6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
İNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARA BÜYÜK TUZAKİNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARA BÜYÜK TUZAK

Tarih: 2013-04-07

 

ÜST düzey yönetici Alptekin A. ve bilirkişi uzmanı eşi Gaye A., alışveriş yapılan bir internet sitesinde hesap açtı. İkinci el eşyalarını bu site üzerinden satan karı-koca, dolandırıcıların tuzağına düştü. Haklarında dolandırıcılıktan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Alptekin A. ve eşi Gaye A., mağdurken sanık oldu. Avukat Nuran Özdemir, müvekkillerini savunmak için yaptığı incelemede bu yolla yüzlerce kişinin mağdur edilip, dolandırıldığını ortaya çıkardı.

Dava dosyasına göre, bilirkişi uzmanı ve birçok önemli eğitim kurumunda rehber danışmanlık yapan Gaye A. , bir alışveriş internet sitesinde hesap açtı. Gaye A., buradan kullanmadıkları birçok eşyasını satarken, ihtiyaç duydukları bazı eşyaları ise satın aldı. Gaye A., son olarak çizmesini sitede satışa çıkardı. Gaye A., “0537...” telefon numarasından arayan Hasan P. adlı kişiye çizmesini 80 liraya satarak, ödeme yapılması için banka hesap numarasını verdi. Hasan P., çizmeleri kargoyla değil elden teslim alacağını belirterek telefonu kapattı.

80 LİRA YERİNE 600 LİRA GELDİ

Hasan P., bir gün sonra Gaye A.’yı arayarak yanlışlıkla hesabına 600 lira yatırdığını, 80 liralık çizme parasını kesip 520 lira ve çizmeleri elden teslim alacağını söyledi. Gaye A., hesabına baktığında gerçekten 600 liranın yatırıldığını gördü. Hasan P., Gaye A.’nın verdiği ev adresine bir taksi göndererek 520 lirayı ve çizmeleri aldırdı. Taksiciye para ve çizmeleri ise Gaye A.’nın kocası Alptekin A. teslim etti.

AĞIR CEZALIK OLDULAR

İstanbul’da oturan Naim Ö. ve kızı Nuran Ö., internet sitesinde Aytug A. hesabını açan kişiden ev kiraladıkları ve 600 liralık kaparoyu da Gaye A.’nın hesabına yatırdıklarını, bu yöntemle dolandırıldıklarını belirterek davacı oldu. Alptekin A. ve Gaye A. hakkında dolandırıcılıktan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Çiftin avukatı Nuran Özdemir, müvekkillerini savunmak için yaptığı çalışmada internet üzerinde yapılan dolandırıcılık tuzağını da ortaya çıkardı. Alptekin ve Gaye A., beraat ederken, dolandırılan çok sayıda kişi ise davacı oldu. Avukat Özdemi, şunları söyledi:

EŞYANI SATARKEN DİKKAT

“Öyle bir oyun oynanılıyor ki kendinizi savunamaz hale getiriyorlar. Alıcı gibi davranıp birisinden hesap numarasını alıyorlar, başka birisine ise olmayan kiralık ev veya eşyayı satıyorlar. Kendi hesap numaraları yerine de eşya aldıkları kişinin hesap numarasını veriyorlar. Birbirlerini tanımayan kişiler hesaplara para yatırıyor, dolandırıcılar parayı alıyor. Ancak mağdur olan ise alıcı-satıcı oluyor. Bir tarafın parası giderken diğer taraf ise dolandırıcı durumuna düşüyor. Aynı yöntemle yüzlerce kişi dolandırılmış. Çoğu vatandaş eşyasını satarken dolandırıcı durumuna düşmüş. Çok sayıda dava açılmış. Müvekkilim bot satmak isterken ağır cezada yargılandı. Araştırma yapmasaydık dolandırıcılıktan cezaevine girecekti.”

 

hurriyet.com.tr

Bu Haber 1167 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!