LÜTFEN İNTERNET CANAVARI OLMAYIN!LÜTFEN İNTERNET CANAVARI OLMAYIN!

Tarih: 2013-04-11

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet kullanıcılarına yardımcı olacak unsurları verdi.

İnternetin günümüzde yaygın bir iletişim aracı olarak kullanılması, beraberinde bazı riskler de getiriyor.

İnternette, çoğu kişinin kimliğini gizlediğine dikkat çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), "Sahte bir ad ve kimlikle sanal alemden yararlanan kişi internetteki diğer kullanıcılarla iletişime geçerken, fiziki olarak ulaşılamamanın rahatlığıyla, güncel hayatta olmadığı kadar rahat davranıp, kural tanımaz olur.

Zorbalık; bir kişinin başka bir kişi üzerinde davranışları ve sözleri ile baskı kurmasıdır. Birisine kötü isimler takmak, çirkin sözler yazmak, aktivitelere almamak, konuşmamak ve korkutmak zorbalık örnekleridir." uyarısında bulundu.

BTK tarafından hazırlanan 'Guvenlinet.org.tr' adlı internet sitesinden yapılan açıklamada, internet zorbalarına dikkat çekiliyor. İnternet üzerinde kabul edilebilir ya da edilemez davranışları tanımlayan kuralların 'İnternet etiği' olarak adlandırıldığına dikkat çekilen açıklamada, kuralların, internet kullanılırken, diğer insanların haklarına saygılı olmak için ne yapılıp ne yapılamayacağına ilişkin olduğu vurgulanıyor.

YÜZE SÖYLENMEYECEK LAFLAR SANAL ALEMDE RAHAT TÜKETİLİYOR

Kullanıcı sayısının artmasıyla etik anlamda da kirlenme ve olumsuzlukların arttığının hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer veriliyor: "İletişim kurduğunuz yöntem, ister e-posta olsun, ister haber grupları ve tartışma grupları olsun, isterse sohbet olsun, uygun davranmak önemlidir. İnternette çoğu kişi kimliğini gizler. Sahte bir ad ve kimlikle internetten yararlanan kişi, internetteki diğer kullanıcılarla iletişime geçerken, fiziki olarak ulaşılamamanın rahatlığıyla, güncel hayatta olmadığı kadar rahat davranıp, kural tanımaz olur. Bu sebepten dolayı, internette insanlar birbirlerine karşı daha hoşgörüsüz, tahammülsüz ve saygısız davranmaktadır. İnsanlar yüz yüze geldiklerinde birbirlerine söyleyemeyecekleri şeyleri, yüzlerce kişinin üye olduğu e-posta gruplarında çok rahat söyleyebilmektedirler."

İNTERNETTE ZORBALIK (BULLYİNG) YAPMAYIN

Zorbalığın; bir kişinin başka bir kişi üzerinde davranışları ve sözleri ile baskı kurması olduğuna işaret edilen açıklamada, birisine kötü isimler takmak, çirkin sözler yazmak, aktivitelere almamak, konuşmamak ve korkutmanın da zorbalık örnekleri olduğu dile getiriliyor.

Sanal alemde, bazı çocukların da zorbalık yaptığının hatırlatıldığı açıklamada, "Popüler olmaya çalışmak, sert görünmek istemek, kontrol bende diyebilmek, dikkat çekebilmek, kıskançlık duymak veya kendilerine zorbalık yapıldığı için bazı çocuklar da zorbalık yapıyor. Bazı zorbalar, davranışlarının ne kadar yanlış olduğunu ve karşılarındaki kişinin neler hissettiğini anlamazlar bile. Zorbalığa maruz kalan çocukların veya gençler, nedensiz olarak bu davranışlarla karşılaşmaları söz konusu olabildiği gibi bazen esmer, sarışın, uzun, kısa veya şişman, zayıf olmaları ya da konuşma şekilleri, şiveleri farklı olduğu için kendilerine zorbaca davranılır. Bazen de çocuklar ve gençler sessiz ve içe kapanık kişilikleri nedeniyle bu tür davranışlarla karşılaşırlar." deniliyor.

İNTERNET VE BİLGİSAYAR AHLAKININ 10 ALTIN KURALI

Bazı çocuk ve gençlerin, zorbaca davranışlarının büyümenin bir parçası olduğunu düşündüklerine dikkat çekilen uyarı yazısında, bu tür davranışlarla karşı karşıya kalan çocukların kendilerini yalnız, mutsuz ve korku içinde hissedebilecekleri kaydediliyor. Bireyin, toplum karşısında kendisine yakıştırdığı davranış biçiminin, internette de sürdürülmesi gerektiği vurgulanıyor.

Açıklamanın son bölümünde, bilgisayar ahlakı üzerine yazılan 10 altın kural şöyle sıralanıyor:

Bilgisayarı, başka insanlara zarar vermek için kullanmayınız.

Başka insanların dosyalarını karıştırmayınız.

Bilgisayarı, yalan bilgiyi yaymak için kullanmayınız.

Başka insanların bilgisayar kaynaklarını izin almadan kullanmayınız.

Yazdığınız programın sosyal hayata etkilerini dikkate alınız.

Başka insanların bilgisayar çalışmalarına karışmayınız. Bilgisayarı, hırsızlık yapmak için kullanmayınız.

Bedelini ödemediğiniz yazılımı kopyalamayın ya da kullanmayınız.

Başka insanların entelektüel bilgilerini kendinize mal etmeyiniz.

Bilgisayarı, saygı duyulacak, hakkında bahsedilecek şeyler için kullanınız.

Bu Haber 928 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!