DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRKİYE´NİN İLK ADLİ TIP MOBİL YAZILIMITÜRKİYE´NİN İLK ADLİ TIP MOBİL YAZILIMI

Tarih: 2013-04-09

Türkiye'nin güvenlik açıkları araştırması ve istihbaratı üzerinde uzmanlaşan tek şirketi olan SignalSec, ilk 'adli tıp mobil yazılımını' geliştirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen SAFT, adli bilişim uzmanlarına adli olayları mobil cihazlar üzerinde analiz etme imkânı sunacak.

Türkiye’nin adli bilişim uzmanlarına özel olarak geliştirilen ilk yazılımı SAFT, SignalSec tarafından sunuldu. Mobil cihaz analizleri ve incelemeleri yapılmasına imkân veren SAFT, her türlü adli olay sonrasında, soruşturmaların aydınlatılmasında kullanılacak bulguların mobil cihaz üzerinde toplanmasını sağlıyor.

Facebook’taki birçok güvenlik açığını bulan yazılım geliştiricisi ve güvenlik uzmanı İbrahim Baliç ile Adobe, IBM, Microsoft ve HTC gibi teknoloji devlerinin yazılımlarında tespit ettiği açıklarla küresel alanda tanınan bir güvenlik uzmanı olan Celil Ünüver, SAFT ekibinin başında olan iki isim. Ünüver aynı zamanda Türkiye'nin ilk hacker konferansı olan NOPcon'u düzenleyen isim.

SignalSec’in geliştirdiği yazılım, adli bilişim uzmanlarına dijital ortamda çok büyük kolaylık sağlayacak özelliklerle donatıldı.

SAFT, adli bir olayın aydınlatılması aşamasında şüpheli veya zanlı olan kişi veya kişilerin mobil cihazlarındaki bilgileri analiz ediyor.

 

TEK TUŞLA RAPOR HAZIR

Günümüzde kullanılan neredeyse tüm cep telefonlarının sakladığı verileri okuyabilen SAFT, teknik incelemeye tabi tutulacak verilerin tümünü cihazdan alarak adli bilişim uzmanlarının kullandığı dijital ortama aktarıyor. Mobil uygulama, uzmanların kullandığı cihaza veri aktarımını yaptıktan sonra, tek bir tuşa basılmasıyla ortaya bir adli bilişim raporu çıkarıyor.

SAFT’ın community (ücretsiz topluluk) versiyonu 1 Mart’ta mobil dünyasına sunuldu. Dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricileri, SAFT indirilebilir hale gelir gelmez uygulamayı denemeye başladı.

SAFT’ın geliştiricisi SignalSec, uygulamanın hayata geçtiği ilk hafta için İngiltere ve Hindistan’da birer üniversiteden işbirliği teklifi aldı.

SAFT, işbirliği yapılacak üniversitelerdeki öğrencilere akademik çalışmalarda ücretsiz olarak sunulacak ve mobil uygulama araştırmalarında uluslararası alanda öğrenciler için eğitici bir araç rolü oynayacak.

Türkiye’de büyük bir hızla gelişen mobil yazılım alanında güvenlik açıkları ve istihbaratı alanında öncü olan SignalSec, SAFT ile uzmanlığını bir kez daha gösterdiği gibi, Türkiye’deki yazılım geliştiricilerine de kendi alanında özel uygulamalar sunuyor. SAFT, Android ve Windows Phone işletim sistemleri için kullanılmaya hazır.

 

ntvmsnbc.com

Bu Haber 720 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!