası gençler üzerinde yapılan ankete katılanların yüzde 10’unun internette günde 3 saatten fazla zaman geçirdiği ortaya çıkmış. Bölgenin çoğunluğunu oluşturan gençler, ekonomi ve sağlık gibi alanlarda yapılacak reformların ancak sayısal teknolojilerle mümkün olabileceğini düşünüyor.
Bu konulara önem verildiği belli, peki ama bölgede mevcut durum nasıl? SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, bu alandaki durumu daha iyi görmek üzere gerçekleştirilen Bilgi ve İletişim Teknolojileri Değerlendirme ve Sayısallaşma Çalışmasının (ICT Assesment and Digitization Study) sonuçlarını 6 Mart’ta Türk Telekom’un ana sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleştirilen “Beyond Connectivity 2013” etkinliğinde paylaştı. Bu çalışmada bölgedeki ülkeleri genişbant internet hızından ve e-ticaret sektörünün etkinliğine kadar 23 farklı kriterde değerlendirmeye almışlar. Bölgedeki ülkeleri de bu kriterlere göre dünyanın 179 ülkesiyle kıyaslamışlar.
Çalışmanın sonuçları pek de parlak sayılmaz. Bölgenin sayısal anlamda en gelişmiş 18 ülkesi, halen sayısallaşma konusunda “gelişmekte olan” veya “sınırlandırılmış” ülkeler olarak değerlendiriliyor. Ayrıca bölgedeki 25 ülkenin yarısından fazlası dünya sıralamasında ilk 100’e bile girememiş.
Dahası da var. 2009-2011 yılları arasındaki gelişim temel alındığında bölge ülkelerinin sıralaması ortalama yüzde 4,6 gerilemiş. Booz & Company sayısallaşma endeksine göre altyapı gelişimi dışında bölgede kayda değer bir ilerleme yok. Kullanım oranı değerlendirmesinde 25 ülkenin bir tanesinin bile sıralamada üste doğru yol alamamış olması da dikkat çekici.


 

Bu Haber 943 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!