DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
VERİ MERKEZLERİ MAĞARAYAVERİ MERKEZLERİ MAĞARAYA

Tarih: 2013-03-26

7 milyonluk nüfusun 1,100 kilometre karelik alana sıkışmak zorunda kaldığı Hong Kong’da, artan emlak fiyatları, giderek genişleyen ve daha fazla alana ihtiyaç duyan Bilişim Teknolojileri (BT) altyapısı için sorun olmaya başladı. Şirketler, yer ve maliyet sıkıntısını aşmak için, doğal olarak soğuk olan yeraltı mağaralarına göz dikti.

 Hong Kong merkezli şirketler, BT altyapılarını yeraltına taşımaya hazırlanıyor. The Register sitesinin verdiği bilgiye göre, Cordells hukuk şirketi, sunucularını yeraltına taşıma planlarına çoktan başladı.

Şirketin yetkililerinden Hillary Cordells, geçtiğimiz hafta içinde düzenlenen Verimerkezi Alanı Asya Konferansı’nda, “Bu plan hükümetin radar ekranında yer alıyor ancak bölgeler seçilirken dikkatli olunması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Sivil Mühendislik ve Gelişim Departmanı ve küresel mühendislik şirketi Arup tarafından gerçekleştirilen fizibilite raporuna göre, Hong Kong’un üzerine kurulduğu alanın üçte ikisi, ‘orta ile yüksek derecede’ mağara kazmak için uygun durumda.

Wired’ın haberine göre, şehir-ülkenin, 20 hektardan fazla alan kaplayan ve hanelerle kaplı 5 bölgesinin başlangıç için ideal olduğu belirtildi.  Arup, veri merkezlerinin yanı sıra, 400 devlet binasının da yeraltı mağaralarından yararlanabileceğini belirtti. Dahası, mağaralar araştırma laboratuvarları, ray bakım depoları hatta krematoryumlar için kullanılabilir.

YERALTI ŞEHİRLERİ DOĞABİLİR

Arup tarafından hazırlanan raporda, yeraltında mağara açmanın kaçınılmaz çevresel sonuçları olacağı ancak hassasiyet gösterildiği takdirde ortaya muazzam yapılar çıkabileceği belirtildi. Örnek olarak, altından tren hattı geçen Hong Kong’un Tai Lam Country Parkı ve 91 metre uzunluk ve 61 metre genişliğiyle dünyanın en büyük yeraltı salonu olan Gjøvik Mountain Hall gösterildi. Norveç’te bulunan salon 5,500 kişi kapasiteli.

Güçlü bankacılık sektörüyle tanınan Hong Kong, son yıllarda giderek güçlenen BT sektörüyle de bilişim dünyasında önemli bir yer edinmeye başlıyor. Arazi ve emlak fiyatlarında dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Hong Kong, hükümetin sıcak bakmaması halinde yeraltı mağarası projesinde hayal kırıklığı yaşayabilir.

Her ne kadar bu konuda iyimser olunsa da, Arup raporu, hükümetin bu konuya sıcak bakmadığını ve tüm yükün özel sektöre kaldığını belirtti. Ancak özel sektörün bu projenin altına girmesi için hükümet teşviklerine ihtiyaç duyması kaçınılmaz görünüyor.

Bu Haber 1002 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!