7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKİYE´NİN İLK ADLİ TIP MOBİL YAZILIMITÜRKİYE´NİN İLK ADLİ TIP MOBİL YAZILIMI

Tarih: 2013-04-09

Türkiye'nin güvenlik açıkları araştırması ve istihbaratı üzerinde uzmanlaşan tek şirketi olan SignalSec, ilk 'adli tıp mobil yazılımını' geliştirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen SAFT, adli bilişim uzmanlarına adli olayları mobil cihazlar üzerinde analiz etme imkânı sunacak.

Türkiye’nin adli bilişim uzmanlarına özel olarak geliştirilen ilk yazılımı SAFT, SignalSec tarafından sunuldu. Mobil cihaz analizleri ve incelemeleri yapılmasına imkân veren SAFT, her türlü adli olay sonrasında, soruşturmaların aydınlatılmasında kullanılacak bulguların mobil cihaz üzerinde toplanmasını sağlıyor.

Facebook’taki birçok güvenlik açığını bulan yazılım geliştiricisi ve güvenlik uzmanı İbrahim Baliç ile Adobe, IBM, Microsoft ve HTC gibi teknoloji devlerinin yazılımlarında tespit ettiği açıklarla küresel alanda tanınan bir güvenlik uzmanı olan Celil Ünüver, SAFT ekibinin başında olan iki isim. Ünüver aynı zamanda Türkiye'nin ilk hacker konferansı olan NOPcon'u düzenleyen isim.

SignalSec’in geliştirdiği yazılım, adli bilişim uzmanlarına dijital ortamda çok büyük kolaylık sağlayacak özelliklerle donatıldı.

SAFT, adli bir olayın aydınlatılması aşamasında şüpheli veya zanlı olan kişi veya kişilerin mobil cihazlarındaki bilgileri analiz ediyor.

 

TEK TUŞLA RAPOR HAZIR

Günümüzde kullanılan neredeyse tüm cep telefonlarının sakladığı verileri okuyabilen SAFT, teknik incelemeye tabi tutulacak verilerin tümünü cihazdan alarak adli bilişim uzmanlarının kullandığı dijital ortama aktarıyor. Mobil uygulama, uzmanların kullandığı cihaza veri aktarımını yaptıktan sonra, tek bir tuşa basılmasıyla ortaya bir adli bilişim raporu çıkarıyor.

SAFT’ın community (ücretsiz topluluk) versiyonu 1 Mart’ta mobil dünyasına sunuldu. Dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricileri, SAFT indirilebilir hale gelir gelmez uygulamayı denemeye başladı.

SAFT’ın geliştiricisi SignalSec, uygulamanın hayata geçtiği ilk hafta için İngiltere ve Hindistan’da birer üniversiteden işbirliği teklifi aldı.

SAFT, işbirliği yapılacak üniversitelerdeki öğrencilere akademik çalışmalarda ücretsiz olarak sunulacak ve mobil uygulama araştırmalarında uluslararası alanda öğrenciler için eğitici bir araç rolü oynayacak.

Türkiye’de büyük bir hızla gelişen mobil yazılım alanında güvenlik açıkları ve istihbaratı alanında öncü olan SignalSec, SAFT ile uzmanlığını bir kez daha gösterdiği gibi, Türkiye’deki yazılım geliştiricilerine de kendi alanında özel uygulamalar sunuyor. SAFT, Android ve Windows Phone işletim sistemleri için kullanılmaya hazır.

 

ntvmsnbc.com

Bu Haber 876 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!