7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
PTT´DE GREVPTT´DE GREV

Tarih: 2013-03-25

Bağımsız Haber-Sen (BASK), Birlik Haber-Sen (Memur-Sen), Haber-Sen (KESK) ve Türk Haber-Sen (Kamu-Sen) PTT’nin anonim şirket yapılarak, özelleştirilmesinin önünü açacak tasarıya karşı bir günlük grev kararı aldı.

Meclis’te alt komisyonda görüşülecek tasarının geri çekilmesini isteyen sendikalar, 27 Martta bir günlük uyarı grevi ile seslerini duyuracak. Sendikalar, tasarının maddelerini dahi tartışmadıklarını, doğrudan geri çekilmesini istediklerini belirterek, PTT’de örgütlü dört sendika olarak imzaladıkları protokol yoluyla grev kararı aldıklarını duyurdu. Sendikaların ortak mücadelesi tasarı geri çekilene kadar sürecek.

Sendikalar, Meclis’te alt komisyona sevk edilen tasarının, PTT’nin özelleştirilmesinin ön adımı olarak değerlendiriyor. Tasarıdan, Meclis’in internet sitesinde 5 Martta yayınlandığında haberdar olduklarını belirten Haber Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Korhan Rüzgar,  6 Marttan beri eylemlerini sürdürdükleri ancak hükümetin kendilerini görmezden geldiğini ifade etti.

‘TÜPRAŞ, TELEKOM DA BU YOLLA ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİ’

Genişletilmiş il başkanları toplantısında tasarının maddelerini konuştuklarını ve kesinlikle PTT emekçilerinin ve kamunun yararına olmadığı kanaatine vardıklarını söyleyen Rüzgar, “Tasarının maddelerini dahi tartışmıyoruz” dedi. Geçmiş yıllarda Tüpraş, Telekom gibi birçok kurumun aynı yolla özelleştirildiğini belirten Rüzgar, “Grev yapmaktan başka çaremiz kalmadı. AKP hükümeti bu yolla da sesimizi duymazdan, etkimizi görmezden gelirse; eylemlerimizi daha da büyüterek sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘ORTAK MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA SEÇENEK YOK’

PTT bünyesinde örgütlü olan bütün sendikaların tasarıyı reddettiğinin altını çizen Rüzgar, 18 Mart günü yapılan çağrıyla tasarıya karşı ortak hareket etme kararı aldıklarını duyurdu. Dört sendikanın protokol yoluyla grev kararında ortaklaştığını kaydeden Rüzgar, Türk-İş’e bağlı Haber-İş Sendikası’na da sitemde bulundu. Haber-İş’ten çağrılarına yanıt dahi alamadıklarını belirten Rüzgar, “Bu Türkiye için bir yıkımdır. İş güvencesini yok etmek, taşeronlaştırmaktır. Ülkenin 172 yıllık kurumunu sermayeye peşkeş çekmektir. Birleşmekten, ortak mücadele etmekten başka seçenek yok” dedi. Çağrılarını yineleyen Rüzgar, “Gelin tasarının geri çekilmesi için mücadelemizi hep birlikte yükseltelim” dedi.

PTT özelleştiğinde “kölelik koşulları” söyleminin artık yerine oturacağına dikkat çeken Rüzgar, bütün PTT çalışanlarını gelecekleri için kurumlarına sahip çıkmaya ve mücadeleye çağırdı.  

‘AYRI DÜŞÜNSEK DE YAPILMASI GEREKEN ORTAK MÜCADELE’

BASK ve Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı Resul Akay da, alınan grev kararına ilişkin, “Böylesi bir ortak mücadele platformunun oluşması çok önemli. Hepimiz ayrı düşüncelere, ayrı örgütlenme tarzına sahip olsak da yapılması gereken ortaklaşmaktı. Bunu yaptık” dedi. Grev kararına tam destek vereceklerini ifade eden Akay, PTT’yi bir çınar ağacına benzeterek, şirketler eliyle bu kurumun balta ile kesilip daha sonra özelleştirme hızarıyla kıyılacağını söyledi. “Bir çınar kesilirse, çınarın üzerinde yaşayan bütün canlılar  yuvasız kalır. PTT çınarı yok edildiğinde de dağıtıcılar, memurlar ve diğer çalışanlar işsiz ve aşsız kalacaktır” diyen Akay, PTT’nin özelleştirmeye götürülmesinin bütün ülkenin geleceğinin tehdit altına girmesi olduğunu dile getirdi.  

‘PERSONEL KAPI ÖNÜNE KONULACAK’

10 yıllık iktidarı süresince AKP hükümetinin aynı filmi farklı isimlerle vatandaşlara izlettiğini belirten Akay, Tüpraş, Telekom, Ziraat ve Halk Bankası’nın özelleştirilme süreçlerine vurgu yaptı. Bu tasarının da tıpkı diğerleri gibi PTT’nin özelleştirilmesinin ön adımı olduğunun altını çizen Akay, çalışanlar bakımından durumun vahametinin çok büyük olduğuna değindi. Postacılar ve memurların emekli olmaya teşvik edileceğini, hatta sözleşmeli personel statüsüne geçirilerek güvencesiz ve kuralsız çalışmaya zorlanacaklarını hatırlatan Akay, “Aldatmaca ve kandırmaca yöntemlerle PTT boşaltılacak, geriye kalan personel ise özelleştirme sırasında kapının önüne koyulacaktır” diye konuştu.

DERNEKLER DE GREVE KATILACAK

Birlik Haber-Sen de grev kararına ilişkin imzalanan protokolü internet sitesinden yayınlayarak ilan etti. Duyuruda “PTT A.Ş yasa tasarısının TBMM’den geri çekilmesini sağlamak amacıyla 27 Mart 2013 Çarşamba günü tüm yurt genelindeki PTT iş yerlerinde ortak hareket ederek iş bırakma kararı alındı. Alınan bu kararın başta PTT camiasına ve tüm vatandaşlarımız adına  hayırlara vesile olmasını temenni eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz” ifadeleri yer aldı.

Türk Haber-Sen de yaptığı açıklamada, grevi işyerlerinde örgütleyerek, tasarının geri çekilmesi için seferber olacaklarını bildirdi.

Greve Posta Dağıtıcıları Derneği, PTT Teknik Elemanlar Derneği gibi kurumlar da destek verecek.

Bu Haber 2081 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!