"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
MOBİL HAYATINI KORUMAYAN ŞİRKETLER...MOBİL HAYATINI KORUMAYAN ŞİRKETLER...

Tarih: 2013-03-21

Kurumlarda "mobil hayat" çağı başlayalı uzun zaman oldu.

Ofis dışı esnek çalışma saatleri, "kendi cihazını getir" trendi, çalınan ve kaybolan kurumsal akıllı telefonlar… Peki, iş dünyası hızla yükselen mobil tehditlerin farkında mı? İşte cevabı…

Günümüzde artık kurumsal hayatımızın büyük kısmını akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden yönetiyoruz. Kaspersky Lab ve B2B'nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen araştırma ise, günümüzün iş dünyasında yükselen bu trendi göz ardı etmenin imkansızlığını kanıtlıyor. Araştırma sonuçlarına göre, firmalar mobil cihazlardan kurumsal bilgilere erişilebilirlik konusunda ciddi şüphe duyuyor olsa da, bu kullanımı kontrol etmek için çözüm üretmek konusunda hala gerideler.

Araştırma, şirketlerin bu konudaki genel stratejisini ortaya koyuyor. Buna göre, dünyadaki şirketlerin yaklaşık yarısı kurumsal ağlarındaki mobil cihazların yönetimi ve korunması için çözümler hizmete sunuyor. Aynı araştırma, şirketlerin sadece %32'sinin akıllı telefonlar ve tabletler için özel olarak ayrılmış bir güvenlik politikası benimsediklerini ortaya çıkarıyor. Dünya çapındaki şirketlerin sadece %28'i ise kapsamlı bir "Mobil Cihaz Yönetimi" (MDM) teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Kurumların yalnızca %9'u, çalışanlarının iş için kişisel akıllı telefonlarını kullanmalarının yasaklanabilir olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan, kurumların %29'u çalışanların mobil cihazlar üzerinden kurumsal ağlardaki verilere ulaşımı için tam erişim izni sağlıyor.

TÜM ÇÖZÜMLER TEK PLATFORMDA

Kaspersky Lab Pazarlama Bölümü Başkanı Alexander Erofeev "Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların iş için kullanılması, çalışanların daha esnek olmasını, nerede ya da ne zaman olursa olsun görev ve sorunlar ile her şekilde başa çıkabilmeyi sağlayarak, iş ortamında ciddi bir rekabet avantajı sağlıyor" diyor. Ancak, kurumsal altyapılara bu cihazların dahil olması, bilişim güvenliği için yeni yaklaşımlar gerektiriyor. "Bir zararlı yazılım saldırısı veya bir cihazın kaybı gibi herhangi bir ihmal olması durumunda, şirketin önemli miktarda veri kaybetmesi riski oluşuyor" diyen Erofeev, "Kaspersky Lab, mobil cihazlar da dahil olmak üzere, tek bir merkezi güvenlik çerçevesindeki tüm cihazları korumak için kullanıma hazır bir kurumsal çözüm sunuyor" açıklamasını yapıyor.

Mobil Cihaz Yönetimi teknolojisi, Kaspersky Lab'ın kurumsal ağların güvenliğini ve firmalardada kullanılan herhangi bir mobil cihazın güvenilir yönetimini sağlamak için oluşturulan yeni platformu, "Kaspersky Endpoint Security for Business" ile entegre hale getirildi.

Akıllı telefon ve tabletleri, özellikle Androidler için büyük sorun teşkil eden zararlı yazılımlardan korumanın yanı sıra Kaspersky Lab mobil çözümleri, sistem yöneticilerinin cihazda depolanan içeriği uzaktan yönetmesine ve cihazların kaybolması veya çalınması durumunda erişimi engellemesine de olanak tanıyor. Buna ek olarak, BT uzmanlarının şahsi veya kurumsal olan tüm mobil cihazlar üzerinde içerik belirleyebilmesini sağlıyor. Bu sayede, Kendi Cihazını Getir (BYOD) politikası da bir sorun olmaktan çıkıyor. Yöneticiler, bir çalışanın kişisel içeriklerine dokunmadan, mobil cihaz üzerindeki kurumsal veriyi yönetme şansına sahip oluyor.

Kaspersky Lab mobil kurumsal çözümünün bir diğer avantajı, kurumsal güvenlik sistemlerine kolayca uyarak, kuruluşun mobil BT altyapılarını etkileyebilecek her tür tehdidi izlemeyi mümkün kılan merkezi yönetim ve kontrol sistemi sağlaması olarak açıklanıyor.

5 adımda Kaspersky Lab Mobil Cihaz Yönetimi

Kurumsal mobil cihazlara program yüklenmesine ve çalıştırılmasına kısıtlamalar koyar. Kurumsal ağlar düzenlenmemiş yeni yazılımların kontrolsüz eklentilerinden dolayı ciddi zararlar görebilir.

Akıllı telefon ve tabletlerin uzaktan kontrolünü destekler; böylece kaybolma veya çalınma durumunda erişim engellenebilir ve cihazdan bilgiler silinebilir.

Cihazların PIN kodları, kurumsal verilere erişimi sağlayan uygulamaların ise güçlü şifrelerle korunmasını sağlar.

İşe yeni başlayanların mobil cihazlarında e-posta konfigürasyonlarının ve güvenlik politikalarının kurulumunu çabuk ve kolay bir şekilde sağlar.

Özellikle Android cihazlar için yüksek kaliteli anti-virüs korumasının kullanılmasını sağlar.

Araştırma, dünyanın 22 ülkesinde 3.300 BT çalışanı tarafından cevaplanan bu anket Kaspersky Lab'le işbirliği içinde uygulanmıştır. Katılımcılar, 10-99 bilgisayara ve internet erişimli, telefon olmayan son tüketici ürünlerine sahip küçük ölçekli, 100-999 bilgisayara sahip orta ölçekli, ve 1000 ve üzeri sayıda bilgisayara sahip büyük ölçekli olmak üzere her tür işletmeyi temsil etmektedir. Uluslararası B2B Anketinin eksiksiz sonuçlarına http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_global_it-security-risks-survey_report_eng_final.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

İşinizle ilgili tehditlerle başa çıkmak, güvenlik teknolojileri ve Kaspersky Lab'ın kurumsal çözümler konusundaki becerileri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, www.kaspersky.com/beready adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Haber 982 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!