7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKİYE´DEN DÜNYA´YA ÖRNEK BAŞARITÜRKİYE´DEN DÜNYA´YA ÖRNEK BAŞARI

Tarih: 2013-04-20

Türkiye, online iletişim ve e-oylama konusunda ortaya koyduğu yenilikle dünyada bir ilk imza atarken, birçok ülkeye de örnek oldu.

Yıllık genel kurul toplantılarının gerçek zamanlı olarak takip edilmesini, toplantı öncesinde genel kurula ilişkin tüm belgelere erişilebilmesini, elektronik ortamda temsilci tayin edilebilmesini, genel kurulu canlı olarak izleyip görüş iletilmesini ve oy kullanmasını sağlayan e-Genel Kurul Sistemi (e-GKS), getirdiği yenilikle dünya genelinde birçok ülkeye örnek olduğu gibi, FSTech Awards 2013’te ‘en iyi çevrimciçi hizmet’ alanında birincilik kazandı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından Türk Ticaret Kanunun 1527. maddesi uyarınca borsaya kote şirketlerin elektronik ortamda genel kurul yapma zorunlulukları çerçevesinde geliştirilen e-Genel Kurul Sistemi (e-GKS), yıllık genel toplantıların (AGM) düzenlenmesinde büyük kolaylık sağlayacak bir online teknoloji olarak sunuldu.

e-GKS, AGM’lerin online yayında gerçek zamanlı olarak takip edilmesinin yanı sıra, toplantı öncesinde genel kurul belgelerine erişebilme, elektronik ortamda temsilci tayini, genel kurulda görüşmelere eş zamanlı olarak katılma, görüş iletme ve oy kullanma imkanı sunuyor.  Birçok devlet ve iş sektörü, Türkiye’de geliştirilen e-oylama sistemini eski sistemlerin yerine uygulamayı ve yeni alanlarda hayata geçirmeyi istiyor.

Dünya basınında birçok haber sitesine, aynı zamanda foruma konu olan e-GKS’nin nasıl bir sisteme dayandığı, The Harvard Law School FOrum on Corporate Governance and Financial Regulation sitesinde Sabancı ve Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri Melsa Ararat ve Muzaffer Eroğlu imzalı makalede açıklandı:

“e-GEM (elektonik genel toplantılar), genel toplantıların hem fiziksel hem de elektronik katılımcılarla düzenlenmesine imkan veriyor. EGMS regulasyonunda belirtildiği gibi, Merkezi Kayıt Kuruluşu genel kurul toplantılarında tekliflerin sunulması, yorumların ve oylamanın yapılması ve bu işlemler esnasında eş zamanlı katılımda bulunulmasıyla gerçek zamanlı elektronik katılımı kolaylaştırmaktadır. Mevcut ve ileriye dönük hisse sahipleri, toplantılar öncesinde vekaleten oy kullanabilir, ancak elektronik olarak kayıt yaptırmaları halinde genmel toplantı esnasında oylarını değiştirebilirler. e-GEM süreci, genel toplantının ilan edildiği günden en az 21 gün içinde başlar ve tüm vekalet materyallerinin yüklenmesiyle e-GEM portalı üzerinde gerçekleşir. Genel toplantı, MKK tarafından görüntülü olarak online yayınlanır. Yatırımcılar ve yerel yetkililer, E-Signature yasası altında kullandıkları elektronik imzalarıyla, bulundukları her yerden bilgisayarları veya mobil cihazlarıyla sisteme erişebilir.”

DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE'DE

lawyersweekly.com e-GKS, sisteminin Avustralya hükümeti tarafından değerlendirildiğini ve benzer bir e-oylama sisteminin geliştirilmek istendiğini belirtti.

İngiliz Financial Times (FT) ise e-GKS’yi, ‘e-oylama alanında ilk hamle Türkiye’den’ başlığıyla duyurdu. Haberde, İstanbul Menkul KıymetlerBorsası’ndaki şirketlerin yeni sisteme geçeceği ve hisse sahiplerinin elektronik platform aracılığıyla oy kullanmaya başlayacağı ifade edildi.

İMKB’de yer alan 398 şirketin kısa zamanda e-GKS’ye geçeceği belirtilirken, tek bir elektronik platform üzerinde gerçekleşecek genel toplantılarda, yatırımcılar gerçek zamanlı video aracılığı ile iletişim kuracak, toplantı öncesinde giriş yaptıkları sistemde oy kullanacak.

FT’ye açıklama yapan Sabancı Üniversitesi akademisyeni Melsa Ararat, “Yatırımcılar genel kurul toplantılarını izleyebilecek, soru sorabilecek ve e-GKS sistemi sayesinde online oy kullanabilecek” dedi.

FT, yeni sistemin, İstanul merkezli şirketlerin şeffaflığını artıran Türkiye’de, Türk holdingleriyle iş yapan kurumsal yatırımcılar için başarılı bir gelişme olduğunu belirtirken, kurumların aktivist bir yaklaşımı kucaklamaları için teşvik ettiğini belirtti.

İngiltere merkezli Investor Communications Solutions (ICS) danışmanlık şirketinde e-oylama zmanı olan Bruce Babcock, ‘Türkiye’de atılan adımı, kurumsal hisse sahipleri ve şirket yönetimi komünitesi için  büyük bir gelişme’ olarak yorumladı.

Babcock, “Artık Türkiye’deki bankaların genel kurulları hakkında bilgi alabiliyor ve bilgileri sistemimize girebiliyoruz... Toplantılar hakkında bilgi toplayacağınız merkezi bir elektronik portal oluşmuş durumda” dedi.

Elektronik oylamanın örnekleri Avrupa ve ABD’de görülse de, kağıt bilgi girişleri için temel materyal olarak kabul ediliyor. Türkiye’nin dışında gerçekleştirilen e-oylama süreçlerinde, kurumsal hisse sahiplerini yönlendirmekten şirketin kendisi değil, bankalar sorumlu tutuluyor.

 

akithaber.com

 

Bu Haber 871 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!