DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BİLGİ ÇÖPLÜĞÜ İŞE YARADIBİLGİ ÇÖPLÜĞÜ İŞE YARADI

Tarih: 2013-03-31

 

Sosyal medyada milyarlarca kişi tarafından paylaşılan veriler, interneti bilgi çöplüğüne çevirdi. Bu verileri değerlendirecek yazılım şirketleri, köşeyi dönecek.yeni bir iş kapısı oldu. Yakın zamanda ‘Büyük veri’ adı verilen yeni bir alan yazılımcılara yeni bir ekmek kapısı olacak. Dev kurumsal şirketlerin, organize olmayan ve büyük bir hızda büyümeye devam eden ‘fazlalık’ bilgisine verilen isim, Büyük Veri... Yani, sizin sosyal medyaya girmiş olduğunuz her bilgi, dijital doğalgaz faturanız, gibi pek çok şey büyük verinin bir parçası.

 YÜZDE 90’I İKİ YILDA OLUŞTU

İngilizcesi Big Data olan Büyük veri, aslında hızla artan veri trafiğinden ortaya çıkmış bir fikir. Eskiden buna bilgi çöplüğü deniyordu. Ancak dünyada oluşmuş tüm bilgiye, veriye baktığınız zaman, yüzde 90’ın son 2 yıl içinde oluştuğunu görüyoruz. Bundan sonraki her 18 ayda bir, bunun iki katına çıkması bekleniyor. Kurumsal tarafta, en önemli trendlerden bir tanesi de, etrafta dolaşan ‘Büyük Veri’, şirketler için faydalı hale getirilecek. Örneğin IBM, bunun için dev bir altyapı hazırlığında. İş zekası “Business Intelligence” denilen bu alanda SAP, SAS gibi küresel yazılım firmalarının da yatırımlar yaptığı biliniyor.

ÇÖPLÜK DEĞERLENECEK

Arena Bilgisayar Genel Müdürü Tarık Tüzünsü, “Sosyal medya ile beraber veri trafiğinde bir patlama oldu. Veriler, benim özel zevklerim, hangi takımı tuttuğum v.b. birçok konuyu içeriyor. Normalde bunlara bilgi çöplüğü deniyordu. Ama artık, benim tuttuğum takımla ilgili bir şirket bir analiz yapıp bana ulaşabiliyor” diyor.

Büyük veri nasıl işlenecek?

Kurumsal bir şirketin ihtiyaç duyduğu bilgileri, yazılım şirketleri depoluyor.

Şirketler stratejik karar verileceği zaman, yıllarca sürekli olarak depoladığı bu bilgileri kullanıyor.

Yazılım firmaları, bu bilgileri analiz eden, data mining’i yapan bir takım yazılımlar geliştiriyor.

Buna da İş Zekası çözümleri deniyor.

Büyük TV’yi seviyoruz

SAMSUNG Electronics tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre 2010’da, ekran boyutu kullanıcıların televizyon seçimi kriterlerinde 6’ncı sırada yer alırken; 2012’de ilk sıraya yerleşti. Tasarım ise, 2010-2012 yılı karşılaştırmasında, kullanıcı kriterlerinde 11. sıradan 5. sıraya yükseldi.

iPad Mini klavyesi

LOGITECH’in yeni iPad mini için tasarladığı, klavye Logitech Ultrathin Keyboard mini, Türkçe karakterleriyle zenginleşti. Klavye, Türkçe versiyonu ile fotoğraf ve filmlerinizi düzenlerken, müzik dinlerken ya da yazı yazarken daha fazla kontrol ve yaratıcılık sunarak iPad uygulamalarını daha keyifli bir kullanım sunuyor.

Dell’in performans Modeli Inspiron 15R

DELL’in, 3’üncü Nesil Intel i7 işlemciye sahip Inspiron 15R modeli film izlerken ya da oyun oynarken gösterdiği üstün performans ile dikkatleri çekiyor.

Bu Haber 732 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!