VAHDETTİN’İN ABD BAŞKANINA MEKTUBUVAHDETTİN’İN ABD BAŞKANINA MEKTUBU

Tarih: 2013-04-04

Bugünlerde ülkemizde yaşananları,  halkımızın geleceği ile ilgili yapısal değişiklikler yapma çabasında olanların yeni anayasa oluşturma dahil, federalizm, eyalet sistemi söylemlerini vb. ibretle izliyoruz. Batılı sözde müttefiklerimizin ülkemiz üzerinde vazgeçemedikleri hedefleri ile ilgili, yıllar boyu artırarak sürdürdükleri yönlendirmelerin ve toplum mühendisliğinin yanı sıra, ülkeyi yönetenlerin iktidarı kaybetmemek uğruna, o zamanın şartlarında mektupla da olsa kimlerden nasıl yardım istediklerinin başlangıcı tarihte hangi dönemlere kadar uzanıyor.  Belgeli bir örneği...

Denetim Kurulu Başkanımız Sayın Fazlı KÖKSAL'ın yeni yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

 

VAHDETTİN’İN ABD BAŞKANINA MEKTUBU

Osmanlı padişahlarının en fazla tartışılanı şüphesiz Vahdettin’dir.

Vatan Haini de dendi, vatan dostu da..

İngiliz uşağı da dendi, mazlum padişah da…

Herkes siyasi konumuna göre değerlendirdi O’nu…

Damat Ferit’i defalarca sadrazam atadığı, Nemrut Mustafa’yı divan-ı harp başkanı yaptığı ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in, Urfa Mutasarrıfı Nusret Bey’in idam kararlarını imzalayarak O yiğitlerin şahadetine neden olduğu ve Milli Mücadele önderlerinin gıyabi idam kararlarını onayladığı için Vahdettin’e kızdım hep.

İngilizlerin elinde oyuncak olmasını, bir İngiliz gemisi ile kaçmasını hiç affedemedim.

Diğer taraftan da, ülkeden ayrılırken hazineden hiçbir şey götürmediği için takdir ettim.

Gurbet yıllarında yaşadığı vatan hasreti ve parasız hayatı nedeniyle acıdım..

Geçenlerde Vahdettin’in ABD Başkanına yazdığı mektuba rastlayınca O’nun hakkındaki kanaatlerim daha da netleşti.

Vahdettin; mektupta, vatanı kurtaran Büyük Millet Meclisini “İsyancı Fitne” olarak tanımlıyor. Onlardan “dini, kavmiyeti, vatanı belirsiz ve karışık askerlerden ve öteki sınıflardan oluşan küçük bir şer zümresi” diye bahsediyor. Türk Milleti ile ilgili olarak da “hilafetin kaldırılması beş-altı milyonluk Türk kavminin yetki alanı  içinde değildir” diyor..

Ve ABD Başkanından yardım istiyor…

Bu mektup, Türk tarihinde bir siyaset adamının yabancılardan yardım isteyen ilk mektubu değildir şüphesiz.  Ama muhtemelen, ABD’den yardım istenilen ilk mektuptur…

Bu nedenle de Amerikancı siyaset anlayışının başlangıç noktasıdır.

Mektup, San-Remo'da Padişah Vahdettin tarafından yazılmış ve Halis Reşat Bey tarafından Paris'te bulunan Amerikan elçiliğine teslim edilmiştir.

Elçilik de bu mektubun orijinalini ve İngilizce çevirisini I5 Nisan 1924 tarihli yazısıyla Washington'a göndermiştir.

Mektup Amerika BirleşikDevletleri Ulusal Arşivi'nde 86700/1788 numarada kayıtlıdır.

Aşağıda önce O mektubun bugünkü Türkçe’ye çevrilmiş halini, altında mektubun  orijinalinin fotoğrafını, onun da altında mektubun Osmanlıca metnini  görebilirsiniz..

Kaynak: Ankara Üniversitesi Dergisi Cilt: 24 Sayı: 37 Sayı 2005 Prof.Dr. İhsan GÜNEŞ:  “Vahdettin'in Amerikan Başkanına Mektubu” http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/33/254.pdf

 

Amerika Cemahir-i Müttefikiye Reisi Mösyo Coolidge Cenablarına;

Siyasi olayların ve gelişmelerin tüm iç yüzünü, hangi nedenlerden dolayı Saltanat merkezimi geçici bir süre için terk etmek zorunda kaldığımı biliyorsunuz.

Bu konuda ayrıntılı bilgi sunmayı gereksiz görüyorum. Bu süresiz uzaklaşmamın, babadan kalma sahip olduğum Saltanat ve Hilafet makamından vazgeçtiğim anlamına gelmeyeceği açıktır.

Ankara Meclisi gibi bir isyancı fitnenin bu konuda alacağı tüm kararların geçersiz olacağını bildiririm.

Şöyle ki; İslam Hilafetinin Osmanlı Saltanatından soyutlanması ve ayrılması ve Hilafetin tümüyle kaldırılması dini, kavmiyeti, vatanı belirsiz ve karışık askerlerden ve öteki sınıflardan oluşan küçük bir şer zümresinin kısmen zorla ve kısmen bilgisizlik ve gafletle yönlendirdiği beş-altı milyonluk Türk kavminin yetki alanı içinde değildir. Bu ancak tüm İslam dünyasınca atanan uzman kişilerden oluşan bir meclisin toplanması ve tüm din bilginlerinin ortak kararı ile çözümlenecek büyük bir evrensel sorundur.

İslam bilginlerinin bildiği üzere şeriata aykırı kararlar hangi makamdan olursa olsun sonuçsuz kalmaya mahkûmdur. Bundan başka bu durumun, içinde bulunulan koşullarda İslam dünyasında sonuçları pek vahim olabilecek büyük bir heyecana yol açacaktır. Ayrıca gelişmiş ülkelerin iç güvenliklerine de büyük bir etki yapacaktır.

Hanedanın ileri gelenleri aleyhinde Ankara Meclisi tarafından kabul edilen sürgün ve kovma, emlakine ve bireysel mallarına el koyma gibi haksız kararları hanedanın bireylerini, insan ve kişilik haklarından soyutlar mahiyettedir.

Bu konuda yüce kişiliğiniz ve cumhuriyet hükümetiniz tarafından imkanlar ölçüsünde yapılabilecek yardımları pek değerli sayacağımı açıklamaya gerek yoktur.

Bu vesile ile sağlıklı olmanızı yüce haktan niyaz eylerim.

13 Mart 1924

Mehmed Vahideddin

 

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Bu Haber 3396 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!