7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İNTERNETE HAS PARA BİRİMİİNTERNETE HAS PARA BİRİMİ

Tarih: 2013-04-14

İnternetle birlikte yepyeni bir ekonomi ortaya çıktı. Bu ekonominin kendine ait parası da var. İnternet kullanıcılarının değerini belirlediği  sanal paranın adı: Bitcoin.

Bitcoin, bir sanal para birimi. Herhangi bir devlet, banka veya özel kuruluşa ait olmayan bu para biriminin değerini internet kullanıcıları belirliyor. 2008’de deney olarak başlayan Bitcoin, yalnızca bir yıl sonra internette işlem görmeye başladı. Kurucusunun Satoshi Nakatomo adlı bir Japon olduğu iddia ediliyor ama bu kişinin gerçek kimliği hâlâ sır. Bitcoin tamamen anonim bir sanal para birimi. Seri numarası yok, isim kaydı yok. Bitcoin ile alışveriş yapıldığında alıcı ve satıcı dışında kimsenin bu işlemden haberi olmuyor.

Texaslı bir aile nisan başında piyasa değeri 39 bin dolar olan Porsche Cayman S model aracını 300 Bitcoin karşılığında sattığını açıkladı. Kanadalı bir genç ise 400 bin dolar değerindeki evini Bitcoin karşılığında satabileceğini duyurdu. Pizzaforcoins.com adresinden bitcoin ile pizza satın alınabiliyor. Wikileaks, Wordpress gibi platformlar da bitcoin ile ödeme kabul ediyor.

Bankaları aradan çıkarıyor

Günümüz ekonomisinde para transferi yapmak için bankanın aracı olması gerekirken, Bitcoin tüm aracıları ortadan kaldırıyor. Bir kullanıcıdan diğerine doğrudan sanal para transferi yapılabiliyor. Bu durum uyuşturucu ve silah ticareti yapanların da dikkatini çekmiş. Yapılan alışverişlerin vergilendirilmesi konusu ise devlet görevlileri için ayrı bir sorun.

İstatistiklere göre bugün piyasada 11 milyon bitcoin mevcut. Rakamın 2030’da 21 milyona ulaşması bekleniyor. Bu tarihten sonra sisteme yeni bitcoin eklenmeyecek.

Özel bir yazılım kullanan herkesin internete bağlanan bilgisayarlardan bitcoin oluşturması mümkün. Fakat, mining (madencilik) adı verilen bu işlem o kadar uzun sürüyor ki bir Bitcoin’den elde edilen gelir, harcanan elektrik ve internet bağlantı masrafını ancak karşılıyor. Bu nedenle, bitcoin almak isteyenler https://mtgox.com adresindeki bitcoin piyasasına yöneliyor. Burada piyasa fiyatına göre alıcı ve satıcı bulmak mümkün.

Bitcoin’in inanılmaz yükselişi!

2009’da sadece 1 dolara, bin 309 tane Bitcoin alınabilirken 2013’de bir Bitcoin’in değeri 266 dolar seviyesine kadar yükseldi. O yıllarda kenara sadece birkaç Bitcoin atmış olanlar bugün sanal milyoner oldu. 

Sanal para biriminin bu dudak uçuklatan yükselişinin arkasında internet kullanıcılarının spekülatif hareketleri olduğu kadar, Avrupa’da yaşanan Euro krizi ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan banka krizinin de etkili olduğu iddia ediliyor. Dünya ekonomisinde yaşanan sorunları bahane eden insanlar Bitcoin’i alternatif yatırım aracı olarak görüyor. Herhangi bir banka veya devlet tarafından desteklenmeyen bu sanal para biriminin ne kadar sağlam bir yatırım aracı olduğu ise belirsiz. Geçtiğimiz günlerde değerinin sadece 48 saat içinde 266 dolardan 100 dolarlara kadar düşmesi bu piyasanın güvenirliği konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor.

Şimdi herkesin merak ettiği konu şu: Bitcoin yeni dünya düzeninin ekonomi standardı mı yoksa yeni bir ekonomik fiyasko mu olacak? Tüm bunları zaman gösterecek.

Bu Haber 1411 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!