Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
İNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARA BÜYÜK TUZAKİNTERNETTEN SATIŞ YAPANLARA BÜYÜK TUZAK

Tarih: 2013-04-07

 

ÜST düzey yönetici Alptekin A. ve bilirkişi uzmanı eşi Gaye A., alışveriş yapılan bir internet sitesinde hesap açtı. İkinci el eşyalarını bu site üzerinden satan karı-koca, dolandırıcıların tuzağına düştü. Haklarında dolandırıcılıktan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Alptekin A. ve eşi Gaye A., mağdurken sanık oldu. Avukat Nuran Özdemir, müvekkillerini savunmak için yaptığı incelemede bu yolla yüzlerce kişinin mağdur edilip, dolandırıldığını ortaya çıkardı.

Dava dosyasına göre, bilirkişi uzmanı ve birçok önemli eğitim kurumunda rehber danışmanlık yapan Gaye A. , bir alışveriş internet sitesinde hesap açtı. Gaye A., buradan kullanmadıkları birçok eşyasını satarken, ihtiyaç duydukları bazı eşyaları ise satın aldı. Gaye A., son olarak çizmesini sitede satışa çıkardı. Gaye A., “0537...” telefon numarasından arayan Hasan P. adlı kişiye çizmesini 80 liraya satarak, ödeme yapılması için banka hesap numarasını verdi. Hasan P., çizmeleri kargoyla değil elden teslim alacağını belirterek telefonu kapattı.

80 LİRA YERİNE 600 LİRA GELDİ

Hasan P., bir gün sonra Gaye A.’yı arayarak yanlışlıkla hesabına 600 lira yatırdığını, 80 liralık çizme parasını kesip 520 lira ve çizmeleri elden teslim alacağını söyledi. Gaye A., hesabına baktığında gerçekten 600 liranın yatırıldığını gördü. Hasan P., Gaye A.’nın verdiği ev adresine bir taksi göndererek 520 lirayı ve çizmeleri aldırdı. Taksiciye para ve çizmeleri ise Gaye A.’nın kocası Alptekin A. teslim etti.

AĞIR CEZALIK OLDULAR

İstanbul’da oturan Naim Ö. ve kızı Nuran Ö., internet sitesinde Aytug A. hesabını açan kişiden ev kiraladıkları ve 600 liralık kaparoyu da Gaye A.’nın hesabına yatırdıklarını, bu yöntemle dolandırıldıklarını belirterek davacı oldu. Alptekin A. ve Gaye A. hakkında dolandırıcılıktan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Çiftin avukatı Nuran Özdemir, müvekkillerini savunmak için yaptığı çalışmada internet üzerinde yapılan dolandırıcılık tuzağını da ortaya çıkardı. Alptekin ve Gaye A., beraat ederken, dolandırılan çok sayıda kişi ise davacı oldu. Avukat Özdemi, şunları söyledi:

EŞYANI SATARKEN DİKKAT

“Öyle bir oyun oynanılıyor ki kendinizi savunamaz hale getiriyorlar. Alıcı gibi davranıp birisinden hesap numarasını alıyorlar, başka birisine ise olmayan kiralık ev veya eşyayı satıyorlar. Kendi hesap numaraları yerine de eşya aldıkları kişinin hesap numarasını veriyorlar. Birbirlerini tanımayan kişiler hesaplara para yatırıyor, dolandırıcılar parayı alıyor. Ancak mağdur olan ise alıcı-satıcı oluyor. Bir tarafın parası giderken diğer taraf ise dolandırıcı durumuna düşüyor. Aynı yöntemle yüzlerce kişi dolandırılmış. Çoğu vatandaş eşyasını satarken dolandırıcı durumuna düşmüş. Çok sayıda dava açılmış. Müvekkilim bot satmak isterken ağır cezada yargılandı. Araştırma yapmasaydık dolandırıcılıktan cezaevine girecekti.”

 

hurriyet.com.tr

Bu Haber 1142 defa okunmuştur.
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
MOBİL KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNC
ANNELER BABALAR DİKKAT!
4,5 G KULLANIMI YÜKSELİŞTE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!