DEMİRYOLU ÇALIŞANLARI ANKARA´YA YÜRÜYORDEMİRYOLU ÇALIŞANLARI ANKARA´YA YÜRÜYOR

Tarih: 2013-04-01

 

İzmir'de, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri demiryollarının özelleştirilmesini protesto etmek için İzmir'den Ankara'ya yürüşe geçti.

Basmane Garı önünde toplanan BTS İzmir Şubesi üyesi yaklaşık 50 kişilik grup 'Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi' yasa tasarısını protesto etmek için 4 gün sürecek Ankara yürüşüne başladı. Yürüyüş öncesi basın açıklamasını, Türkiye Büro Emekçileri Sendikası (Türk Büro-Sen) Genel Başkanı Fahrettin Yokuş yaptı. Siyasi iktidar tarafından çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun özelleştirildiğini söyleyen Yokuş, özelleştirme adı altında pek çok kurumun belli kesimlere peşkeş çekildiğini öne sürdü. Hükümetin özelleştirme hedefinde demiryollarının olduğunu belirten Yokuş şöyle konuştu:

"Siyasi iktidar, kural tanımaz bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarının satışlarını sürdürüyor. Yapılan bu özelleştirmeler ile çalışanları köle gibi gören taşeronlaşmanın önü açılıyor. 2002 yılında kamuda çalışan 20 bin taşeron bulunurken, şu an ise bu sayı 155 bine yükseldi. AKP'nin amacı ucuz iş gücünü ülkeye sokmak ve halkı daha da fakirleştirmektir. Demiryolları bu yasa ile özel sektöre peşkeş çekilmektedir. Biz bu peşkeş çekmeye karşı duracağız. Demiryolları çalışanları vatandaşa hizmet etmek istiyor. Sosyal devlet nutukları atıp taşeronlaşmanın önü açılamaz. Bu yanlış politakadan geri dönülmesini istiyoruz. Eğer bu yasa tasarısından geri dönüş olmazsa eylemlerimiz artarak sürecektir."

POLİS EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER

Basın açıklamasının ardından BTS tarafından Türkiye'de 5 ayrı ilden başlatılan demiryollarının özelleştirilmesi yasa tasarısını protesto eden yürüşün İzmir ayağı başladı. Topluluk 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek', 'Demiryolları yasası geri çekilsin' ve 'Birleşe birleşe kazanacağız' sloganlarıyla, önlen alan polisin eşliğinde Basmane Garı'ndan Kültürpark Montrö Kapısı önüne kadar yürüdü. BTS İzmir Şubesi adına Ankara'ya gidecek üyeler, burada kendilerini bekleyen otobüse binerek Manisa'ya hareket etti. BTS İzmir Şubesi üyeleri Balıkesir, Kütahya ve Eskişehir üzerinden Ankara’ya geçecek.

Bu Haber 932 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!