6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TÜRK TELEKOM´UN KÂRI TAHMİNLERİ AŞTITÜRK TELEKOM´UN KÂRI TAHMİNLERİ AŞTI

Tarih: 2013-04-17

Türk Telekom, 2013 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre şirketin net karı ilk çeyrekte 526 milyon TL oldu. Rakam 500 milyon TL seviyesindeki tahminlerin üzerinde geldi.

Bilançonun ardından yapılan açıklamada yer alan detaylar şöyle:

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2013 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Grup gelirleri 2012 yılı aynı dönemine kıyasla %6,2 artarak 3,1 milyar TL’yi aştı. Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK1) 1,1 milyar TL yi aştı ve net dönem kârı 526 milyon TL olarak gerçekleşti.

2013 yılı 1. Çeyreği ile ilgili önemli gelişmeler

- 2013 yılı birinci çeyreğinde Grup gelirleri geçen yıla kıyasla %6 artarak 3,1 milyar TL’ye ulaştı.

- Sabit hat gelirleri yıllık bazda %3 artarak 2,3 milyar TL oldu.

- 66 bin net abone ile genişbantta abone kazanımı hızlandı ve toplam genişbant abone sayısı 7,1 milyona ulaştı.

- 2013 yılı birinci çeyreğinde de güçlü büyüme performansını sürdüren Avea yıllık bazda gelirlerini %17 arttırdı ve 1. Çeyrekte 240 bin abone kazandı.

- 2013 yılı birinci çeyreğinde Mobil FAVÖK geçen yıla kıyasla %40 artarak 109 milyon TL’ye ulaştı, FAVÖK marjı %12 olarak gerçekleşti.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakan Kanafani Türk Telekom’un 2013 Yılı Birinci Çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

Türk Telekom Grubu’nun büyüme ivmesi 2013’ün ilk çeyreğinde de devam ediyor. 2013 yılının tamamı için verdiğimiz rakamsal hedeflere paralel olarak, Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 6 artışla 3,1 milyar TL’ye yükseldi. Grup FAVÖK hem sabit hem de mobil tarafta gösterdiğimiz güçlü performansın sonucu olarak 1,1 milyar TL’yi aştı.

Büyüme stratejimiz çerçevesinde yatırımlarımız ilk çeyrekte 250 milyon TL’yi geçti. Saha dolabına kadar fiber altyapımız 4,7 milyondan fazla haneye ulaşırken eve/binaya kadar fiber altyapımızı 2,1 milyon haneye ulaştırdık.

TTNET eşsiz değerdeki katma değerli hizmetlerle desteklenen yenilikçi çoklu paketleri müşterilerine sunmaya devam etti. Satış ve pazarlama kanalı ve müşteri hizmetlerinde yapılan iyileştirmeler ile 1. Çeyrekte net 73 bin yeni müşteri kazandı. Abone artışımız hızlandı ve son dört çeyreğin en yüksek artışı ile toplamda 7,1 milyon geniş bant müşterisine ulaştık. Buna ek olarak, geniş bant gelirlerimiz hem abone sayısının hem de kullanıcı başına ortalama gelirin artışı sayesinde yıldan yıla yüzde 12 arttı.

Birinci çeyrekteki yoğun rekabete rağmen, Avea güçlü büyüme performansını sürdürdü ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla kârlılığını da arttırdı. Çeyrek bazında mobil gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 17 artarak 917 milyon TL’ye yükseldi ve mobil FAVÖK yüzde 40 artarak 109 milyon TL olarak gerçekleşti. Pazardaki en yenilikçi tarifelerimiz sayesinde Türkiye’de mobil numara taşınabilirliğinin tartışmasız lideri olduk. Abone artışını sürdürdük ve net 240 bin yeni abone ile toplam abone sayımız 13,7 milyonu aştı. Özellikle 3G şebekesine odaklanarak mobil yatırımlarımıza devam ettik.

Sabit ses müşterilerimize pazardaki en değerli sabit ses paketlerini sunmaya devam ediyoruz. Özellikle üst paketlere geçen müşterilerimize tablet kampanyaları düzenliyoruz. Dakika paketlerine sahip abonelerimizin toplam abonelerimiz içindeki oranı artmaya devam ediyor.

Hem sabit hem de mobil tarafta büyümeye odaklanmamız sayesinde pozitif sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz. Büyümemizi destekleyen iki ana unsur olan mobil ve geniş bandın birleşik gelir payı toplam Grup gelirlerinin yüzde 55’ine ulaştı. Ayrıca, özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri şirketlerimiz ile sektördeki AR-GE çalışmalarına da öncülük ediyoruz. Türkiye telekom pazarında büyüyerek lider pozisyonumuzu sürdürebilmek için yakınsama stratejimizi uygulamaya devam edecek ve Grup sinerjilerinden en üst seviyede yararlanacağız.

Satış Gelirleri

Grubun konsolide satış gelirleri, 2013 yılı birini çeyreğinde, 2012 yılı aynı dönemine kıyasla %6,2 (artış: 183 milyon TL) arttı. Satış gelirindeki büyüme büyük ölçüde Mobil (artış: 130 milyon TL) ve Genişbant (artış: 86 milyon TL) gelirlerin artışı ile gerçekleşti.

Net Faaliyet Giderleri (Amortisman ve İtfa Giderleri Hariç)

Net faaliyet giderleri, büyük ölçüde personel giderleri (artış: 75 milyon TL) ve yerel arabağlantı giderlerindeki (artış: 60 milyon TL) artıştan dolayı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15 (artış: 264 milyon TL) artarak 2,0 milyar TL oldu.

2013 yılı birinci çeyrek personel giderleri personel teşvik programı çerçevesinde gerçekleştirilen 78 milyon TL lik bir defaya mahsus ödemeleri içermektedir.

Amortisman ve İtfa Giderleri öncesinde Faaliyet Kârı (FAVÖK)

2013 yılı ilk çeyreğinde, Grup’un Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârı – FAVÖK geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla %6,5 azalarak 1,15 milyar TL’ye (bir defaya mahsus giderler* hariç tutulduğunda 1,2 milyar TL) ulaştı. FAVÖK marjı ise %37 (bir defaya mahsus giderler* hariç tutulduğunda 39%) oldu. Mobil faaliyetlerindeki FAVÖK ise geçen yıla kıyasla %40 artarak 78 milyon TL’den 109 milyon TL’ye çıktı ve mobil FAVÖK marjı 2013 yılı ilk çeyreğinde %12 olarak gerçekleşti. Sabit hat faaliyetlerindeki FAVÖK geçen yıla kıyasla %9,7 azalarak 1 milyar TL (bir defaya mahsus giderler hariç tutulduğunda 1,1 milyar TL) oldu ve %45 (bir defaya mahsus giderler hariç tutulduğunda %48) FAVÖK marjı kaydedildi.

Amortisman ve İtfa Giderleri

2013 yılı ilk çeyreğinde toplam amortisman ve itfa giderleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla 414 milyon TL den 440 milyon TL’ ye yükseldi.

Faaliyet Kârı

Türk Telekom Grubu’nun 2013 yılı ilk çeyrek faaliyet karı FAVÖK deki düşüş ve amortisman ve itfa giderlerindeki artışa bağlı olarak 712 milyon TL olarak gerçekleşti

Net Finansal Gelir / (Gider)

2012 yılı ilk çeyreğinde oluşan 160 milyon TL’lik net finansal gelire kıyasla 2013 yılı ilk çeyreğinde büyük ölçüde döviz kurlarındaki değişimden kaynaklanan 34 milyon TL net finansal gider kaydedildi.

Vergi

2013 yılı ilk çeyreğinde vergi giderleri, vergi öncesi kârdaki azalış nedeni ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla %31 azalarak 161 milyon TL oldu. Efektif vergi oranı ise 2013 yılı ilk çeyreğinde %24 tür.

Net Kâr

2013 yılı ilk çeyreğinde Grup net kârı 526 milyon TL ve hisse başına 0,1502 TL olarak gerçekleşti. 2012 yılı ilk çeyreğinde ise net kâr 772 milyon TL ve hisse başına 0,2205 TL olarak gerçekleşmişti.

Grubumuz, sunduğu ürün ve hizmetlerin kalitesini arttırmaya yönelik yatırım yapmaya devam etmiş ve bu amaçla 2013 yılı ilk çeyreğinde 254 milyon TL yatırım yapmıştır.

Türk Telekom grubunda 31 Mart 2013 tarihi itibariyle çalışan toplam personel sayısı 34,969’dur.

 

Bu Haber 3120 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!