7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
AKSÜNGER: SONUMUZ YUNANİSTAN GİBİ OLACAK!AKSÜNGER: SONUMUZ YUNANİSTAN GİBİ OLACAK!

Tarih: 2013-04-27

 

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger Mecliste, TCDD'nin özelleştirilmesi ve diğer özelleştirme politikalarını eleştirerek, "Sonumuz Yunanistan gibi olacak" dedi

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger TBMM'de yaptığı konuşmada AKP'nin özelleştirme politikalarını eleştirdi. Erdal Aksünger "Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak vatandaşa vergini öde, sana yol, su, elektrik olarak geri dönsün diyoruz. Peki, AKP iktidarı bunu mu uyguluyor? Hayır. Yolları özelleştirdiler, yeraltı suyuna saat takılıyor ve yakın bir gelecekte bunu da özelleştirecekler. Elektrik üretimi dağıtımı komple özelleştirildi, şimdi sırada Devlet Demir Yolları var" dedi.

Özelleştirmeler yapılırken halkın kandırıldığını vurgulayan Aksünger, "Tüm bunlar yapılırken şu yalanı söylüyorlar 'Kamu hizmetlerini ucuzlatmak ve büyütmek...' Avrupa ülkelerini örnek gösteriyorlar. Almanya'nın bu konudaki serbestliğine baktığınız zaman, bütün Avrupa'yı Fransa'yla birlikte ele geçirmiştir... Nasıl mı? Deutsche Bahn'ın (tren şirketi) yüzde 75'i yine devletin elindedir. Kuzey aksından güney aksına kadar, İngiltere'yi çukura attıktan sonra, tüm Avrupa'yı Fransa'yla birlikte ele geçirmişlerdir. Eğer Türkiye'ye de özelleştirme serbestisi gelirse, Deutsche Bahn Türkiye'ye girecek ve Avrupa'dan Çin'e kadar olan demiryolu aksını tamamlayacaktır" dedi.

"Rekabet Kurulunu göreve davet ediyorum"

Özelleştirme politikaları sonucunda Yunanistan'ın, İspanya'nın, İtalya'nın, Portekiz'in düştüğü duruma Türkiye'nin de düşebileceği uyarısını yapan Erdal Aksünger, özelleştirmeler sonucunda kamu hizmetlerinin ucuzlamadığını da iddia etti. Aksünger  "Örneğin Türk Tekekom'un yaptığı ciro, özelleştirildiğinden bugüne 90 milyar dolara varmıştır. Ettiği kâr, üç senelik ödemesinin iki katı. Peki, verdiği hizmet konusunda ucuzlama var mı? Güney Kore'de internet bizimkinin üç kat hızında, üçte bir fiyatına satılıyor ve bu adam da kâr ediyor. Dünyada EBIT'i en yüksek şirketlerden biri Türk Telekom. Nasıl oluyor? Halka ucuz İnternet mi gidiyor? Hayır... Böyle bir şey yok tamamen bir kandırmacadır bu" diyerek, Türk Telekom hizmetlerinin haksız rekabete neden olduğunu belirtip Rekabet Kurulunu göreve çağırdı...

CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger AKP iktidarının devletin tüm kurumlarını meta olarak gördüğünü belirterek, "İktidar, devletin asli görevi ve vatandaşın temel hakkı olan parasız eğitim ve sağlık konusunda sınıfta kalmıştır. Devlet organizması içerisinde yargı dâhil güvenilir hiçbir kurum kalmamıştır" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu Haber 1106 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!