PC´DE BAHAR TEMİZLİĞİPC´DE BAHAR TEMİZLİĞİ

Tarih: 2013-04-16

İlkbaharın tam ortasındayız, bilgisayarınızda iyi bir temizlik ve bakım gerçekleştirmenin tam zamanı. İşte PC'nizde aylardır biriken gereksiz öğeler ve çöplerden kurtulmanın en kolay yolları.

Temizleyin
İşe gereksiz programları ve web tarayıcısı eklentilerini kaldırarak başlayabilirsiniz. Masaüstü ve laptop'larınızdaki çok az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız programları, mobil cihazınızdaki unutulmuş uygulamaları kaldırın. Kayıt defterinizi, belge listelerini, web tarayıcı ön-belleklerini Ccleaner gibi ücretsiz bir araçla temizleyin.
PC, Mac, Android ve iOS'ta işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun. Mobil cihazlarda tüm uygulamalarınızı güncelleyin.
Güvenliği artırın
İşletim sisteminizi biraz düzenledikten ve performansınızı iyileştirdikten sonra sıra güvenliğigözden geçirmeye geldi. AVG, Norton, Vipre, Kaspkersky gibi bir antivirüs hizmetinden faydalanarak sisteminizi tam olarak tarayın.
Android'li cebinizde Avast ve AVG'nin güvenlik uygulamalarını kullanabilir, cihazınızı virüslere karşı tarayabilirsiniz.
Parola listenizi birbirinin aynısı veya tahmin etmesi kolay parolalara karşı gözden geçirmenizde de fayda var.

Yedekleyin
Beklenmedik gelişmelere karşı sisteminizi korumak için onu yedeklemelisiniz. Aile fotoğraflarınızı, belgelerinizi, videolarınızı ve diğer önemli dosyalarınızı harici bir depolama biriminde yedeklediğinizden emin olun.
Yangın gibi afetlere karşı Dropbox gibi çevrimiçi depolama hizmetlerinden faydalanmayı da düşünebilirsiniz.

Fiziksel temizlik
Monitörünüzü nemli bir bez parçası ile silin, farenizin altında biriken toz katmanını kazıyıp atın. Masaüstü PC'nizin ve laptop'unuzun dışını da silin. Masaüstü PC'nizin klavyesini ters çevirip sallayarak içindeki kırıntıları dökün veya bir elektrikli süpürgeden faydalanın. Bir miktar sabunlu su ile klavyeniz üzerindeki yağ tabakasını temizleyin. Masaüstü PC'niz varsa, kasanızı açıp tozları alabilirsiniz

EN İYİ ÜCRETSİZ 20 TEMİZLİK ARACI

1-)CCleaner

Sistem temizlik araçlarının açık ara birincisi ise kesinlikle "CCleaner" diyebiliriz. Bu programla Windows'unuzu ilk günkü haline döndürmek elinizde, çünkü bilgisayarınızı analiz ederek gereksiz dosyaları temizleyebiliyor.
Ayrıca CCleaner ile programları kaldırabilir, tarayıcı önbelleği ve geçmişini etkili biçimde temizleyebilirsiniz. Bunların dışında görev planlaması ile dilediğiniz bir zamanda temizlik yaptırabilir ve açılışta otomatik full tarama ile bilgisayarın her açılışında tertemiz bir Windows kullanabilirsiniz.
2-)RegCleaner

İkinci sırada ücretsiz bir program olan "RegCleaner" bulunuyor. Program, Windows'la ilişkisi olmayan fakat halen kayıt defterinde bulunan girişleri tarıyor. Daha sonra bu gereksiz girişleri çabucak temizliyor.

3-)Revo Uninstaller

Podyumumuzda üçüncü sırayı ise "Revo Uninstaller" aldı. Revo Uninstaller, kurulu programları kaldırmaya yarayan bir araç. Ayrıca entegre AutoRun yöneticisi ile başlangıçta çalışan programları da temizliyor.
"Revo Uninstaller" bilgisayarınızda yüklü tüm programları düzgün bir şekilde listeliyor ve istenmeyen program bir tıkla kaldırılıyor. Buna ek olarak gereksiz dosya ve klasörleri de bulup temizleyebiliyor.

4-)Glary Utilities

"Glary Utilities" ile bilgisayarınızı birkaç tıklamayla temizleyebilir, koruyabilir ve optimize edebilirsiniz.
Araç, kayıt defterini temizliyor, başlangıç programlarını ayarlayabiliyor ve tüm geçici dosyaları kaldırabiliyor. Ayrıca bilgisayarınızdaki fazlalık dosya kopyalarını ve boş dosyaları da tarayabilirsiniz.

5-)Eraser

"Eraser" verileri etkili bir şekilde yok edebilen kullanımı kolay bir araçtır.
Eraser ile görev zamanlaması yapmanız da mümkün: Bu sayede, örneğin internet önbelleğini belirlediğiniz bir zamanda otomatik olarak silebiliyor.

6-)Driver Sweeper

Eski sürücülerinizden kalan artıklar Windows'un bozulmasına neden olabilir. "Driver Sweeper" bu artıkları algılar ve kaldırır.
Araç, şimdilik Nvidia, Ati ve Realtek gibi popüler markalarla sınırlı. Fakat sürücü veritabanını genişletmeye devam ediyor.

7-)Similarity

Ücretsiz "Similarity" adından da anlaşılacağı gibi müzik arşivinizde bulunan benzer ve çift dosyaları bularak temizliyor.
Dosya isminin yanı sıra ID3 etiketlerini de analiz edebiliyor. Bu sayede daha ayrıntılı ve titiz bir sonuç vererek fazlalıkları çöpe gönderiyor.

8-)ClearProg

"ClearProg" internet oturumunuz sonucunda geride bıraktığınız geçmişi, çerezleri ve geçici dosyaları temizler. Program, Internet Explorer ile birlikte Firefox ve Opera tarayıcıları da destekliyor.
Ayrıca birkaç tıklamayla geri dönüşüm kutusu ve Windows geçmişini de silmeniz mümkün. Daha özele inerek Windows Media Player, Real Player ve Microsoft Office gibi programlarda bulunan son açılan belgeler ve dosya geçmişini de temizleyebilirsiniz.

9-)RegSeeker

Ücretsiz bir araç olan "RegSeeker" ile yüklü programları tamamen kaldırabilir, açılışta çalışan programlarınızı yönetebilir ve kayıt defterindeki artıkları temizleyebilirsiniz.
Ayrıca RegSeeker internetle ilgili tüm gereksiz verileri de temizleyebiliyor. Programa entegre 25 farklı araç ile daha kararlı ve tertemiz bir Windows'a sahip olmak elinizde.

10-)Nero General CleanTool

Şayet Nero'yu tüm bileşenleriyle kaldırmak istiyorsanız "Nero General CleanTool" en iyi yardımcınız olacaktır.
Sadece birkaç tıklamayla hem Nero programlarını hem de eklentilerini kaldırabilirsiniz. Fakat daha sonra Nero'yu tekrar yüklediğinizde yeniden lisans numarası girmeniz gerektiğini unutmayın.

11-)Eusing Free Registry Cleaner

Ücretsiz sistem bakım aracı "Eusing Free Registry Cleaner" kayıt defterinizi tarayıp temizliyor.
Başarısız program kaldırma işlemleri kayıt defterinde artıklar bırakır ve Windows'unuzda problemlere yol açabilir. Bu araç ile bu problemleri ortadan kaldırarak sisteminizin gücüne güç katabilirsiniz.

12-) XP-Clean Free

Ücretsiz bir araç olan "XP-Clean Free" gereksiz Windows dosyalarından kurtulmak için birçok farklı yol sunuyor. Böylece ajan yazılımlar gibi farklı hedefleri de temizlemeniz mümkün.
Ayrıca tek tıklamayla tarayıcı çerezlerini, geçmişi, yer imlerinizi, kayıt defteri girişlerini ve 0 bayt dosyaları da silebiliyor. Programın Türkçe dil desteği bulunmuyor ve yarı İngilizce yarı Almanca bir arayüze sahip.

13-)Secure Eraser

Şayet eski bilgisayarınızı satıyorsanız ilk olarak kişisel verilerinizi güvenli ve kalıcı bir şekilde temizlemeniz gerekir. Geleneksel Windows silme işlemleri böyle bir temizliği yapamazken, ancak daha özel programlar bu işlemi gerçekleştirebilir.
Secure Eraser daha ayrıntılı çalışarak dosyalarınızı 5 farklı standart ile kalıcı olarak siliyor.

14-)Norton Removal Tool 2010

Ücretsiz "Norton Removal Tool", bilgisayarınızda yüklü Norton programlarını herhangi bir artık bırakmadan temizlemeye yönelik bir program.
Norton'dan tamamen kurtulmak veya son sürüm olan 2010'a yükseltmek istiyorsanız sizin için en ideal çözüm olacaktır.

15-)Advanced SystemCare Free

"Advanced SystemCare Free" yalnızca birkaç tıklamayla Windows'unuzu ilk günkü gibi tertemiz yapabilen ücretsiz bir araçtır.
Öne çıkan bazı özellikleri: Spyware temizliği, kayıt defteri onarımı, tarayıcı önbelleğini boşaltma. Ayrıca PC analizi ve disk birleştirme gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyor.

16-)Sweepi

Ücretsiz "Sweepi", gereksiz kayıt defteri girişlerini ve programları kaldıran bir sistem temizleme aracıdır. Bu temizliğin ardından etkili şekilde çalışabileceğiniz daha hızlı bir sisteme sahip olabilirsiniz.
Sistem temizlik araçlarının yanı sıra Sweepi'de boot yöneticisi gibi ek araçlar da bulunuyor.

17-)Uninstall Manager

"Uninstall Manager" kullanmadığınız programları çabucak ve tamamen kaldırabiliyor.
Araç, yüklediğiniz programları otomatik olarak algılıyor. "Uninstall" butonuna bastığınızda ise programı tamamen silmenizi sağlayacak bir sihirbaz başlatılıyor.

18-)Comodo System Cleaner

"Comodo System Cleaner" bilgisayarınız için birçok ek araç ve özellik sunan kapsamlı bir temizlik aracıdır.
Kullanıcıyı donanımların ve programların güncelliği hakkında bilgilendiren sistem bilgisine ek olarak başlangıçta çalışan programları yönetmek için de ideal bir çözüm diyebiliriz.

19-)WipeDisk

Ücretsiz bir araç olan "WipeDisk" ile verilerinizi tek tıklamayla diskinizden sonsuza dek silebilirsiniz. Çünkü bu araç seçilen veriyi disk yüzeyinden hem mantıksal hem de fiziksel olarak temizliyor. Ayrıca program 14 farklı standardı destekliyor.

20-)MyUninstaller

Windows'unuz kısa zamanda dijital çöplüğe dönebilir. Bu nedenle Chip Online ekibi olarak kayıt defterinizdeki ve diskinizdeki artıkları temizleyebileceğiniz en iyi 20 programı belirledik.
20. Sırada ücretsiz bir araç olan "MyUninstaller" bulunuyor. Bu program ile daha önceki başarısız kaldırma işlemlerinden kalmış artık dosyaları kolayca temizleyebilirsiniz.

 


 


 

Bu Haber 2114 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!