"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
VERİ MERKEZLERİ MAĞARAYAVERİ MERKEZLERİ MAĞARAYA

Tarih: 2013-03-26

7 milyonluk nüfusun 1,100 kilometre karelik alana sıkışmak zorunda kaldığı Hong Kong’da, artan emlak fiyatları, giderek genişleyen ve daha fazla alana ihtiyaç duyan Bilişim Teknolojileri (BT) altyapısı için sorun olmaya başladı. Şirketler, yer ve maliyet sıkıntısını aşmak için, doğal olarak soğuk olan yeraltı mağaralarına göz dikti.

 Hong Kong merkezli şirketler, BT altyapılarını yeraltına taşımaya hazırlanıyor. The Register sitesinin verdiği bilgiye göre, Cordells hukuk şirketi, sunucularını yeraltına taşıma planlarına çoktan başladı.

Şirketin yetkililerinden Hillary Cordells, geçtiğimiz hafta içinde düzenlenen Verimerkezi Alanı Asya Konferansı’nda, “Bu plan hükümetin radar ekranında yer alıyor ancak bölgeler seçilirken dikkatli olunması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Sivil Mühendislik ve Gelişim Departmanı ve küresel mühendislik şirketi Arup tarafından gerçekleştirilen fizibilite raporuna göre, Hong Kong’un üzerine kurulduğu alanın üçte ikisi, ‘orta ile yüksek derecede’ mağara kazmak için uygun durumda.

Wired’ın haberine göre, şehir-ülkenin, 20 hektardan fazla alan kaplayan ve hanelerle kaplı 5 bölgesinin başlangıç için ideal olduğu belirtildi.  Arup, veri merkezlerinin yanı sıra, 400 devlet binasının da yeraltı mağaralarından yararlanabileceğini belirtti. Dahası, mağaralar araştırma laboratuvarları, ray bakım depoları hatta krematoryumlar için kullanılabilir.

YERALTI ŞEHİRLERİ DOĞABİLİR

Arup tarafından hazırlanan raporda, yeraltında mağara açmanın kaçınılmaz çevresel sonuçları olacağı ancak hassasiyet gösterildiği takdirde ortaya muazzam yapılar çıkabileceği belirtildi. Örnek olarak, altından tren hattı geçen Hong Kong’un Tai Lam Country Parkı ve 91 metre uzunluk ve 61 metre genişliğiyle dünyanın en büyük yeraltı salonu olan Gjøvik Mountain Hall gösterildi. Norveç’te bulunan salon 5,500 kişi kapasiteli.

Güçlü bankacılık sektörüyle tanınan Hong Kong, son yıllarda giderek güçlenen BT sektörüyle de bilişim dünyasında önemli bir yer edinmeye başlıyor. Arazi ve emlak fiyatlarında dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Hong Kong, hükümetin sıcak bakmaması halinde yeraltı mağarası projesinde hayal kırıklığı yaşayabilir.

Her ne kadar bu konuda iyimser olunsa da, Arup raporu, hükümetin bu konuya sıcak bakmadığını ve tüm yükün özel sektöre kaldığını belirtti. Ancak özel sektörün bu projenin altına girmesi için hükümet teşviklerine ihtiyaç duyması kaçınılmaz görünüyor.

Bu Haber 987 defa okunmuştur.
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!