Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
İNTERNETTEN YAPILAN GÖRÜŞMELERİNTERNETTEN YAPILAN GÖRÜŞMELER

Tarih: 2013-04-19

 

TÜRKSAT, internetten yapılan görüşmeleri yasal olarak dinleme imkanı bulunduğunu, bu yetkinin de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) olduğunu bildirdi.

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu üyelerinin sorularına yazılı yanıt gönderen TÜRKSAT, e-devlet kullanımının güvenliği, uydu kanallarını izleyenlerin hareketlerinin kontrol edilip edilemediği, internetten yapılan ve VOIP olarak adlandırılan

görüşmelerin dinlenip dinlenemediği ve uydu görüntülerinin nasıl elde edildiğine ilişkin bilgiler verdi.

TÜRKSAT'ın analog ve dijital yayın yaptığına değinilen yazıda, yayınların aboneye tek taraflı gönderildiği ve geri dönüş olmadığı için hangi kanalların izlendiğinin takip edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Yazıda, Uydunet internet abonelerinin tüketici davranışlarının takibine yönelik özel istatistikî bilgi tutulmadığı ifade edildi.

İnternetten görüşme yapılmasına ilişkin VOIP hizmeti kapsamında sistemlerin yasal dinlemeye olanak tanıyan kabiliyeti bulunduğu belirtilen yazıda, bu özelliğe TÜRKSAT'ın erişimi olmadığı, erişim hakkı, yönetim ve yetkilerin tümünün yasal mevzuat çerçevesinde TİB'de olduğu kaydedildi. TÜRKSAT'ın, VOIP haberleşmesine ait içerik kaydı tutmadığı da vurgulandı.

TÜRKSAT'ın, e-devlet kapısı üzerinde kayıtlı kullanıcıların kimlik numaraları ile şifreleri dışında kişisel veya kurumsal bilgi tutulmadığını bildirdiği yazıda, kurumlardan alınan verinin kullanıcılara en güvenli biçimde iletilmesi amacıyla yazılım ve ağ altyapısında birçok güvenlik mekanizması işletildiğinin altı çizildi.

-"Cep telefonu dinleme altyapımız yok"-

TÜRKSAT'ın gönderdiği yazıda, şirketin internet trafiğinin tamamını izleme yeteneği bulunmadığı ifade edilerek, Uydunet abonelerine güvenli internet hizmeti kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen profil özelliklerinde ve sadece söz konusu filtrelemeden yararlanmak isteyen abonelere bu hizmetin ücretsiz sunulduğu anlatıldı.

Teknik olarak cep telefonu haberleşmesinin TÜRKSAT tarafından dinlenilmediğine yer verilen yazıda, şirketin böyle bir altyapısının bulunmadığı da belirtildi.

-TSK kendi güvenliğini sağlıyor-

Uydulardan yapılan veri aktarımı sinyallerinin yer istasyonları tarafından alınabildiğine yer verilen yazıda, ancak bunları uyduya gönderen kişi veya kurumların kullandıkları şifre ya da kriptoları çözebilecek alt yapılarının bulunmadığı bildirildi.

Askeri haberleşme altyapısının, TÜRKSAT 2A uydusu üzerindeki bir bant üzerinden sağlandığı anlatılan yazıda, haberleşme sinyalinin uyduya gönderilmesi ve alınmasına yönelik altyapı ile trafiği ve güvenliğinin tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

TÜRKSAT'ın yazısında, bir yıl içinde uzaya fırlatılması planlanan TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 4B uydularıyla uydu haberleşme kapasitesinin oldukça artırılacağı vurgulandı. TÜRKSAT 4B uydusuyla, mevcut uydulara göre daha düşük maliyetli internet servisi verilmesinin planlandığı ifade edildi.

-Uydu görüntüleri-

Yerküreden alınan görüntülerin, "yer gözlem uydusu" adı verilen uydulardan alındığına değinilen yazıda, TÜRKSAT'ın yer gözlem uydusu olmadığı, Türkiye'ye ait uydu görüntülerinin çok yüksek çözünürlüklü optik algılayıcılı uydulara sahip ABD'li DigitalGlobe firmasından alındığı belirtildi. Yer gözlem uydularının görüntülerinin değişik çözünürlükte olduğu anlatılan yazıda, günümüzde elde edilecek en yüksek çözünürlüğün 1 metrekare olduğuna yer verildi. Yazıda, bu boyuttaki detaya örnek olarak, bir aracın fark edilebileceği ve geriye dönük olarak görülebileceği, ancak görüntü alınan yerde bir insan olup olmadığı bilgisini elde etmenin mümkün olmadığı kaydedildi.

 

haberdar.com

Bu Haber 1161 defa okunmuştur.
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!