"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
PTT ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTIPTT ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

Tarih: 2013-03-27

Üç sendikaya bağlı posta çalışanları, PTT A.Ş Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla bugün iş bıraktı ve tüm posta hizmetleri durdu. Kimsenin evine ne bir mektup ne de bir tebligat gitmedi. Postacılar, PTT'nin sermayenin hırsına ve aç gözlülüğüne terkedilerek, 30 bin çalışanın iş güvencesinin ortadan kaldırılmak istendiğini ileri sürüyor.

Haber-Sen, Türk Haber-Sen, Bağımsız Haber-Sen, TBMM'de bugün görüşmelerine başlanacak olan tasarının yasalaşması durumunda yaklaşık 30 bin çalışanın iş güvencesinin ortadan kalkacağını savunuyor.

Haber-Sen Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Beytekin, hükümetin PTT'yi kamu hizmeti anlayışından uzaklaştırarak, anonim şirket haline getirmeye çalıştığını söyledi. PTT’nin, sermayenin hırsına ve açgözlülüğüne terk edileceğini ileri süren Beytekin, "Ülkemizin en ücra köşeleri başta olmak üzere her köy, belde, mahalle, ilçe ve ilinde halka hizmet götüren, halkın itibarını ve güvenini kazanmış olan PTT, kamu hizmeti anlayışını terk ederek piyasalaşacaktır. Tasarının 1. maddesinin 'tüm kullanıcılar için karşılanabilir bir ücret' hükümüne uygun olarak PTT sermayenin hırsına ve açgözlülüğüne terk edilecektir. Halk artık PTT hizmetlerinden parası oranında faydalanacaktır.

Biz bunları Telekom’un özelleştirilmesinden biliyoruz. Özelleştirme gerçekleşmeden önce kullandığımız kadar fatura ödüyorken, bugün Avrupa’nın en pahalı, dünyanın ise ikinci en pahalı internetini kullanıyoruz. Konuş-konuşma paket fiyatları tercih etmek zorunda bırakıldık. Yani özelleştirmeler sayesinde halk olarak hep soyulduk ve fakirleştik" dedi.

30 BİN ÇALIŞAN 'İDARİ SÖZLEŞMELİ'

Beytekin, hükümetin 30 bin çalışanı 'idari hizmet sözleşmesi' ile istihdam etmek istediğini belirtirken, "Bundan sonra işe alınacakların yani çocuklarımızın da yine güvencesiz olarak işe alınmalarını ve tüm haklarının kanunlarla değil, bir yönetmelikle düzenlenmesini planlıyor. Hepimizi ücretli köle yapmak istiyor. Bunun en canlı örneği şu anda PTT’de çalışan taşeron elemanlarıdır. Sayıları 15 bine yaklaşan taşeron firma çalışanları güvencesiz, kıdem tazminatsız, asgari ücretle, 12 saat mesai ve tüm sosyal hakları kısıtlı biçimde çalıştırılıyorlar" diye konuştu.

KAMU YARARI YOK

Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut da Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı'nı eleştirerek, “Tasarının geri çekilmesi için  bugün itibariyle ülke genelinde tüm PTT iş yerlerinde tam gün iş bırakılmıştır”  dedi.

Karadavut, Kızılay Güvenpark'ta yaptığı basın açıklamasında, tasarının  alt komisyona gönderilmesi nedeniyle TBMM'nin Dikmen kapısında açıklama yapmaktan  vazgeçtiklerini söyledi. 5 Mart'ta TBMM'ye sunulan tasarının geleceklerini ve işlerini elinden  alacağını ileri süren Karadavut, bu yüzden tasarının geri çekilmesi için ülke  genelinde tüm PTT iş yerlerinde tam gün iş bırakıldığını kaydetti.

Karadavut, PTT'nin önemli kamu hizmetlerinden birini yerine getirdiğine  işaret ederek, yasa tasarısında kamu yararının bulunmadığını savundu. PTT'nin anonim şirkete dönüştürülme sürecinin ilk adımında  taşeronlaştırmanın önünün açılacağını iddia eden Karadavut, ilerleyen zamanlarda  da hizmet kalitesinin düşeceğini ve özelleştirilmeyle sonuçlanacağını savundu. Tasarının geri çekilmesini isteyen Karadavut, şunları söyledi:

“Kurumumuzun halka daha iyi hizmet verebilmesi için acilen kadrolu  personel eksiğinin giderilmesi, dağıtıcıların yıpranma hakkının geri verilmesi ve  55 yaşında res'en emekliliğe son verilmesi, yüksek gelir vergisi dilimlerimizin  657 sayılı kanuna uygun hale getirilmesi ve ücretlerimizin insanca yaşanacak  düzeye yükseltilmesi gerekmektedir. Aksi halde eylemlerimiz devam edecektir.  Yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan değerimize, PTT'mize sahip çıkalım. Biz  haberleşme iş kolunda faaliyet gösteren sendikalar olarak, bu yasa tasarısının  geri çekilmesi için tüm gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. Bu yasa tasarısı  geri çekilinceye kadar da üretimden gelen gücümüzü kullanmaya kararlıyız.”

Karadavut, haberleşme iş kolunda faaliyet gösteren Bağımsız Haber-Sen  (BASK), Birlik Haber-Sen, Haber-Sen ve Türk Haber-Sen'in tasarıya karşı  olduklarına dikkati çekerek, basın açıklamasına katılmayan Memur-Sen'e bağlı  Birlik Haber-Sen'in bugün destek vermemesini de eleştirdi.

Bu Haber 902 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!