DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARA BÜYÜK TUZAKİNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARA BÜYÜK TUZAK

Tarih: 2013-04-07

 

ÜST düzey yönetici Alptekin A. ve bilirkişi uzmanı eşi Gaye A., alışveriş yapılan bir internet sitesinde hesap açtı. İkinci el eşyalarını bu site üzerinden satan karı-koca, dolandırıcıların tuzağına düştü. Haklarında dolandırıcılıktan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Alptekin A. ve eşi Gaye A., mağdurken sanık oldu. Avukat Nuran Özdemir, müvekkillerini savunmak için yaptığı incelemede bu yolla yüzlerce kişinin mağdur edilip, dolandırıldığını ortaya çıkardı.

Dava dosyasına göre, bilirkişi uzmanı ve birçok önemli eğitim kurumunda rehber danışmanlık yapan Gaye A. , bir alışveriş internet sitesinde hesap açtı. Gaye A., buradan kullanmadıkları birçok eşyasını satarken, ihtiyaç duydukları bazı eşyaları ise satın aldı. Gaye A., son olarak çizmesini sitede satışa çıkardı. Gaye A., “0537...” telefon numarasından arayan Hasan P. adlı kişiye çizmesini 80 liraya satarak, ödeme yapılması için banka hesap numarasını verdi. Hasan P., çizmeleri kargoyla değil elden teslim alacağını belirterek telefonu kapattı.

80 LİRA YERİNE 600 LİRA GELDİ

Hasan P., bir gün sonra Gaye A.’yı arayarak yanlışlıkla hesabına 600 lira yatırdığını, 80 liralık çizme parasını kesip 520 lira ve çizmeleri elden teslim alacağını söyledi. Gaye A., hesabına baktığında gerçekten 600 liranın yatırıldığını gördü. Hasan P., Gaye A.’nın verdiği ev adresine bir taksi göndererek 520 lirayı ve çizmeleri aldırdı. Taksiciye para ve çizmeleri ise Gaye A.’nın kocası Alptekin A. teslim etti.

AĞIR CEZALIK OLDULAR

İstanbul’da oturan Naim Ö. ve kızı Nuran Ö., internet sitesinde Aytug A. hesabını açan kişiden ev kiraladıkları ve 600 liralık kaparoyu da Gaye A.’nın hesabına yatırdıklarını, bu yöntemle dolandırıldıklarını belirterek davacı oldu. Alptekin A. ve Gaye A. hakkında dolandırıcılıktan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Çiftin avukatı Nuran Özdemir, müvekkillerini savunmak için yaptığı çalışmada internet üzerinde yapılan dolandırıcılık tuzağını da ortaya çıkardı. Alptekin ve Gaye A., beraat ederken, dolandırılan çok sayıda kişi ise davacı oldu. Avukat Özdemi, şunları söyledi:

EŞYANI SATARKEN DİKKAT

“Öyle bir oyun oynanılıyor ki kendinizi savunamaz hale getiriyorlar. Alıcı gibi davranıp birisinden hesap numarasını alıyorlar, başka birisine ise olmayan kiralık ev veya eşyayı satıyorlar. Kendi hesap numaraları yerine de eşya aldıkları kişinin hesap numarasını veriyorlar. Birbirlerini tanımayan kişiler hesaplara para yatırıyor, dolandırıcılar parayı alıyor. Ancak mağdur olan ise alıcı-satıcı oluyor. Bir tarafın parası giderken diğer taraf ise dolandırıcı durumuna düşüyor. Aynı yöntemle yüzlerce kişi dolandırılmış. Çoğu vatandaş eşyasını satarken dolandırıcı durumuna düşmüş. Çok sayıda dava açılmış. Müvekkilim bot satmak isterken ağır cezada yargılandı. Araştırma yapmasaydık dolandırıcılıktan cezaevine girecekti.”

 

hurriyet.com.tr

Bu Haber 1038 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!