7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKİYE´DE İNTERNET 20 YAŞINDA!TÜRKİYE´DE İNTERNET 20 YAŞINDA!

Tarih: 2013-04-12

 

2000'lerin başında Avrupa seviyesindeydi...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Türkiye'de internetin 20'nci yılına girdiğini belirterek, "Türkiye, sadece geçtiğimiz yıl 2 milyar 250 milyon terabayt internet kullandı. Ülkemiz, gelişmiş ülkelere kıyasla internet kullanımında çok önde bulunuyor; ancak interneti kullanırken güvenli ve bilinçli kullanmaya da özen göstermeliyiz" dedi.

Özeren, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin internetle tanışmasının 20'nci yıl dönümü dolayısıyla 8-21 Nisan tarihlerinde 'İnternet Haftası' etkinlikleri düzenleneceğini ifade etti. Bu yıl 16'ncı kez düzenlenecek internet haftası etkinliklerinde internet farkındalığı oluşmasına yönelik birçok proje başlatılacağını belirten Özeren, "Uzakları yakın eden, sınırları ve duvarları kaldıran, etkileşimi hızlandıran çağımızda, artık her gün internet günü. Ancak, internetin değerini bildiğimiz gibi tehlikelerini de bilmeliyiz. Yani internet konusunda bilinçlenmeliyiz" diye konuştu.

YILDA %46,5 BÜYÜME

Türkiye'de son yıllarda internetin, dünya ortalamasının neredeyse 4 katı hızında büyüdüğüne işaret eden Özeren, şöyle konuştu:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın desteğiyle 2000'li yılların başında Afrika seviyesinde olan ülkemizin internet altyapısı, bugün Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasında. Bu gelişmeye paralel olarak da ülkemizde son 10 yılda genişbant internet aboneliğinde yıllık büyüme oranı  %46,5 gibi önemli bir hızda gerçekleşti. Türkiye'de internet abone sayısı 20 milyonu geçerken, kullanıcı sayısı ise 48 milyonu buldu. Türkiye, sadece geçtiğimiz yıl 2 milyar 250 milyon terabayt internet kullandı. Ülkemiz, gelişmiş ülkelere kıyasla internet kullanımında çok önde bulunuyor. Ancak interneti kullanırken güvenli ve bilinçli kullanmaya da özen göstermeliyiz."

'İNTERNET HAYATI YENİDEN ŞEKİLLENDİRDİ'

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren, söz konusu veriler ışığında Türkiye'nin bilgi toplumu olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğinin söylenebileceğini belirterek, "Dünya ile yarışır düzeyde gelişen internet alt yapısı, mobil alt yapının gelişimiyle birlikte akıllı telefon kullanımındaki hızlı artış internetin bilinçli kullanımında farkındalık oluşturma ihtiyacını da beraberinde getiriyor" dedi. İnternetin, sosyal hayatı ve iş dünyasını yeniden şekillendirdiğini, iletişim ve bilgiye erişim konusunda da büyük serbestlik yarattığını vurgulayan Özeren, şunları kaydetti:

"İnsanlık tarihinde, kişisel, kurumsal ve toplumsal belleğin tek bir şeye, bu kadar bağımlı olduğu başka bir dönem yok. Bu bağımlılık da çok hızlı bir biçimde artıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kritik altyapılarımız şimdiden internete bağımlı hale geldi. Bu nedenle siber ya da sanal ortamda kötü niyetli kullanımlar sonucunda, siber güvenlik konusu kurumların, ülkelerin ve uluslararası kuruluşların en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Ancak bunun bireylerin de gündemine gelmesi, farkındalık oluşması gerekiyor."

GÜVENLİK İÇİN ORİJİNAL İŞLETİM SİSTEMİ

Özeren, İnternet Geliştirme Kurulu olarak vatandaşların ve küçük işletmelerin gerekli önlemleri almalarını sağlamak ve farkındalık oluşturmak için bir dizi toplantı planladıklarını bildirdi. İnternet sektöründe faaliyet gösteren alt yapı, internet güvenlik, BT teknoloji ve içerik şirketlerinin temsilcileri ile görüşeceklerini ifade eden Özeren, bu toplantılardan çıkan sonuçlar ve aksiyon planlarını da kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

İnternet kullanıcılarına, siber saldırı ve art niyetli kişilerden korunmak için temel bazı kurallar olduğuna işaret eden Özeren, alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:

"- Bilmediğiniz kişilerden gelen elektronik postalar açılmamalı

- Tanıdığınız kişi bile olsa e-mail uzantıları varsa açarken dikkat edilmeli gerekirse gönderenden teyit alınmalı

- Sosyal medya kullanırken gelen web uzantılı mesajları açmamalı, özellikle tanımadığınız kişilerden gelen mesajlar direk silinmeli

- Cep telefonunuza tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerden SMS veya MMS yoluyla web sayfası linkleri geliyorsa çok dikkat edilmeli

- Bilgisayarlarda güvenlik duvarı kurulmalı

- Bilgisayarlar kullanılmadığı zaman kapalı tutulmalı

- Kesinlikle internete erişimde wifi modem kullanılıyorsa şifre kullanılmalı

- İnternet modemleriniz komşunuz ve arkadaşınız dahi olsa kullandırılmamalı. Misafirinize kullandırıyorsanız bile sonradan şifresi hemen değiştirilmeli

- Bilgisayarınızda mutlaka kolay olmayacak şekilde şifre kullanılmalı ve belirli zamanlarda değiştirilmeli

- Bilişim eğitiminin de önemle ele alınması gerekir

- İşletim sistemi orijinal olmalı

- Antivirüs, AntiSpy programları ile lisanslı program kullanılmalı, bu programları sürekli güncel tutulmalı."

Bu Haber 659 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!