PASAPORTLARA e-VİZEPASAPORTLARA e-VİZE

Tarih: 2013-04-25

İçişleri Bakanı Muammer Güler, pasaport kontrollerini hızlandıracak yeni uygulama başlattıklarını belirterek, "Artık pasaportlardaki çipler okutularak tüm bilgiler alınabilecek" dedi.

Güler, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen "e-Vize Tanıtım Toplantısı"ndaki konuşmasında, güzel bir işbirliği sonucu ortaya çıkan uygulamanın, hem çağdaş devlet yönetimi imajını pekiştireceğini hem de hızlı şekilde vize kolaylığı sağlayacağını söyledi.

Bandrol ve kaşe çalışmasının da zamanla ortadan kalkabileceğini ifade eden Güler, "Vize kuyrukları bizim emniyet teşkilatı personeli açısından son derece sıkıntılı ortam yaratıyordu" diye konuştu.

Kontrol çabuklaşacak

Yeni uygulama kapsamında, pasaportlardaki çiplerin polis memurlarınca otomatik makinelerde okutulacağını anlatan Güler, "Pasaport kontrolünü çabuklaştıracak yeni bir uygulamayı başlattık. Artık pasaportlardaki çipler okutularak tüm bilgiler alınabilecek. Pasaportlardaki bilgiler sınırlı ancak çipten okuduğunuz zaman bütün bilgileri alıp, isim karışıklıkları gibi birçok mahsuru ortadan kaldıracak,pasaport kontrolünü çabuklaştıracak bir uygulamayı getirmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Yürürlüğe 11 Nisan'da giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na da değinen Güler, bu kanunun Türkiye'nin önünü açtığını belirterek, "Şu anda Göç Yönetimi Genel Müdürlüğünü faaliyete geçirdik. Bir sene içerisinde emniyet teşkilatınca yürütülen vize ve ikamet işlemleri, Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü gibi sivil bir otorite tarafından yürütülmüş olacak. Göç Stratejileri Kurulu artık Türkiye'deki bütün çıkışları, girişleri veya vize ikamet şartlarını belirleyen kararları alabilecek" dedi.

Bu Haber 1059 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!